Вакцинација

Член од
28 ноември 2022
Мислења
257
Поени од реакции
406
...хм, во ред со исеченица пациентот е мобилен и го праќате до инфективна, но што со пациентите што ви ги носат од сообраќајка со тешки повреди или да речеме повреди од простелна рана или нож, а треба да прима антитетанус серум (HTIg) и вакцина (TT)?
Pacientite koi ne se mobilni, potocno hospitalizirani sekako deka ke bidat imunizirani na oddel po saniranje na povredite. Pretpostavuvam znaete deka za takvi situacii sekogas postojat odredeni rezervi konkretno na TT i HTIg.
Најголем успех против вакцини од сегашната кампања за ковид, ниту еден фолијаш нема постигнато.
Секоја чест за Фајзер, стотици доктори и научници станаа антиваксери :pos:
Pfizer i ostanati anticovid vakcini nemam primeno nitu jas. Anticovid vakcinite vo slucajov ne se tema na diskusija. Zboruvame konkretno za TT vakcina, koja e del od kalendarot za imunizacija.
Дечкото шири поинакво размислување?
Pritoa go sovetuvas kako deckoto da izbegne da ja primi istata.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.308
Поени од реакции
35.837
После аплицирањето колку време е потребно да почне да делува вакцината...
... при повреда не се аплицира само вакцина туку истовремено се аплицира серум антитетанус - имуноглобулин што на повредено тело му дава во моментот готова антитела што му се потребни за да го заштити од инфекција со тетанус и вакцина против тетанус што ја има улогата да го стимулира имунолошкиот систем за понатаму да создаде имунолошки одговор т.е. кога го примаме тетанусниот токсоид се создава сопствена антитела против бактеријата Clostridium tetani.

... инјектирањето со тетанус токсоид кои содржи инактивирани (убиени) бактерии создадената антитела не' заштитува од ифекција, зошто против болеста тетанус не постои лек, бактериите Clostridium tetani предизвикуваат тетанус кој не е заразен (не може да се пренесе од друго лице).

... се смета дека кај возрасна особа со добар имун систем заштита од веќе создадената антитела би била 10 години, после што се препорачува бустер доза,

... неспорно е примање на серум и вакцина против тетанус во специфични ситуации на повреди посебно со рѓосани предмети, но малку е дискутабилно стравот дека денес со загадувањето, бактериите Clostridium tetani ја има насекаде и на земја и на асфалт и при само едно сопнување и повреда на колено што може да му се случи на секого веднаш да се помисли на тетанус, па сега секој човек да се заштити и имунизира на секои 10 години, ако гледаме така треба секакви бустери да добие телото од присуство на различни бактерии, па и вируси, што со несаканите ефекти од нив во име на ,,ако,, или ,,ќе,, не е тоа веќе нож со две оштрици?
Sekoja vakcina nosi rizik kako i sekoj lek. Na kraj sve e racionalna kalkulacija rizik-prednost i site odobreni vakcini tokmu vo toa se absolutno jasni.
...но не е исто споредбата на ризик за вакцина и лек, лекот се пие во моментот на веќе настанато заболување за лечење и оздравување или за ублажување на симптомите на веќе постоечка болест со ризик,

....вакцина не е лек и се дава кога сме здрави за да не би се заразиле во иднина, што не е сигурно дека ќе дојдеме во контакт со инфекцијата, а можеме во моментот да го почувствуваме ризикот, а ние во моментот здрави во име на идно здравје ние во моментот со можен ризик може да се разболиме.

...и самото размислување иде вака ,,болен во моментот пие лек без размислување да оздрави или намали симптоми на болеста,, ама здрав во моментот нормално е да размисли за примање вакцина во име на идно здравје согледувајќи и размислувајќи за сите ризици што може да му го зезне моменталното здравје.
...во тој контекс со средношколецот никој не знае за негова здравствена состојба може не сака да се знае дека има некоја пречка што се плаши да не се влоши со антитетанус вакцината по календар за имунизација, затоа треба да се почитува секое мислење и стравување, како да објаснам, тоа е како жива материја, се менува во секој момент исклучоци има, но не сме сите роботи и не смее така сувопарно да се примени - ,,мора,, !
i site odobreni vakcini tokmu vo toa se absolutno jasni.
П.С.
...како сведоци на сегашната пандемија со коронавирус, видовме колку лесно се ,,одобруваат,, поедини антиковид вакцини без да се помине сите временски фази за клиничко испитување, што веќе ни е апсолутно јасно колку парата го врти тоа ,,апсолутни јасни,,, а резултатот од сето тоа допрва се согледува.
 
Последно уредено:
Член од
26 април 2022
Мислења
2
Поени од реакции
3
Dobro, znaci dosega nikoj ne mi dal relevanten odgovor. Sakav samo da znam dali ima kazna za neprimanje, i ako ima, kako da ne bidam kaznet. Nisto drugo.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.215
Поени од реакции
39.959
Dobro, znaci dosega nikoj ne mi dal relevanten odgovor. Sakav samo da znam dali ima kazna za neprimanje, i ako ima, kako da ne bidam kaznet. Nisto drugo.
кажи им таму дека бафра ти кажа дека чипој клавет у вакцината. Или воопшто не се појавувај и ваљда никој нема да примети.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.906
Поени од реакции
7.298
Прво го имаш ова:
So vashite soveti shirite opshta javna antivakserska propaganda
После без око да му трепне си кажува:
Pfizer i ostanati anticovid vakcini nemam primeno nitu jas.
Лицемерие колку ти душа сака. Штом не си примил задолжителна вакцина, каква сака нека е, автоматски си антиваксер, нема оправдување. Ако си наоѓаш оправдување, тогаш истото и за другите треба да важи, а не другите ги обвинуваш за антиваксер. Буљаши и лицемери колку ти душа сака.

Бате Рон бар доследно си следи што му кажат, тоа си прави, си става во телото и си пичи, кај да е, ќе развие супер моќи.

кога го примаме тетанусниот токсоид се создава сопствена антитела против бактеријата Clostridium tetani.
Колку време е потребно за да се создадат антителата па да речеме дека сега и да се наденеш на рѓосана шајка, немај гајле, терај? 1, 3, 5 дена....

инјектирањето со тетанус токсоид кои содржи инактивирани (убиени) бактерии создадената антитела не' заштитува од ифекција, зошто против болеста тетанус не постои лек, бактериите Clostridium tetani предизвикуваат тетанус кој не е заразен (не може да се пренесе од друго лице).
се смета дека кај возрасна особа со добар имун систем заштита од веќе создадената антитела би била 10 години, после што се препорачува бустер доза,
Аман бе, пак прикаската со бустерите :D
Зашто е 10 години, како тоа е докажано... Каде ги снемува антителата и како тоа после 10г, а не после 1 година?

Нелогичности еден куп, мали Џокица има повеќе логика него ова што ти го споделуваш.

Чудна коинциденција ова со болестите, нивното намалување и времето кога е започната масовна вакцинација.

1670514618436.png

Dobro, znaci dosega nikoj ne mi dal relevanten odgovor. Sakav samo da znam dali ima kazna za neprimanje, i ako ima, kako da ne bidam kaznet. Nisto drugo.
Едноставно не се појавувај, кажи висока температура имаш.

Може да ти се закануваат дека ќе те казнат, но немаат основ, посебно што не се работи за пренослива бактерија. (чудна работа ова, оти оваа бактерија не се пренесува, а други се пренесуваат)

Според закон дозволено ти е да одбиеш било каква медицинска интервенција. Но најбезболно ти е да не се појавиш денот кога ви е кажано дека ќе ве боцкаат.
Ако ти се закануваат, плашат, побарај официјално на писмено да те известат, а ако стигне некаква покана, а тешко дека ќе дојде до тоа, прочитај дел од насокиве:

Ова во кој закон и по кој член адвокатот да напише одбраната

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.308
Поени од реакции
35.837
Штом не си примил задолжителна вакцина, каква сака нека е,
... антиковид вакцината (од било кое производство) НЕ Е задолжителна вакцина, начинот на „задолжителност“ е изведено на поинаков начин со издржливоста од зависност на човекот да попушти поради патување/движење со сертификат за антиковид грин пас патување, посетување на ресторани, молови и јавни настани во затворено и високи казни за непочитување на тие забрани.
Со Бијонс големи буљаши излеговте, ковид вакцини никако, а за други морало.
... не те разбирам што е тоа „буљаш“ затоа што имам исто свое мислење од почеток до сега?

ice_screenshot_20221208-181002.jpeg ice_screenshot_20221208-181038.jpeg ice_screenshot_20221208-181123.jpeg ice_screenshot_20221208-181140.jpeg ice_screenshot_20221208-181229.jpeg ice_screenshot_20221208-181247.jpeg ice_screenshot_20221208-181321.jpeg ice_screenshot_20221208-181341.jpeg
Dobro, znaci dosega nikoj ne mi dal relevanten odgovor. Sakav samo da znam dali ima kazna za neprimanje, i ako ima, kako da ne bidam kaznet. Nisto drugo.
ice_screenshot_20221208-181519.jpeg

...само со оправдани причини за одложување или непримање што ги спомнавме погоре!
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.906
Поени од реакции
7.298
антиковид вакцината (од било кое производство) НЕ Е задолжителна вакцина, начинот на „задолжителност“ е изведено на поинаков начин со издржливоста од зависност на човекот да попушти поради патување/движење со сертификат за антиковид грин пас патување, посетување на ресторани, молови и јавни настани во затворено и високи казни за непочитување на тие забрани.
Ако играме педерски, тогаш ниту другиве се задолжителни, бидејќи во законот јасно си пишува дека имам право да одбијам. Имам право и на новороденче уште по породувањето да не смеат ни бсж ни вит. К да му дадат.
Не знам зашто сеуште се правдаш и филозофираш, кога е многу просто и јасно. Штом си одбила да се вакцинираш против ковид, без разлика на какво и образложение да презентираш, автоматски влегуваш во групата на антиваксер, бидејќи и јас си имам свои образложенија, дали се религиски, дали се фолијашки моја работа.
Разликата е што јас го почитувам вашиот избор, ама вие не, ја превземате улогата на кралеви, па и од Бог.

не те разбирам што е тоа „буљаш“ затоа што имам исто свое мислење од почеток до сега?
Педерски е тоа, ама апла педерски. Зашто твоето мислење за ковид и за другите вакцини да има поголема тежина од моето или од на Ибраим.

Пак ќе повторам, без разлика на причината поради која не сте примиле од новиве вакцини, автоматски сте антиваксери. Тоа мислења, оправдувања и разни дрн дрн јариња се само да си ја исперете совеста, но пак сте антиваксери.

@Ron Burgundy и уште неколку топчести верници кои претходно беа најгласни за вакцини, педерски исто играат, ем не примаат 3 и 4 доза, притоа стриктно да одберат Фајзер или Модерна, ем си ишкаат мувата со чипови и што ти ја знам.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.222
Поени од реакции
6.641
Брале, кај вас топчестите верници не е до читањето.
Секако дека чипот ќе ви појача нешто, ама што тоа ќе појача, времето ќе си покаже.
Сигурен сум дека Клаус Шваб, Yuval Noah Harari баш тоа им е целта, Ронче и Вотче да ги направи супер луѓе, со супер моќи како во игриците, затоа нема потреба месо да јадете. Нив не ги гледајте што прават, слушајте ги што ви зборат, докажано е дека имаат најдобри намери, ко Хитлер и Сталин.Поради не третирање на отворена рана или поради не примање на тетанус....
Ако е докажано дека штити повеќе од 15 години (не знам како тоа го докажале), оти треба да се обновува на 10 години, зашто после 5 години примена, ако се повредиш во рок од 48ч треба нова да примиш....
Колку од населението на секоја 10г иде да обнови и којзнае како ли луѓето спасувале раце и нозе пред да почне масовно да се прима....

Со Бијонс големи буљаши излеговте, ковид вакцини никако, а за други морало. Ронче си е достоен на каузата, се што ќе му кажат грижливите државници си става во себе и си тера.После аплицирањето колку време е потребно да почне да делува вакцината...
More koltuk eden.
Nitu sum buljash nitu nekogo neshto ubeduvam.
Si kazhav samo za mene.

Vrsheni se testiranja na lujge shto orimile TT vakcina pred 12-15 godini i skoro site imale ushte dovolno Antitela.
Ama zaradi sigurnost na site e odredeno 10 Godini do revakcinacija.

Jas sum 100 pati posle poslednsta revakcinacija povreden i dosega nikoj ne mi rekol stavaj TT vakcina vednash. Zatoa schto ovde kade shto sum sekoj lekar mozhi da pogledni vo Imunizaciskiot Karton.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.215
Поени од реакции
39.959
Ако играме педерски, тогаш ниту другиве се задолжителни, бидејќи во законот јасно си пишува дека имам право да одбијам. Имам право и на новороденче уште по породувањето да не смеат ни бсж ни вит. К да му дадат.
Не знам зашто сеуште се правдаш и филозофираш, кога е многу просто и јасно. Штом си одбила да се вакцинираш против ковид, без разлика на какво и образложение да презентираш, автоматски влегуваш во групата на антиваксер, бидејќи и јас си имам свои образложенија, дали се религиски, дали се фолијашки моја работа.
Разликата е што јас го почитувам вашиот избор, ама вие не, ја превземате улогата на кралеви, па и од Бог.Педерски е тоа, ама апла педерски. Зашто твоето мислење за ковид и за другите вакцини да има поголема тежина од моето или од на Ибраим.

Пак ќе повторам, без разлика на причината поради која не сте примиле од новиве вакцини, автоматски сте антиваксери. Тоа мислења, оправдувања и разни дрн дрн јариња се само да си ја исперете совеста, но пак сте антиваксери.

@Ron Burgundy и уште неколку топчести верници кои претходно беа најгласни за вакцини, педерски исто играат, ем не примаат 3 и 4 доза, притоа стриктно да одберат Фајзер или Модерна, ем си ишкаат мувата со чипови и што ти ја знам.
зошто да примам 3 доза кога нема потреба? Короната помина, останавте само вие група обесправена да се буните да барате некаква правда.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.308
Поени од реакции
35.837
Имам право и на новороденче уште по породувањето да не смеат ... ни вит. К да му дадат. Не знам зашто сеуште се правдаш и филозофираш, кога е многу просто и јасно.
... ако жената се породи дома без гинеколошки надзор можеби важи да не му се дадете Вит К, но прашање на минути кога ќе направи мозочна хеморагија од едно обично преместување на бебето во креветчето поради неразвиени черепни коски, па може да се одговара и за ненамерно од небрижност убиство на сопствено чедо, затоа што од минатиот век е донесена од светска Педијатриска асоцијација задолжително давање на Вит. К на новородено веднаш по раѓањето.
Штом си одбила да се вакцинираш против ковид, без разлика на какво и образложение да презентираш,
... антиковид вакцина според мое мислење, а и според дефинција што преставува ВАКЦИНА - не е вакцина, така да јас не сум антиваксер, одбивам да примам нештото (експериментален генетски материјал) што се прикажува како вакцина , а не штити од коронавирус инфекција, ја пренесува инфекцијата и човекот се разболува од болеста КОВИД19, што автоматски ја прави да ја нема заштитната улога како „вакцина“,
Пак ќе повторам, без разлика на причината поради која не сте примиле од новиве вакцини, автоматски сте антиваксери.
... значи не е „Вакцина“, се знае школска дефиниција што значи вакцина, со тоа не може да ме етикетираш како антиваксер за генеткси материјал што не сум примила.
Ако играме педерски,ама апла педерски.
... да ако играме... тогаш биди искрен... ако при пешачење низ шума те укаса змија или ете некое куче бездомник ... дали ќе примиш серум и вакцина против змијски ујед и беснило? одговори ми Да или Не...ама биди искрен, а не педерски да одговориш!
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
257
Поени од реакции
406
Прво го имаш ова:


После без око да му трепне си кажува:


Лицемерие колку ти душа сака. Штом не си примил задолжителна вакцина, каква сака нека е, автоматски си антиваксер, нема оправдување. Ако си наоѓаш оправдување, тогаш истото и за другите треба да важи, а не другите ги обвинуваш за антиваксер. Буљаши и лицемери колку ти душа сака.

Бате Рон бар доследно си следи што му кажат, тоа си прави, си става во телото и си пичи, кај да е, ќе развие супер моќи.
Decko, spored godinite koi gi imas mozes sin da mi bides. Izleda jas se naogjam na pogresno mesto so moite godini. No bidi barem kulturen i korekten vo diskusijata koja se trudis da ja vodis naopaku.

Anticovid vakcinata dali e ,,zadolzitelna,, i istata e del od kalendarot za imunizacija?

Ne mesaj babi i zabi, pravejki ruska salata vo debatata. Ako opshto zemeno si antivakser, toa e tvoja rabota i odgovornost no ne navreduvaj sogovornici.
Tolku so tebe, intelegencijata ti ja proceniv brzo i nemam shto so tebe poveke da se obiduvam da debatiram za bilo shto. Vakov tip na individui so napaden, drzok i agresiven karakter, potocno od tvoj kalibar koga doagjaat na pregled kaj mene uste po vtorata izgovorena recenica gi isprakjam od ambulanta da si najdat drug lekar.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.906
Поени од реакции
7.298
More koltuk eden.
Nitu sum buljash nitu nekogo neshto ubeduvam.
Si kazhav samo za mene.

Vrsheni se testiranja na lujge shto orimile TT vakcina pred 12-15 godini i skoro site imale ushte dovolno Antitela.
Ama zaradi sigurnost na site e odredeno 10 Godini do revakcinacija.

Jas sum 100 pati posle poslednsta revakcinacija povreden i dosega nikoj ne mi rekol stavaj TT vakcina vednash. Zatoa schto ovde kade shto sum sekoj lekar mozhi da pogledni vo Imunizaciskiot Karton.
Ај прочитај си ги уште еднаш постовите, па види дали кажа само за тебе или изнапиша 300 хорор случки.

зошто да примам 3 доза кога нема потреба? Короната помина, останавте само вие група обесправена да се буните да барате некаква правда.
Короната можеби помина, ама друга ќе дојде, без грижи.

Правдина НЕ барам, ама одговорност би било добро сите да бараме од вработени во системот, а не само за физички лица. Но тоа е исто ко религиозните фанатици да бараат одговорност од поп, папа, оџа или рабин.

ако жената се породи дома без гинеколошки надзор можеби важи да не му се дадете Вит К, но прашање на минути кога ќе направи мозочна хеморагија од едно обично преместување на бебето во креветчето поради неразвиени черепни коски, па може да се одговара и за ненамерно од небрижност убиство на сопствено чедо, затоа што од минатиот век е донесена од светска Педијатриска асоцијација задолжително давање на Вит. К на новородено веднаш по раѓањето.
Те молам прекини со глупости и неосновани стравови кога со мене се објаснуваш.
На државна гинекологија фино лепо пред пораѓај им кажуваш на докторите или сестрите, да ти дадат документ каде не смеат без одобрение од родителот да му стават бсж или К, а не па дома.

Демек ако го удриме по главата 100% одма доаѓа до крварење...

Веќе ако играме на картата страв, ако од "витамин" К, дојде до проблеми со метаболизмот, со што ќе го вратиш во нормала, или јбг, нивна среќа 1 во милион.

значи не е „Вакцина“, се знае школска дефиниција што значи вакцина, со тоа не може да ме етикетираш како антиваксер за генеткси материјал што не сум примила.
Пак ли ќе си ја переш совеста...
Кинеската е баш по школска дефиниција, значи, антиваксер :P.
Плус школската дефиниција од пред 100 години би требало веќе да е обновена, нова технологија, чипој, нови информации, а со тоа нови заклучоци и технологии, значи, пак антиваксер. Штом си одбила "вакцина" одобрена од официјални институции, не ме интересираат оправдувањата, антиваксер си.

при пешачење низ шума те укаса змија или ете некое куче бездомник ... дали ќе примиш серум и вакцина против змијски ујед и беснило? одговори ми Да или Не...ама биди искрен, а не педерски да одговориш!
Змија ако ме касне, противотров ДА.
Куче ако ме касне, НЕ. Кај па баш мене ме најде за со кучињата :pos:.

Decko, spored godinite koi gi imas mozes sin da mi bides.
Господине антиваксер, не знам од каде ти знаеш колку години имам... Тоа на форумов што пишува, не е бројка за годините :D

Tolku so tebe, intelegencijata ti ja proceniv brzo i nemam shto so tebe poveke da se obiduvam da debatiram za bilo shto. Vakov tip na individui so napaden, drzok i agresiven karakter, potocno od tvoj kalibar koga doagjaat na pregled kaj mene uste po vtorata izgovorena recenica gi isprakjam da si najdat drug lekar.
Јас па вакви ко тебе антиваксери, а со дипломи, не ни дозволувам совет да ми дадат.

Anticovid vakcinata dali e ,,zadolzitelna,, i istata e del od kalendarot za imunizacija?
Зашто зборот задолжителна ти е во наводници? :toe:
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.222
Поени од реакции
6.641
Ај прочитај си ги уште еднаш постовите, па види дали кажа само за тебе или изнапиша 300 хорор случки.Короната можеби помина, ама друга ќе дојде, без грижи.

Правдина НЕ барам, ама одговорност би било добро сите да бараме од вработени во системот, а не само за физички лица. Но тоа е исто ко религиозните фанатици да бараат одговорност од поп, папа, оџа или рабин.Те молам прекини со глупости и неосновани стравови кога со мене се објаснуваш.
На државна гинекологија фино лепо пред пораѓај им кажуваш на докторите или сестрите, да ти дадат документ каде не смеат без одобрение од родителот да му стават бсж или К, а не па дома.

Демек ако го удриме по главата 100% одма доаѓа до крварење...

Веќе ако играме на картата страв, ако од "витамин" К, дојде до проблеми со метаболизмот, со што ќе го вратиш во нормала, или јбг, нивна среќа 1 во милион.Пак ли ќе си ја переш совеста...
Кинеската е баш по школска дефиниција, значи, антиваксер :P.
Плус школската дефиниција од пред 100 години би требало веќе да е обновена, нова технологија, чипој, нови информации, а со тоа нови заклучоци и технологии, значи, пак антиваксер. Штом си одбила "вакцина" одобрена од официјални институции, не ме интересираат оправдувањата, антиваксер си.Змија ако ме касне, противотров ДА.
Куче ако ме касне, НЕ. Кај па баш мене ме најде за со кучињата :pos:.Господине антиваксер, не знам од каде ти знаеш колку години имам... Тоа на форумов што пишува, не е бројка за годините :DЈас па вакви ко тебе антиваксери, а со дипломи, не ни дозволувам совет да ми дадат.Зашто зборот задолжителна ти е во наводници? :toe:
Napishav samo eden edinstvan slucaj od covek shto si ja frli rakata zaradi toa shto ne beshe vakciniran a i ne otide na lekar na vreme.

I Antivakser e nekoj shto e generalno protiv vakcini. A ne nekoj shto e protiv experimenti ( kako ovaa za Corona)

A za detrvo ot Temava,
Ne odi da se vakcinirash, za sekoj slucaj izvadi si potvrda od maticen deka na terminot si imal grip.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.906
Поени од реакции
7.298
Napishav samo eden edinstvan slucaj od covek shto si ja frli rakata zaradi toa shto ne beshe vakciniran a i ne otide na lekar na vreme.

I Antivakser e nekoj shto e generalno protiv vakcini. A ne nekoj shto e protiv experimenti ( kako ovaa za Corona)

A za detrvo ot Temava,
Ne odi da se vakcinirash, za sekoj slucaj izvadi si potvrda od maticen deka na terminot si imal grip.
Значи не е точно тоа што го тврдеше:
Si kazhav samo za mene.
Покрај за себе, кажа и за детето, плус уште 1 пост, што би било ако отиде некаде, а нема примено вакцина.

shto si ja frli rakata zaradi toa shto ne beshe vakciniran a i ne otide na lekar na vreme.
Дај одлучи се, поради тоа што не бил вакциниран или што не отишол на лекар, бар исчистат и чиста преврска да му стават.
На никој не му текна да му се измоча врз раната...

Antivakser e nekoj shto e generalno protiv vakcini. A ne nekoj shto e protiv experimenti ( kako ovaa za Corona)
Дај просветли не за каков експеримент се работи? Вака напишано, многу општо, оти експеримент значи дека тие што ја произведуваат, не знаат ништо за резултатите, а од досегашното, многу добро знаеле...
Кинеската е според "стариот" процес, што не ја зема нејзе...
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.222
Поени од реакции
6.641
Abe odi krshi glata be puvlo eden .
Porasni i pocni da go koristisht toa televizorot shto ti e na ramena.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom