Вадење нов пасош/лична карта

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Dali ima brza postapka za vadenje licna karta? Jas ziveam vo stranstvo pa nemam vreme da cekam 15 dena za licna karta u mk.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Тие 15 дена се максимум може и за 10 дена, а нема брза постапка.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
412
Поени од реакции
82
знае ли некој за кога закажуваат за лична карта во Скопје?
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
412
Поени од реакции
82
Dali za vadenje na pasos za polnoletno lice mora da se ima licna karta?
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
idam denes u banka da izvadam pari vika nemoze ti istekla licnata karta so ista data i pasosot za eden mocan den nemozam da si izvadam sopstveni pari a mu velam na toj sefot a zosto ne me predupredivte pred 20 dena ili stavete natpis na salter a za 4 dena mi vleguva uste preliv na pari probav site varijanti promena na banka nisto se e blok za eden den aj do policija na brzinka slikanje vika posle 15 dena mi dade pusulce idam nazat u banka nemoze ,luge so ist problem imase veruvajte 20 u m.v.r i sega narodnata pri pari bez pari lapaj muvi 15 dena ,e sega koi se posledicite od vakvi slucaevi a mu velam kazi 1000 den kolku kosta po brza postapka ne mozelo a pasosot vrzan so licnata karta ista data ,ke dojdat smetki ,ako si so noz do koska secat strujata,internetot,telefonot,moze da te dadat na izvrsitel se za tie 15 dena a 80% nepomnat koga im istekuva licnata karta godina da pa i mesec ama i data pa koga e se vrzano so licnata karta zosto taa ne se vadi po brza postapka ? e moja makedonijo ,i sega koga razmisluvam malku zosto tolku isteceni licni karti pa da mojata e izvadena 2009 koga bea stapile vo sila na zakon da bidat biametralni inaku za brza postapka bese koga bea crvenite i plavite i se vadea na lokalno nivo , ali ova so bankite i se drugo povrzano e neznam kako da se izrazam
Автоматски споено мислење:

najtragicno e sto e se naopaku i za tie 15 dena ti dava potvrda koja ne ti ja vazat vo banka
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
И кој ти е крив што не гледаш до кога ти важат личните документи и така одвреме навреме да погледнеш и тоа што немаш картичка за банкомат? Вие ваквите само правите гужви по банките.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
ti spomnav 20 luge so ist slucaj pa nema sekoj paricnik pa da redi kartici i licni ispravi sekojdnevno u dzeb za eden den a koga sme kaj bankomatska i taa ima rok togas dva dzaka na ledza tuku zosto nema soopstenie na salterot , i pred 20 dena bev zosto ne mi dadoa alert deka l.k mi istekuva kako klient biznis i menadzment a patem dodeka cekam 15 dena zosto sluzi potvrdata ? od m.v.r ? ne ne e ispravno da se plenat cuzdi pari ali 1000 evra so dnevna kamata ops bonus za niv i plus uste priliv za 4 dena ,dodeka se izrabotuva licniot dokument zamena e potvrdata so ime prezime pol maticen broj i arhivski broj potpis ako gresam ispravime ako odam vo bitola i setam niz sirok sokak dojde cicko policaec licna karta toa ke vazi potvrdata ? a u banka ne se za pari :D
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
ti spomnav 20 luge so ist slucaj pa nema sekoj paricnik pa da redi kartici i licni ispravi sekojdnevno u dzeb za eden den a koga sme kaj bankomatska i taa ima rok togas dva dzaka na ledza tuku zosto nema soopstenie na salterot , i pred 20 dena bev zosto ne mi dadoa alert deka l.k mi istekuva kako klient biznis i menadzment a patem dodeka cekam 15 dena zosto sluzi potvrdata ? od m.v.r ? ne ne e ispravno da se plenat cuzdi pari ali 1000 evra so dnevna kamata ops bonus za niv i plus uste priliv za 4 dena ,dodeka se izrabotuva licniot dokument zamena e potvrdata so ime prezime pol maticen broj i arhivski broj potpis ako gresam ispravime ako odam vo bitola i setam niz sirok sokak dojde cicko policaec licna karta toa ke vazi potvrdata ? a u banka ne se za pari :D
Mene pa me cudi zosto od banka ne ti zakazale za licna karta pa i da se slikaat za tebe lol. Kako toa ocekuvas bankata da te izvesti deka licnata karta ti istekuva??? Da ne sakas i da te potsetat smetkite koa ti za plakjanje i da te razbudat nasabajle za na rabota. Ti i tie 20 dusi sami ste si krivi posto ne pratite dati do koga vi vazat dokumentite!
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
Mene pa me cudi zosto od banka ne ti zakazale za licna karta pa i da se slikaat za tebe lol. Kako toa ocekuvas bankata da te izvesti deka licnata karta ti istekuva??? Da ne sakas i da te potsetat smetkite koa ti za plakjanje i da te razbudat nasabajle za na rabota. Ti i tie 20 dusi sami ste si krivi posto ne pratite dati do koga vi vazat dokumentite!
do negde si vo pravo ,nepismeni sme nemame paricnik da go kitime so kartici ako sekoi 20 dena vleguvas vo banka nema soopstenie ,a koga im kazav na prijatelite i kolegite site proverija do koga im vazi l.k ,znaci nikoj ne pomni izgleda se koj nema vreme od drugi obvrski da proveri ,a zosto sluzi potvrdata dodeka ja izgotvuvaat ?
Автоматски споено мислење:

Mene pa me cudi zosto od banka ne ti zakazale za licna karta pa i da se slikaat za tebe lol. Kako toa ocekuvas bankata da te izvesti deka licnata karta ti istekuva??? Da ne sakas i da te potsetat smetkite koa ti za plakjanje i da te razbudat nasabajle za na rabota. Ti i tie 20 dusi sami ste si krivi posto ne pratite dati do koga vi vazat dokumentite!
do negde si vo pravo ,nepismeni sme nemame paricnik da go kitime so kartici ako sekoi 20 dena vleguvas vo banka nema soopstenie ,a koga im kazav na prijatelite i kolegite site proverija do koga im vazi l.k ,znaci nikoj ne pomni izgleda se koj nema vreme od drugi obvrski da proveri ,a zosto sluzi potvrdata dodeka ja izgotvuvaat ?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Многу време одзема тоа проверување на датум на истек на лични документи. Јас да сум на вакви ќе им ставам забрана 6 месеци да не можат да извадат нова.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
mlad si uste ke te prasam posle 15 g kako i sto e pobitno da vnimavas da ne zaboravis
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Здраво.
Дали некој скоро има вадено пасош од форумов?
Прашањето ми е дали сега на новите пасоши го има новото уставно име на државата?
Кажаа пролетва некаде во Април месец, дека новото уставно име на пасошите ќе започне да се користи од Ноември месец па со оглед дека сме веќе Декември дали и навистина започна на пасошите да се употребува новото уставно име?

Молам за одговор.
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
412
Поени од реакции
82
не се уште на пасошите стои Република Македонија, а внатре ставаат печат
"овој пасош е во сопственост на Република Северна Македонија"

"
На постоечките пасоши ќе се става печат Република Северна Македонија

"
 
Последно уредено:

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
pasosot e sosema ist samo imas na nego kockas pecat severna i nacionalnos g,na severna makedonija ,isto i na svidetelstva i na sekoj dokument severna makedonija imas i dvojazicni tabli zasega samo na nekoj mesta sto se pod drzavno nivo ne lokalno a nema ni eden albanec vo gradot ako ides u grcka ke ti zalepat n.m.k na registracija i toa e na jugoistokot za drugi mesta neznam sum cul videl ama na slika a veruvam vo slikata
 

Kajgana Shop

На врв Bottom