ВМРО

B

Borg_Drone

Гостин
Ајде това сега как ке го изкоментираш?
Првин дај објаснување..??
Што е ова???


А за устава на македоно-ОДРИНСКАТА организација ник'де не видех аз да пише за "всеки македонец",другото е тие букви "ь""ј""ја" и т.н. што прават там много чудно :toe:

Епа погледај поубаво....или пак си видел и те здоболеле очите??
А за буквите не знам што сакаш да кажеш?
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Првин дај објаснување..??
Што е ова???
Мислам дека е меморандум, буква по буква се чита, едвај :)

Абе болварче, дај целосно преводот, оти од едно потцртано текстче: ‘‘всичко болгарско‘‘ нишо не биднува.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Дали е ова писмото од Сарафов и Лозанчев??????
составено 1903 година???
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Епа погледај поубаво....или пак си видел и те здоболеле очите??
А за буквите не знам што сакаш да кажеш?
Saka da kazhe nema argument, pa mesha bukvi, azbuki, narodi i nacionalnosti, teritorii. Se fali so staroslovenski bukvi koi poteknuvaat od Makedonija, dodeka negovite navodni dedovci od Mongolija pishuvale so hieroglifi.

Odrinsko, teritorija na Trakija koja potpadnala pod nashite predci antichkite Makedonci i za vreme na srednovekovieto tamu e organizirana vizantiska tema Makedonija.

Davenikot za slamka se fakja...

Temata e osnvachite na VMRO. Sekoe otstranuvanje sega nosi direkten BAN. Ova e diskusijata za ideologit na VMRO, Petar Pop Arsov:

http://forum.kajgana.com/forumdisplay.php?f=31&page=8&order=desc


.
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
Еве тоа се чете по добро и е по темата,ама ништо чудно и да ме банират,това ти е демокрација по македонски.Мненија различни от обштоприетото не се приемат много добре кај вас.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Еве тоа се чете по добро и е по темата,ама ништо чудно и да ме банират,това ти е демокрација по македонски.Мненија различни от обштоприетото не се приемат много добре кај вас.

Тоа е според бугарските историчари така??? Јас ти го покажувам уставот кој е направен РАЧНО од Гоце ДЕЛЧЕВ и ЃОРЧЕ ПЕТРОВ.

Ова кој го КУЦАШЕ??? Тодор Живков? :):):)

А за Документот, тој што ми го претстави, го нема ПЕЧАТОТ СЛОБОДА ИЛИ СМРТ!!!

Значи и тој е фалсификат. Ако сакаш ќе ти покажам примерок дека на таквите документи Стои ПЕЧАТ!
Ама на твојот нешто го нема...

Сакаш ли да видиш примерок????? :)



Еми невиждам најстина ситни са буквите,дај нешто увеличено немаш ли?
Читаш, читаш само се правиш сосила глуп ;)

Инаку еве ти примерок:


http://img183.imageshack.us/img183/5278/vostproglkb4.jpg


И тука дебатата е завршена!
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
Еве нешто за ВМРО да не кажете не се д'ржам по темата

разписка по секоја веројатност за покупка на ор'жие.Свобода или см'рт!!!
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
511
Поени од реакции
227
Не нема збор дека Гоце не бил Бугарски настроен, истото важи и за Узунов, Сугарев и Карев.
Работата што прави забуна е каква е поврзаноста на Македонија со Одринско??Некој да дојде со одговор од Македонска страна ама?
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Јас ти го покажувам уставот кој е направен РАЧНО од Гоце ДЕЛЧЕВ и ЃОРЧЕ ПЕТРОВ...

Ова кој го КУЦАШЕ???Тодор Живков ;)

А за Документот ... тој што ми го претстави...го нема ПЕЧАТОТ СЛОБОДА ИЛИ СМРТ!!!

Значи и тој е фалсификат. Ако сакаш ќе ти покажам примерок дека на таквите документи Стои ПЕЧАТ! Ама на твојот нешто го нема...
Toj dokument shto pobugareniot go postiral ne samo shto nema pechat, tuku nema i data. Zatoa go podturaat kako prv ustav na VMRO i razvija teza deka toa bilo prvoto ime na Organizacijata, demek "komiteti" bilo isto so "organizacija". :) Bez data mozhst da se slikaat kako i so Bitolskata plocha.

Drugiot "dokument" shto go postiral -- povik za vostanie -- mu go izbrishav, apla falsifikat na koj porano zaboravile da go trgnat seriskiot broj od listot (od deneshno vreme), a potoa go izbrishale i zatoa sega pak go postiaat.

Ushte se zhali deka ne mozhel da ne spamira so bugarskite lagi na mila volja, a na site bugarski forumi Makedoncite se banirani.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
is no good: ne lupaj ko Maksim po divizija, Goce ne bil bugarski nastroen, naprotiv vodel teshka borba so pro-bugarski natroenite za da se ochuva Organizacijata. Vprochem, koga pritisocite koi traele so godini za Bugarite da ja infiltriraat Organizacijata doshle do nivo na otvoreni zakani, samiot Goce rekol dodeka ramoto mozhe da mu krepi pushka, bugarski oficer nema da stapne vo Makedonija.

Vo drzhavata Bugarija sme palele i gasnele, taa ni bila upotrebliva baza (kako shto beshe Jordan ili Egipet za Palestincite). Misirkov ubavo ja opishal ulogata na BG za nas, ti preporachuvam da ja prochitash, toj duri ja zhali Bugarija.

Shto se odnesuva do odrinsko, sme imale makedonsko-odrinski chasopis koj ja tretira Bugarija (i Bugarite) kako neshto razlichno koe pri toa se izrodilo vo neshto neprijatelsko. Odrinsko, vekje napishav, e mesto kade shto vo sredniot vek vizantijcite formirale tema Makedonija, so shto go sochuvale makedonskoto ime. Odreden broj Makedonci e preselen tamu. A Trakija ushte od antikata ima vrski so Makedonija. Odrinsko isto taka ima vojna-strateshka vazhnost, toa mesto drzhi grb, i tamu edno vreme bil gl. grad na Otomanskata Imperija.
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
Не нема збор дека Гоце не бил Бугарски настроен, истото важи и за Узунов, Сугарев и Карев.
Работата што прави забуна е каква е поврзаноста на Македонија со Одринско??Некој да дојде со одговор од Македонска страна ама?
И аз тоа викам,кој ке ни објасни зашто е била организацијата БМОРК,по сетне ТМОРО,ВМОРО па да дојде накрај ВМРО?
На секде била МАкедоно-Одринска?Зашто така било и зашто в Бургас на Черно море на 800км. от Македонија е бил 7 револјуционен окр'г за време на Илинденско Преображенско в'стание?И зашто в Македонија се учи за Илнденско в'стание,кога то било Илинденско-Преображенско?Еве прости прашанија кој ке отговори?
 
B

Borg_Drone

Гостин
И аз тоа викам,кој ке ни објасни зашто е била организацијата БМОРК,по сетне ТМОРО,ВМОРО па да дојде накрај ВМРО?
На секде била МАкедоно-Одринска?Зашто така било и зашто в Бургас на Черно море на 800км. от Македонија е бил 7 револјуционен окр'г за време на Илинденско Преображенско в'стание?И зашто в Македонија се учи за Илнденско в'стание,кога то било Илинденско-Преображенско?Еве прости прашанија кој ке отговори?
Јас ти го покажав рачно напишаниот устав од Гоце Делчев и Ѓорче Петров..
А тоа ти што ми го покажа, кој го куцаше тоа??
Секретарката на Тодор Живков??:wink:

Toj dokument shto pobugareniot go postiral ne samo shto nema pechat, tuku nema i data. Zatoa go podturaat kako prv ustav na VMRO i razvija teza deka toa bilo prvoto ime na Organizacijata, demek "komiteti" bilo isto so "organizacija". :) .
Ама еве и јас колку што се сеќавам ние по историја учевме дека уставот на ТМОРО го пишувале Гоце Делчев и Ѓорче Петров.......

И за чудо на рачно напишаниот устав пишува
Чл.4
Дека во организацијата член може да биде секој македонец......
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
511
Поени од реакции
227
is no good: ne lupaj ko Maksim po divizija, Goce ne bil bugarski nastroen, naprotiv vodel teshka borba so pro-bugarski natroenite za da se ochuva Organizacijata.
Momceta prvo citaj sto ti pisav pa posle komentiraj, ke vidis deka imam pisano deka navedenite revolucioneri ne se probugarski nastroeni.
Ne ripaj odma.
Aj druga rabota da te prasam:zasto Tatarcev posle 50godini izjavuva deka seto toa bilo Bugarsko?
I zasto vo svoite spomeni ima pisano celta ni e da dobieme nezavisnost i avtonomija za posle polesno da se obedninime so Bugarija?I zasto se voshituvale na Botev, Benkovski i slicno?
Da be ne svatis pogresno, ni najmalce sum bugarski nastroen samo ete baram odgovori za nekoi prasanja??Da receme ne sum dovolno zapoznat i sakam vie da mi objasnite
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
511
Поени од реакции
227
Напишал книга во 1894 година против Бугарската Пропаганда, да да Бугарската пропаганда. ,,ќе ти дадат пари да се пишеш бугар,,.
Napisal kniga protiv Stefan Stambolov koj bil premier vo toa vreme!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom