Валандово

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Ае нешо за мојо град ВАЛАНДОВО!!!

Ве чекум на калаинки или слатко од смокви (специјалитет на баба)
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.408
Поени од реакции
42.661
ЕЕЕ друже бе!!!Со прајш??А за Валандово најдобар град:pipi:.Не бе има и поубави ама и тука не е лошо.Се шо требе имиме,така да мене ништо не ми фале...Уствари само уште море да имише и ТОП!!!
Ај накај 3 ќе дојдум баш ми са јаде слатко од смокви
 
M

Mario Gómez

Гостин
ЕЕЕ друже бе!!!Со прајш??А за Валандово најдобар град:pipi:.Не бе има и поубави ама и тука не е лошо.Се шо требе имиме,така да мене ништо не ми фале...Уствари само уште море да имише и ТОП!!!
Ај накај 3 ќе дојдум баш ми са јаде слатко од смокви
Ова на кој јазик е...
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
баш би сакал да го посетам валандово
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.500
Поени од реакции
1.714
нема ништо во валандово
 

gODHEAD

Crucified
Член од
6 декември 2007
Мислења
1.827
Поени од реакции
1.163
Има и маслинки во Валандово:
Земјоделските производители од подрачјето на општина Валандово ја завршија бербата на маслинките, и се задоволни од родот и откуп што го вршеа фирмите ЛМК Компани од Дојран и Випро од Гевгелија, јави агенцијата Нетпрес. Земјоделскиот производител Љубиша Иванов од валандовското село Јосифово од своите 420 дрвца собра 4,5 тони и постигна просечна цена од 75 денари за килограм. Дел од маслинките се уште ги држи во саламура за да дојде до природна ферментација, а заработувачката е далеку поголема од јапонското јаболко и калинката, ако се има во предвид дека дрвото може да живее и над 1.000 години, а со тоа се зголемува и родноста на маслинките.
- Кој има маслинки ќе има и пари постојно во џебот - ја прераскажува Иванов старата грчка мудрост.
Од тука се поголем е бројот на земјоделски производители на маслинки кои за нивно наводнување го користат системот "капка по капка" за подобар род.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=C7AAEA4F2F91EA438AE42755E2F6CD03
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
нема ништо во валандово
Брее....море ела уф Валандово...да видиш што е воздух....да пробиш слатка вода, а не там уф Скопје да се труеш од кисилините на ОХИС:tapp:....ае ве чекам...(ако доага некој нека пише ПМ)




Позз

Ова на кој јазик е...
Македонски јазик бре ( ама Валандовски дијалект ) :pos2:
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.408
Поени од реакции
42.661
Брее....море ела уф Валандово...да видиш што е воздух....да пробиш слатка вода, а не там уф Скопје да се труеш од кисилините на ОХИС:tapp:....ае ве чекам...(ако доага некој нека пише ПМ)




Позз



Македонски јазик бре ( ама Валандовски дијалект ) :pos2:
Дада валандавски дијалект е..Најјак дијалект од сите имиме
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Изгледа никогаш не сум била во Валандово:nesvest:
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
а заработувачката е далеку поголема од јапонското јаболко и калинката, ако се има во предвид дека дрвото може да живее и над 1.000 години, а со тоа се зголемува и родноста на маслинките.
- Кој има маслинки ќе има и пари постојно во џебот - ја прераскажува Иванов старата грчка мудрост.
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=C7AAEA4F2F91EA438AE42755E2F6CD03
Кој има засадено маслинки, мирен е наредните 1,000 години. Школски пример за долгорочна инвестиција.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.408
Поени од реакции
42.661
Ај нема ниш ново тука ебаго..И градоначалнико ист ни остана
 

Kajgana Shop

На врв Bottom