Ваша поезија!

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.094
Доколку на некого му е хоби пишување поезија, може да го стори тоа овде. Знам дека Сторм имаше напишано нешто у стилу "прохујано са виором":)) Aко го чуваш сеуште, стави го овде:))
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Мојата поезија можеби не е добра,ама не е однесена со ветерот.
Имај малце осет кон чувствата на младите уметници. :lol:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.094
StormAngel напиша:
Мојата поезија можеби не е добра,ама не е однесена со ветерот.
Имај малце осет кон чувствата на младите уметници. :lol:
Млад уметнику, никој не рече дека не е добра:))
Јас само дадов опис на темата обработена во поетското дело.:))
Стави ја ако ја имаш сеуште!
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
И ќе ги ставам,само да ги најдам треба прво. :wink:
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Љубов моја

Сега дознавам колку те сакав
Сега кога веќе не си моја
Се’ би дал да бидеш моја
Се’ би дал да те имам пак
Зошто избега ни сам не знам
Толку многу грешки направив
Толку многу нешта не исправив
Не знаев како да те сакам
Сега знам само како да патам
Знам како е да бидеш во темнина
Обвиен со тага и жал
Обвиен со самообвинување
Љубов моја, врати се
Јас тука сум
Тука ќе бидам секогаш
Ќе те чекам љубов моја
Секогаш

(Мирсад Асани)

Минато

Правам чекори во минатото
Сакам да те пронајдам
Каде те изгубив?
Каде ли згрешив?
Верував дека можам
Сакав да успеам
Те изгубив
И сега живеам во минато
Ако не ме знаеш до сега
Нема никогаш да знаеш кој сум
Јас нема да знам кој сум
Ќе живеам во минато
Со спомени и болка
Ќе живеам во минато
Со љубов и болка


Копнеж

Не можам да одолеам
Сакам негде да избегам
Негде далеку
Каде што не можат да ме видат
Каде што ќе бидам сам
Негде каде што нема да ме судат
Сакам толку многу
Не добивам ништо
Копнеам... копнеам по нешто
Не знам што е тоа
Знам дека еден ден се’ ќе биде готово
Еден ден се’ што сум посакал ќе избледе
Еден ден...
Но тој ден мојот копнеж ќе ме демнее
Мојата бледа слика, мојот блед израз
Моите бледи зборови ќе копнеат
Копнеам за љубов
Копнеам за успех
Копнеам за се’
До каде ќе стигнам?
Се прашувам, а одговор немам
Никогаш не сум имал тоа
Копнеам по одговори!Далечина

Мојот живот секогаш ми бил далечен
Го живеам а не знам зошто
Се прашувам која е смислата
Сите нешта што ги сакам
Толку ми се далечни
Толку ми се нејасни
До кога оваа далечина ќе постои
Каде ли да барам блискост
Само далечина постои
Само таа помеѓу мене и се’
Само таа... и ништо друго
Стојам негде меѓу време и простор
А во сета таа мешавина постои
Само далечина!


Еве ги.
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Јајцата ми се тресат ко камбани
Доле влада,горе високо
Чафки летаат по небеско сивило
Млад старец тивко се дереше
Кај ви е младоста беееееееее
На дрвен камен седеше
Брат му дрвен коњ јаваше
О зошто,зошто не се јави

Ти ебам бројот од подкошулата
Три рала чорапи за тебе искинав
Зошто о зошто остана кошула недоплетена
Мамурни утра со испревртени лица
Твојата тродиемнзионална фаца насекаде ми се појавува
Зошто о зоштоооооооооо!

;)
 
Член од
15 февруари 2005
Мислења
29
Поени од реакции
2
Инглиш? Може, може Стоми (пу, неизбежен си по форумиве.. :wink: )
Само немој да избациш некој курсистички англиски жиФти сФе.. пошто 'некои' мислат дека можат да фураат поезија на англиски со основски вокабулар.. :?
Поштеди не од try/fly/sky/why/shy рими, океј? :)
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
LaLa,trust in me.

Нешто вакво ќе биде-

Cosmic Gates

Gate One: A twist of sobriety,nothing is real
Gate Two: Entering a new world order
Gate Three: Initializing life support mechanisms
Gate Four: You have already failed to imagine
Gate Five: You are assimilated
Gate Six: You wish you have never taken this trip
Gate Seven: Everything is real and it hurts
Gate Eight: Science didn`t make God,God made science
Gate Nine: In your imagination you are a king
Gate Ten: Mission accomplished
 
Член од
15 февруари 2005
Мислења
69
Поени од реакции
2
Промени го името на темава од ,,ваша поезија,, во ,,поезијата на StormAngel,,
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
nadaren e vo rukata se glea, uste da beshe nadaren vo toa sto mu se tresi kako kambana - e togash i dada ke go sakase :lol:
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Neobichna tishina..

Gubi smisla ona shto e moe
srekjni migovi zachuvani so plach.
Nikogash ne tragav po ljubov
no taa me opi od dalechina.
Da kazhesh srekja teshko e,
shto da napravam da ne placham,
shto da napravam da me chuesh,
shto da napram pak da me sakash
da kazham te imav teshko e..
Kade da prodolzham so toplinava vo racete
kako li kje go delam vremeto bez tebe?
Shto da pravam za da mi veruvash?
Eden den srceto kje zamrzne
kje go zaboravam zhivotot, ljubovta i tebe
tvoite dopiri kje shepotat so moite stihovi
tvoite baknezhi kje plachat pokraj mene
se kje bide so pochit za spomenite
nishto za sonot na vljubenite.
Neobichnata tishina e spas za smrtta.
Bratstvoto na grevot prostuva poleka
te machi, plachesh te tera da molish
da umirash i za zhivot da se borish.
Mene mi treba proshka od tebe za pokraj tebe
da zaspivam sekoja nokj na tvoite kolena
da gi dopirash moite race
da pronajdesh se tvoe vo mene
da slusham kako me odeluvash od omrazenite.
Razberi i ostavi me pred tebe da pitam
mi trebaat troshki od ljubovta tvoja
dovolno hrabri da ja spasat dushata moja.
Jas sekogash kje patam,
ako me barash baraj me vo viorot na vremeto
tamu kje ginam barajkji te za ljubov,
kje me baknesh, kje gi baram tvoite race
no ako me napushtish kje dojdam da te baram
a ne da chekam sonot da me vodi vo neobichna tishina.
Ti si kako zhrtva na nasilna smrt,
me gledash i me ubivash pa vo sebe plachesh
shtom se trgnala edna tolku golema senka od tebe
znam i veruvaj mnogu mi e krivo
shto za mene izgubi mnogu.
No ti pak odbivash deka te sakam!
Koga zorata izgreva tebe te baram,
koga tebe te nema dushata me boli
koga taa bolka se zgolemuva
srceto da te vratam moli!
Ti si kako zlaten konec
koj porzuva se vo mene,
me dopirash nezhno i chekash da zaplacham.
Neobichna tishina.. kako glas da slusham
od daleku.. a blizinata kazhuva deka te sakam
kako zvuk se dvizhish vo sekoj baknezh
letash visoko i pletish ljubov za iljada nokji
koi kje ti pominuvash so mene..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom