Вадам пари од PayPal

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
401
Поени од реакции
229
Како што гласи насловот, вадам пари од PayPal.

Парите треба да бидат префрлени на мојот PayPal акаунт преку опцијата
"Send money to family" - за да се осигураме дека утре нема да побарате Refund.

Генералната провизија е 10% од сумата.

Во зависност од сумата која ја повлекувате - може да се договориме околу провизијата.
(Доколку станува збор за ризична трансакција од која би можеле и двете страни да настрадаме - се оградувам да не ги прифатам парите и да ги рефундирам на праќачот.)
Парите ги добивате во рок од 3 до 5 дена на рака, или на трансакциска сметка.

Исплатата е во денари по среден курс на НБРМ на денот на исплата
http://www.nbrm.mk/kursna_lista.nspx

Исто така, доколку имате редовни примања од online merchants на PayPal и сакате истите да ги насочите кон мојата сметка - отворен сум за договор околу корегирање на провизијата и времето на добивање на парите на Ваша сметка.

Super Fast Withdrawals:
Можна е опција за добивање на парите во рок од 24 часа,
со дополнителна провизија од 5% од сумата.


Пример сценарио #1:
1. Имате 200$ на сметка.
2. Ги префрлате на моја сметка
(сите провизии за префрлање пари од една на друга Пејпал сметка е на Ваш трошок)
3. Сумата која што ја што пристига на мојата сметка ја множиме по курсот на доларот, со минусирана провизија од 10%.
200$ - 10% = 180$
180$ * 54.2МКД = 9756МКД
4. Парите ги добивате во рок од 3-5 дена на рака, или на трансакциска сметка


Пример сценарио #2:
1. Имате 10 примања од online merchant во текот на еден месец, сите на различни датуми.
2. Ги насочувате парите кон мојот PayPal акаунт и ме известувате за истите.
3. Се договораме во Приватна Порака околу деталите за подигање на парите.
4. Ја собираме сумата од сите 10 трансакции и минусираме 10%.
5. Парите ги добивате на претходно договорен датум (најчесто на 30-ти од тековниот месец) на рака или на трансакциска сметка.
Повеќе детали и договарања само во Приватна Порака.
 
Член од
14 јуни 2015
Мислења
155
Поени од реакции
68
A jas mislam deka ke odzemes 100 % provizija i nikogas veke nema da se javis,koj samo moze da bide glup i da i veruva na sekogo preku internet
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
401
Поени од реакции
229
Ти чим многу мислиш - седи си дома и мрчи си на тастатурата.

Не се кријам, не сум анонимец, ако сака некој може да пиеме пиво низ Скопје и да оставам лична карта да се слика.

До тогаш - аривидерчи.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.872
Поени од реакции
2.270
Како што гласи насловот, вадам пари од PayPal.

Парите треба да бидат префрлени на мојот PayPal акаунт преку опцијата
"Send money to family" - за да се осигураме дека утре нема да побарате Refund.

Генералната провизија е 10% од сумата.

Во зависност од сумата која ја повлекувате - може да се договориме околу провизијата.
(Доколку станува збор за ризична трансакција од која би можеле и двете страни да настрадаме - се оградувам да не ги прифатам парите и да ги рефундирам на праќачот.)
Парите ги добивате во рок од 3 до 5 дена на рака, или на трансакциска сметка.

Исплатата е во денари по среден курс на НБРМ на денот на исплата
http://www.nbrm.mk/kursna_lista.nspx

Исто така, доколку имате редовни примања од online merchants на PayPal и сакате истите да ги насочите кон мојата сметка - отворен сум за договор околу корегирање на провизијата и времето на добивање на парите на Ваша сметка.

Super Fast Withdrawals:
Можна е опција за добивање на парите во рок од 24 часа,
со дополнителна провизија од 5% од сумата.


Пример сценарио #1:
1. Имате 200$ на сметка.
2. Ги префрлате на моја сметка
(сите провизии за префрлање пари од една на друга Пејпал сметка е на Ваш трошок)
3. Сумата која што ја што пристига на мојата сметка ја множиме по курсот на доларот, со минусирана провизија од 10%.
200$ - 10% = 180$
180$ * 54.2МКД = 9756МКД
4. Парите ги добивате во рок од 3-5 дена на рака, или на трансакциска сметка


Пример сценарио #2:
1. Имате 10 примања од online merchant во текот на еден месец, сите на различни датуми.
2. Ги насочувате парите кон мојот PayPal акаунт и ме известувате за истите.
3. Се договораме во Приватна Порака околу деталите за подигање на парите.
4. Ја собираме сумата од сите 10 трансакции и минусираме 10%.
5. Парите ги добивате на претходно договорен датум (најчесто на 30-ти од тековниот месец) на рака или на трансакциска сметка.
Повеќе детали и договарања само во Приватна Порака.
Ова што вака јавно го нудиш, во најмала рака е прекршочна материја, независно дали се криеш или не. Мислам дека модераторите треба да се позабават со оваа тема
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.594
Поени од реакции
7.968
Ова што вака јавно го нудиш, во најмала рака е прекршочна материја, независно дали се криеш или не. Мислам дека модераторите треба да се позабават со оваа тема
:facepalm:
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.384
Поени од реакции
36.444
Ова што вака јавно го нудиш, во најмала рака е прекршочна материја, независно дали се криеш или не. Мислам дека модераторите треба да се позабават со оваа тема
Зошто прекршочна мистерија?

Ти прави услуга и од провизијата заработува, ти вади пари затоа што ти не можеш и ти ги дава на рака или на сметка. Ако имаш поголема сума мора да ги потрошиш само на ибеј и сл места каде може да се купува преку paypal.

Провизијата од 10% ако е иста за разлчни суми пoдобро кај еден друг член кој со години се занимава со вакви работи и порано имам вадено преку него пред да земам еу документи, само не е на овој форум. Колку поголема сума толку помала провизија.
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
401
Поени од реакции
229
@gurman2 те молам пушти линк од законот кај што е пишано оти ова е забрането :)

инаку @Forza Milan!!! 10% е основната провизија, како што имам напишано зависно од тоа за колку пари и колку често ќе се употребува ова - таа бројка ќе оди надолу.

Во врска со сигурноста на услугата, проблем е тоа што не сум толку активен на форумов како што сум на некои други (пример ИТ форумот), каде што веќе сум "етаблиран" и ме знаат доста дечки од таа заедница.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.384
Поени од реакции
36.444
@gurman2 те молам пушти линк од законот кај што е пишано оти ова е забрането :)

инаку @Forza Milan!!! 10% е основната провизија, како што имам напишано зависно од тоа за колку пари и колку често ќе се употребува ова - таа бројка ќе оди надолу.

Во врска со сигурноста на услугата, проблем е тоа што не сум толку активен на форумов како што сум на некои други (пример ИТ форумот), каде што веќе сум "етаблиран" и ме знаат доста дечки од таа заедница.
Ок мислев дека за сите суми е таа провизија и нема да оди надолу.

Иначе најде каде да пишеш, нема овде група членови како на ИТ кои работат со PayPal, имаат високи суми и потреба некој да им направи услуга да им ги извади од Бугарија и тие точно кои знаат во кого да веруваат. Oвде имаш малку мислења и не си активен за да отвараш вакви теми.
Веднаш тоа е перење пари, прекршок, забрането итн.
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
401
Поени од реакции
229
Ок мислев дека за сите суми е таа провизија и нема да оди надолу.

Иначе најде каде да пишеш, нема овде група членови како на ИТ кои работат со PayPal, имаат високи суми и потреба некој да им направи услуга да им ги извади од Бугарија и тие точно кои знаат во кого да веруваат. Oвде имаш малку мислења и не си активен за да отвараш вакви теми.
Веднаш тоа е перење пари, прекршок, забрането итн.
Yup, I got your point, и во право си. Но јас секако ја постирав истава содржина и на форумот кај што има такви членови, па си реков ништо не ме кошта и тука да ја ставам.

Инаку тоа што сум член од 2012 мислам дека е бар нешто од нешто показател.. али ок.. како и да е.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.872
Поени од реакции
2.270
Зошто прекршочна мистерија?

Ти прави услуга и од провизијата заработува, ти вади пари затоа што ти не можеш и ти ги дава на рака или на сметка. Ако имаш поголема сума мора да ги потрошиш само на ибеј и сл места каде може да се купува преку paypal.

Провизијата од 10% ако е иста за разлчни суми пoдобро кај еден друг член кој со години се занимава со вакви работи и порано имам вадено преку него пред да земам еу документи, само не е на овој форум. Колку поголема сума толку помала провизија.[/QUOTE
Закон за забрана и спречување
Закон за забрана и спречување на вршење на нерегистрирана дејност;
Ме мрзи да барам, сигурно и УЈП има причина да се приклучи, можеби и Пазарна инспекција. Ако не е доволно, да бараме понатаму.
Зошто прекршочна мистерија?

Не мистерија, туку материја. Инаку:
Закон за забрана и спречување на вршење на нерегистрирана дејност;
Ме мрзи да барам, сигурно и УЈП има причина да се приклучи, можеби и Пазарна инспекција. Ако не е доволно, да бараме понатаму.
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
401
Поени од реакции
229
Барај друже до мила ти волја.
А ако те толку боди во очи - слободно иди и во УЈП пријави, нека ти олесне на душичката ;)
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.872
Поени од реакции
2.270
Барај друже до мила ти волја.
А ако те толку боди во очи - слободно иди и во УЈП пријави, нека ти олесне на душичката ;)
Немам јас причина заради тебе да си ја олеснувам душичката. Бараше Закон, го доби. Кој сака, нека ти префрла парични средства. Јас не би, ни во сон
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.384
Поени од реакции
36.444
Ти да имаше и под дрво и под камен ќе бараше некој да ти ги извади и да ги трошиш каде сакаш, по што со тој македонскиот не можеш, ама немаш и сега закони ќе кажуваш.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
На врв Bottom