Вашата замисла или стручна помош?

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Имате нов дом(или веке постоечкиот) кој ке треба да се уредува,реновира,преуредува.Би го направиле тоа сами,според вашата замисла без да се плашите дека ке утнете па ке треба се одново,или би ангажирале стручно лице кое ке го осмисли цел слободен простор и на крај би требало да ви се допадне,а и што ако тоа "стручното" не ви се допадне?
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
Си правам план како сакам да ми изгледа просторот што треба да се уреди, а ако имам некои мали дилеми консултирам стручно лице. Иначе основната замисла би требало да биде моја
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
По моја замисла. Само јас можам по моја мерка да си ги изреализирам идеите. Може малку стручна помош, но у глобала сама би сакала да си го уредам домот.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Ќе побарам совет од некој постручен меѓутоа доколку не ми се допаѓа нема да го прифатам.Можеби не сум некој декоратор ама сепак знам отприлика што сакам дома а што не.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Визуелизирам како сакам да ми биде местото, моите навики и потреби, и наоѓам идеална ситуација, која со тек на времето во изработката, заради невозможност или преголеми материјални потреби од реалните, таа идеална состојба станува помалце идеална.

+ Грешки на мајсторите кои дополнително отежнуваат на идеалната замисла. Кај мене сите мајстори што работеле, направиле некои грешки што многу повеќе кошта да се преправат, отколку да се навикнеш :)

Зборувам за мајстори кои се „професионални“ во тоа што го работат, што ми биле препорачани од кај што сум купил или што важат за „уходани“ во работата.

Тоа го заклучив реновирајќи го мојот стан од нула (водовод, електрика, глетовање и фарба, дограма, плочки...), дека кај нас треба фирми кои ќе располагаат со комплет работници за се, што ќе одговараат за нивните грешки, ти да речеш „Сакав вака, а не сте го направиле така иако ми рековте“ и тоа да се поправи, а не да ми речат „Абе она ни правеше многу проблеми, па.....“

Повеќе сум спремен да платам за квалитет и „безгрешност“, отколку да се расправам со мајстори и пак јас да ги плаќам нивните грешки.

Памет за следен проект :). Без моја дозвола и присуство ништо нема да оставам да се прави.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
cYb3rc0re напиша:
...Без моја дозвола и присуство ништо нема да оставам да се прави.
Има и друга варијанта. Фирма/изведувач кој ти дава стан клуч на рака и ти одговара. Фирмата си плаќа надзор (веројатно надгледувач е литературно, али долг збор за пишување е :)) кој се грижи се да е по проектот и квалитетно изведено.

Помага кога надзор ти е проектантот, бидејќи така најдобро може да ја спроведе замислата.

Во спротивно, денеска е тешко да се верува на секој "мајстор" кој ти е "препорачан". Побарај нареден пат фирма со искуство, која има своја проверена екипа, и ризикот од грешка ќе е сведен на миминум.
 

glufce

French Toast
Член од
15 јануари 2006
Мислења
827
Поени од реакции
8
Па пред 3 години кога ми ја правеа собата секој дел до детал беше според моја замисла според мои (иако мизерни) цртежи и излезе баш како што сакаф.... така да и ден денес сум задоволна и си се чувствувам убаво у мојата соба :) И кога би требала да бирам сега, повторно би се водела според моите замисли, значи треба да изгледа убаво, да биде функционално и пред се да се чувствувам убаво таму...
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
145
Поени од реакции
2
Па по моја замисла, затоа што сум стрчен за тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom