Вакцинација

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.859
Поени од реакции
2.420
„Bolje spreciti nego leciti" e девиза која се почесто ја слушам на предавањата на факултетот.
Имунизацијата на нашите миленици е можеби една од најважните моменти во животот на Вашиот нов миленик.
Најчесто, доколку кутрето потекнува од добар и разумен одгледувач, кутрето го добивате претходно прочистено од внатрешни паразити и со примена прва вакцина, што значи дека на Вас остануваат ревакцините и вакцината за беснило.
Нормално, пред секоја вакцинација, на околу 10тина дена пред вакцината, потребно е да се изврши дехелментизација од ендо паразити.

За оние кои што се соочиле со неодговорен одгледувач и за оние кои планираат да подигаат легло, како и за сопствениците, еве кратка листа во која е напишано кога и каква вакцина треба да добие Вашиот миленик.
Имајте на ум дека секој ветеринарен лекар може да има сопствен режим на вакцинација, меѓутоа не постојат многу големи временски одстапувања.

Напомена: Помеѓу секоја вакцина се прави пауза од 3 недели.

Програм за вакцинирање кој често се применува:

- Прва вакцина на 6-7 недели старост: Nobivac Puppy DP (штенечак и парвовироза).

- Втора вакцина на 9-10 недели старост: DHPP+L (штенечак, парворизора, заразен хепатитис, лептоспироза).

- Трета вакцина на 12-13 недели старост (ревакцина): DHPP+L (штенечак, парворизора, заразен хепатитис, лептоспироза) и може да се додаде уште некоја.

Вакцината против беснило прв пат се дава на околу 4 месечна возраст.

Напомена: помеѓу секоја вакцина треба да се изврши дехелментизација (прочистување од внатрешни паразити).

Доколку кутрето има внатрешни паразити, вакцинацијата се одложува до моментот кога не одреди вашиот ветеринар дека кутрето е спремно за вакцинација. Истото важи и доколку кутрето е настинато или болно.

Од овде па натаму, вакцината за беснило се дава годишно, затоа што таа е законски регулирана.
Останатите вакцини исто така може да се даваат годишно, но законски не се задолжителни.
Водете ред за распоредот за вакцинација во пасошите или книшките на милениците, бидејќи заштитувајќи ги нив, се заштитуваме и ние.
 
Член од
29 септември 2014
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво "SaltnPepa"
Само накратко “нов“ сум на форумов. Пишувам во наводници бидејќи еднаш неделно обавезно отварам и ве читам. Научив многу работи, но имам и еден куп прашања. Не ги поставив сите бидејќи полека и на многу си добив одговори но имам уште многу неразјаснети.
Имам Златен Ретривер женско и стар е веќе 6 месеци. Одбрав златен ретривер токму поради советите кој ги прочитав на овој форум, да не бегам од тема сакам да прашам следново:

Многу луѓе па дури и на форумов сретнав каде што викаат вакцината против беснило да се земе покасно, односно околу година дена бидејќи пречело на растот на кучето и бла бла....
Токму поради тоа јас уште го немам вакцинирано моето куче, па би сакал исрено и реално да ме советувате околу тоа. Ако не постапувам коректно уште утре ќе отидам и ќе си го вакцинирам.

Благодарам.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.859
Поени од реакции
2.420
Здраво "SaltnPepa"
Само накратко “нов“ сум на форумов. Пишувам во наводници бидејќи еднаш неделно обавезно отварам и ве читам. Научив многу работи, но имам и еден куп прашања. Не ги поставив сите бидејќи полека и на многу си добив одговори но имам уште многу неразјаснети.
Имам Златен Ретривер женско и стар е веќе 6 месеци. Одбрав златен ретривер токму поради советите кој ги прочитав на овој форум, да не бегам од тема сакам да прашам следново:

Многу луѓе па дури и на форумов сретнав каде што викаат вакцината против беснило да се земе покасно, односно околу година дена бидејќи пречело на растот на кучето и бла бла....
Токму поради тоа јас уште го немам вакцинирано моето куче, па би сакал исрено и реално да ме советувате околу тоа. Ако не постапувам коректно уште утре ќе отидам и ќе си го вакцинирам.

Благодарам.
Колку е старо кутрето? Оддложувањето на беснилото не е поради растот, тоа се глупости. Се препорачува подоцна бидејќи во овој период ги има другите вакцини и е во фаза на раст. Ние немаме беснило, а добрата страна е што има специфичен начин на ширење, па освен ако не одиш на лов, кутрето не ти е загрозено. Штом има 6 месеци слободно вакцинирај, само прво прочисти го од глисти ако не е прочистено, почекај 10на дена и тогаш вакцинирај го.

Добредојде на форумот :)
 
Член од
29 септември 2014
Мислења
6
Поени од реакции
0
Фала на брз одговор. :)
Значи ме советуваш да си го вакцинирам.
Последен пат е прочистено пред одприлика 3 месеци.... Ќе треба да го прочистам повторно?

Добро Ве најдов.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.859
Поени од реакции
2.420
Фала на брз одговор. :)
Значи ме советуваш да си го вакцинирам.
Последен пат е прочистено пред одприлика 3 месеци.... Ќе треба да го прочистам повторно?

Добро Ве најдов.
Јас практикувам чистење на кутрињата до една година ако не секој месец, барем секој втор месец. А потоа или на 3 или на 4 месеци. Вакцинирај слободно.
 
Член од
11 февруари 2015
Мислења
12
Поени од реакции
5
Imam edno prasanje zemav zensko kucence malamut uste edna nedela pravi 2 meseca,pred eden den mu dadov apce za glisti no nemase na izmetot niss a deneska primetiv glista vo dvorot vajda e od nego ziva bese i prilicno golema,koga treba poftorno da mu se dade apce za glisti a koga da se nosi na vakcina bidejki veke ke napolni 2 meseca i poveke... Ve molam za sovet pozdrav
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.859
Поени од реакции
2.420
Imam edno prasanje zemav zensko kucence malamut uste edna nedela pravi 2 meseca,pred eden den mu dadov apce za glisti no nemase na izmetot niss a deneska primetiv glista vo dvorot vajda e od nego ziva bese i prilicno golema,koga treba poftorno da mu se dade apce za glisti a koga da se nosi na vakcina bidejki veke ke napolni 2 meseca i poveke... Ve molam za sovet pozdrav
Za desetina dena povtorno ke mu dadete apce za glisti, a vakcinacijata ke se odlozi dodeka kutreto ne se dehelmentizira. Za swkoj slucaj javete se na vasiot veterinar, poubavo ke vi objasni.
 
Член од
11 февруари 2015
Мислења
12
Поени од реакции
5
zdravo,imam edno prasanje-deneska bevme so drugarkami da go vakcinina nejzinoto haski no odkako si otidovme zabelezavme na kniskata deka ednata vakcina e so pominat rok istekla na 10 mart 2015 a drugata bese so dobar rok bidejki gi mesaat dve,sega me interesira dali e mozno da bide nekoj problem so kucenceto,inace se e kako so treba sega zasega veselo so super raspolozenie.pozdrav
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
pred se zdravo na site,pred 2,5 messeci zemavme kutre shi tzu staro 2 meseci,bidejci ni e ova prvo kutre i neznaeme sto i kako gi prasavme lugjeto od koi go zedovme sto treba da se pravi okolu vakcinacija,ni rekoa deka na 7 meseci treba da primi vakc.protiv besnilo i ponataka vakcina za zastita od nekoi bolesti i vitamini,i eve sega kutreto ima 4,5 meseci i nema primeno nitu edna vakcina a citam po forumive deka trebalo nekoja vakcina pa revakcina na 21 dena,e sega nie taja vakcina i revakcina gi imame propusteno dali moze sega na ovaa vozrast istata da se primi.
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
dali toa znaci deka treba da ja primi vakcinata sto se dava na 45 denovi i posle dvete revakcini na rastojanie od 21 den ili posto kasnime se prima edna ili eventualno dve
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.839
Поени од реакции
13.234
Денес му купив Canine Destemper-Adenovirus Type 2-parainfluenza-Parvovirus Vaccine (Vanguard Plus) и Leptospira Canicoa-Icterohaemorrhagiae Bacterin (Leptoferm C-I на Zoetis) двете амерички, едната прашок, а другата течност, ги измешав и го боцнав поткожно.
На крајот пред да заврши последната капка-две со инјектирање ми се истрга, почна да мрда ептен, немаше кој да го задржи сам го вакцинирав, има гајле или доволно е и тоа што му го инјектирав (80% сигурно е во него)?
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
858
Поени од реакции
902
Ми дојде во дворот хаска и остана тука. Ми личи дека сеуште нема една година. Не знам дали и кој вакцини ги примал и дали воопшто е чувано. Кој вакцини да му ги дадам?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.859
Поени од реакции
2.420
Zastitnite. Besniloto moze i da poceka
 

Kajgana Shop

На врв Bottom