Вашата мајка

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
"Вашата мајка", ме инспирираше од темата “Вашата баба“, да напишете некоја случка, без разлика добра или лоша, со неколку реченици да напишете и да си ја опишете својата мајка.

Дали некогаш ве изневерила,напуштила,ви направила да патите, да се осеќате пресреќни, се е дозволено да напишете.

Каква е вашата мајка?




Ако има ваква тема слободно избришетеја.
 
B

black angel

Гостин
mojata majka mi e ko najdobra drugarka!sekat e tuka za mene mi pomaga me sovetuva i mn si ja sakam!!!!!!!!
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
...taa e ...se na svetot sto sum i jas, del od mene, iako se raspravame redovno se sakame najvishe na svet...nemozam da go zamislam svetov bez nejze...mi ima kazano mnogu mudri raboti vo zivotot, a edna od tie e da ne davam na sekoja sto ke posaka, samo na tie sto se fini curi, arno ama hahahaaaa...nevermind...:))))
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Мајка ми..
Не се опишува со зборови..Прекрасен ангел со небесно сини очи. Таа може само да се доживее, да се почувствува нејзината мајчинска топлина и љубов. Нема зборови кои можат да се опишат тие прекрасни очи, таа топла насмевка и тие нежни раце..
Секогаш е тука за мене, и во добро и во зло..
Ја сакам уште повеќе затоа што е жена лавица..таа е мојот идол, мечтаам да бидам успешна и цврста како неа..И покрај сите порази што и ги нанел животот, таа знае како да се однесува..знае како да ја игра улогата и на мајка и на татко и знае што е најдобро за нејзините деца.
Те сакам Мамо.

:bebuvce:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Мајка ми...
Ангел..
Прекрасна и предобра жена.
Мислам дека јас сум и животот. Цел живот се мачела, творела за јас да бидам среќна. Се откажала од многу работи заради мене. Таа е моето најголемо богатство. Мој идол, мој пример, моја слаба точка. Се би направила за неа. Знае да ми направи reality check кога ќе се занесам, да ме пофали кога треба, да ми подвикне кога и водам инат. Таа е мојата поддршка, кога неверувам во себе, секогаш знае да ме охрабри и да ме крене.

Секогаш има што да ми каже и да ми даде совет. Премногу сум приврзана за неа. Без разликa што некогаш се караме и што ме нервира кога ме третира како бебе, ама не ми пречи. Правиме муабет за актуелностите во Скопје, во Македонија, за политика, за љубов, за животот. Многу ми е мило што имам таков однос со неа.
Знае да ми влезе во соба и заедно да се глупираме на музиката по дома.
.
Ми се чуди на паметот кога имам некои фикс-идеи.
Стално ми вика за тврдоглавоста, иако тука сме прилично слични.:)
Се ми овозможила во животот, ништо не ми ускратила. Горе-доле се што сум посакала -сум добила.
Неизмерно сум и благодарна што ме воспитала на овој начин и знам да ги ценам работите околу мене. Ме истера на правиот пат и ми покажа многу работи.
Премногу ја сакам. Неизмерно голема е мојата љубов кон неа.
Уште толку многу имам за пишување, ама што и да кажам, не може да ги долови моите чувства спрема неа.
Стално и терам инает, а она обично испаѓа во право (ама шшшш, не смее да дознае дека сум признала:pos:)
Мојата мајка е мојата гордост. Мојата ѕвезда.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Семејството во целост ми е слаба точка, не смее никој да стави прашинка на нив. Се претворам во немилосрдно суштество ако некој се обиде да ги навреди или повреди.
Конкретно за мамичка... Си ја обожувам мајка ми!:heart1:

Мајка ми секогаш ми давала сила за се` во животов. Сум се огледувала на нејзе, се гордеам што е жена која успеала достоинствено да надмине многу препреки во нејзиниот живот. Ме воодушевува нејзиниот темперамент, нејзината снаодливост и способност да ја засака и почитува секој кој ја запознал. Секогаш знае да се насмее и да им покаже на другите дека ги сака, нема врата која и` била затворена токму поради нејзината подготвеност на секој да му помогне (без разлика дали го познава или не). Емотивна е и при срце може да си земе и најмала неправда кон нејзе, но никогаш не се одмаздува. Многу карактеристики сум попримила од нејзе и добар учител ми била низ животов. Никогаш не ме третирала како помала од нејзе, секогаш се консултирала со мене и знаела да ме послуша ако види дека сум во право за нешто. Секогаш се буни за мојата тврдоглавост (иако и самата е инат голем), но знае како да ме седне и да ми укаже каде грешам без да си протолкувам како попување.
Ми дала се` што сум посакала, ме разгалила, но и ми помогнала да развијам свест што смеам да барам, а што не. Секогаш имала разбирање и се трудела да бидам од се` задоволна, да не ми фали ништо.
Секогаш знае да ме почувствува кога нешто не ми е во ред со расположението, никогаш не сум успеала да скријам од нејзе ако нешто ме мачи. Колку и да си има свои грижи, секогаш има време да поразговара со мене и да ми помогне, секогаш и` успева да ме насмее и расположи без разлика колку и да не ми е денот. Често знам да изреагирам негативно кога ќе ме потпрашува, но сфаќајќи колку се грижи седнувам и ја смирувам со некој убав збор.
Единствен човек кој знам дека нема да скрие од мене некоја критика, кој секогаш отворено и без страв ќе ми укаже на нешто без да се плаши како ќе го прифатам тоа.
Другарка најдобра ми е, но другарка и со моите другарки. Секогаш има некој опуштен однос со сите, па така и тие се опуштаат и зборуваат за најинтимни работи со нејзе. Дружељубива и може во секое друштво да се прилагоди.
Креативна е многу и секогаш има по некоја нова идеја, постојано знае сите да не` изненади, а посебно ме воодушевува нејзината способност за одржување на свежината на љубовта во нејзиниот живот.
Исто како и кај мене, ако се изнервира брзо и` поминува нервозата. Знаеме да се караме, но повеќе од 10 минути не можеме да држиме лутина. Или јас ќе и` отидам и ќе ја гушнам или таа ќе дојде кај мене.

Премногу весела, ја сака музиката и во денот мора да си потпевнува или да си пушти некоја песна, па дури и да се разигра. Многу сака свадби и едвај чека некој да ја покани, цела свадба знае да ја направи. Ако ви треба човек кој постојано ќе е со дајрето во рака и прв на оро, праќајте покана!:pos:

Се трудев најкусо да опишам, но колку и да пишам за нејзе никогаш не е многу. Доста е, другото нека остане за мене.
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
Мајка ми е пред се прекрасна и паметна личност.Многу е реална кога сум јас во прашање,па иако јас стално и се лутам за тоа,знам дека тоа што ми го кажува е вистина!Тоа е личноста која што најмногу ја сакам и почитувам!
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Always love your mother because you don't have another.Ја сакам мајка ми и помагам колку можам,но премногу се грижи за мене мисли дека не знам како сам да се грижам.Ако сам си направам јадење ми века зашто сам си правиш,тоа го мрзам а за друго јас сум нејзин наследник ги имам нејзините гени али сепак родителите ти знаат што е најдобро.Била и секогаш ќе биде во моето срце,како родител што се грижи и пример за како треба една мајка да биде.Али никогаш не дозволувај мајка да ти се меша во приватен живот особено со девојки.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Таа е смислата на мојот живот. Ја сакам најмногу на свет.

После сите страдања што ги доживеала, после сите непријатни искуства и ризикот да ме донесе на овој свет никогаш не покажала слабост пред мене. Ми угодува, ме прекорува и се труди да го даде најдоброто од себе за да ме изгради во личност достојна за почит.
Понекогаш жалам што можеби не и` посветувам доволно внимание, не и` помагам доволно и во право е кога ме прекорува. Тврдоглава е доста, наследено ми е од нејзе тоа. :)
Не можам да ја гледам тажна или со насолзени очи, во такви моменти чувствувам дека ми се кине срцето. Кога не можам да и` помогнам, кога е молчалива, не сака да знам за нејзините проблеми. И сигурна сум дека во било кој момент можам да се потпрам на неа.
Нејзината насмевка ме восхитува, ми дава мотив за живот и успеси.
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Горда сум на неа.

Претрпела многу во животот, и тоа во главно грди работи и сеуште остана цврста.
Има кај неа работи кои не ми се допаѓаат, но сфатив дека баш потенцирајќи ги тие работи индиректно ме научи да бидам борбена, разбудена и да не ќутам,туку да stand up for myself :)
Многу работи ги сфаќам дури сега од ко пораснав. Сега дури сфатив зошто ме воспитуваше поцврсто, ми даваше задачи и ме организираше. Така ме научи да го водам сама домот кога треба, да ги извршувам редовно домашните обврски без да ме потсетат, да имам совест и да знам да ги воведам работите во најдобар ред.

Горда сум што ја имам баш неа, таква каква што е - природна,енергична, комуникативна, отворена, неограничена(freeminded), образована, нашетана, голем професионалец и екстремно посветена на работата,софистицирана, критична, пимпирлија, перфекционист, предузимљива, потајно емотивна, уморна и ненаспана, но сепак здрава и права :)

Најсмешна ми е ко ќе јади брзо на нервна база и ко ќе џвака ко навиена, и ќе го испразни пола фрижидер и ќе седни после и ќе се жали како стомакот и е надуен многу јадела. А сучка е!
Исто на нервна база прави многу работи, последно соши 2 сукњи,сплети 2 џемпери,направи 5 тегли слатко, и реновира стан. :pos: И така еден тон работи, за кои добива инспирација само кога има вишок енергија и не е на пат.

Најкриво ми е шо не е често дома, што претерано патува, веќе се има остаено по патиштата, што не сме многу почесто заедно и што и допрва ќе треба да се разделиме за подолго. :(
 

!-DrIx-!

.>sBePk0o*
Член од
25 ноември 2007
Мислења
295
Поени од реакции
0
pa majkami e mnogu dobra samo ponekogas ja fajca budalite:smir:
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Мајка ми ...

Абе ѕверка е мајка ми, нема што! И нормално ... многу си ја сакам :pipi:
 

KINDER

Манчестеристратор
Член од
28 јануари 2007
Мислења
2.434
Поени од реакции
45
Секако секој си ја сака својата мајка :).Не верувам дека некој си ја нејке сопствената мајка....
 

ПојзонГрл

Оne in a Million
Член од
22 јули 2007
Мислења
264
Поени од реакции
1
Мајка ми како жена што по дома само ја нервираме арно што е уште здрава. За све она ни е крива, само на неа можеме да и се истуриме во секоја ситуација и да не сослуша кога ни е најтешко. Цела фамилија би отишла во неповрат ако не е мајка ми тука да не врати во нормала. Закон си е... нема што. Мојот идол.
 

Pretty bItCh

..::feel the ♥::..
Член од
20 септември 2007
Мислења
317
Поени од реакции
1
јас сум слика на моја мајка.со оглед на тоа шо се не поминала низ нејзиниот живот,алал да и е за психичкта состојба.мн ја сакам,почитувам и ценам.гледам шо прај за моето семејство и и се восхитувам..се на се
my mother e:zver:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom