ВМРО

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
Вие бугарофилите,србоманите и грците и сите вие кои сте против нашата татковина Македонија време е да прекинете еднаш за секогаш со вашите фалсификати на Македонската историја затоа што и самите знаете дека Македонија никој нема да може повторно да ја дели,само може повторно да се ОБЕДИНИ.

И сите вие знаете дека букурешкиот договор има рок на траење и кога тогаш ќе се отвори и Македонија повторно ке биде цела.а незнам со која историја се гордеете вие бугарите вие немате историја бидејќи вие не сте бугари вие сте некоја врста на племе.

И фала ви многу што ни ја промовирате нашата историја.да знаете дека нетреба да се караме бидејќи сега сме соседни земји.А единствена држава која граничи сама со себе е Македонија.

Другите знаат како да живееме само ние незнаеме прочитајте го ова писмо.

 
Член од
8 јануари 2008
Мислења
57
Поени од реакции
1
Go sakam originalot na ovoj dokument ! Isto taka, sakam da znam koga Makedonija e bila obedineta predi Bukureshtkiot gogovor ? Pri Sultanot li e bila obedineta i tamu li ke se vrakja ?
 

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
Go sakam originalot na ovoj dokument ! Isto taka, sakam da znam koga Makedonija e bila obedineta predi Bukureshtkiot gogovor ? Pri Sultanot li e bila obedineta i tamu li ke se vrakja ?
А што знаете вие за вашата историја? A од кога постоите вие како бугари? И дали ја имаш прочитано библијата, тамо никаде не пишува бугарија или и таа е фалсификат?! Тамо е спомната Македонија!

Оргиналото од овој документ е на сигурно место далеку од рацете на бугарите и ти посебно нема никакви шанси да го добиеш:nenene:.и ти пишува на сликата каде можеш да го видиш.

Македонија не се враќа назад Македонија оди напред и ќе го добие тоа што и е неправедно одземено и на вас ќе ви останат само празни зборови.:vozbud:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ne se zamaraj so Tatarive, nemaat popametna rabota pa ke se rasfrlaat so nekoi falz papiri.

Toa e se sto znaat, da lajat vo glutnici i ke gi snema za kratko vreme.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Go sakam originalot na ovoj dokument ! Isto taka, sakam da znam koga Makedonija e bila obedineta predi Bukureshtkiot gogovor ? Pri Sultanot li e bila obedineta i tamu li ke se vrakja ?
Откри нешто што се уште не сте успеале да го фалсификувате, трк пиши извештај:pos2:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Тоа да им го кажеш на моиве нерви.
OK, ќе пробам.

Нерви низаедни, мали и големи, дајте остајте ги бугарскиве хорди да врват ко што знаат и умеат, уште малку стрпете се и нема да ни можат ништо, а после ќе им наплатиме за сите долгови!

Башка... секогаш треба да им приоѓаш на татарскиве лаги со доза на хумор бидејќи мене барем освен што ми делуваат патетично и будалесто ми се ептен смешни, ме фаќа некоја манијакална смеа кога ги читам и неможам да поверувам колку се плитки :)

Подобро е сега? Малце барем? :wink:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
877
ДИРЕКТНО НАПИШАНО ОД БНД ЦЕНТРАЛА! Дами и господа! :vozbud:
 

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
eee pa daj vratete se na temata.

Okolu osnovacite na Makedonskata revolucionerna organozacija.Nekoi od vas bugarofilite i vie sto ste protiv Makedonija iznesovte nekoi citati so koi kazuvate deka nekoi od osnovatelite na VMRO poteknuvale od bugarija. epa da vi kazam deka ne bile bugari i ne se borele za samostojna Makedonija pod bugarija.

Da znaete tie bile ZADGRANICNI PREDSTAVNICI NA MAKEDONSKATA REVOLUCIONERNA ORGANIZACIJA .I se borele za samostojna Makedonoja t.e. VARDARSKI , PIRINSKI I EGEJSKI del OBEDINETI.
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
7
Поени од реакции
0
Делчев бил главниот теоретичар на ВМРО, бил неприкосновен борец против врховизмот. Hе работел на обединување туку ги користел сите средства и сили за да докажи дека ослободувањето на Македонија е внатрешно прашање на секој Македонец. Денес е многу јасно дека токму затоа е убиен од Бугаритe.

Пирин бил и ќе биди основата на борбата против врховизмот. И покрај најголемиот притисок и туртура Македонците во Пириска Македонија останаја МАКЕДОНЦИ!!!

Ние сме Македонци, а вие тие ce курви како во историјата така и денес...
 
K

KomitaMKD

Гостин
Зошто Гоце Делчев оставил аманет да биде закопан во главниот град на независна Македонија? Ако Македонија и бугарија се една земја значи тој ќе сакаше Македонија да биде во склоп на Бугарија , а не независна.
 
B

Borg_Drone

ГостинИнаку уставот е напишан во 1902 година од Гоце Делчев и Ѓорче Петров


Chapter I. - Goal
Art. 1. The Secret Macedonian-Adrianople organization has the goal of uniting all the disgruntled elements in Macedonia and the Adrianople region, regardless of their nationality, to win, through a revolution, a full political autonomy for these two regions.
Art. 2. To achieve this goal the organization fights to throw over the chauvinist propagandas and nationalist quarrels that are splintering and discouraging the Macedonian populations in his struggle against the common enemy; acts to bring in a revolutionary spirit and consciousness among the population, and uses all the means and efforts for the forthcoming and timely armament of the population with all that is needed for a general and universal uprising.

Chapter II. - Structure and Organization
Art. 3. The Secret Macedonon-Adrianoplitan revolutionary organization consists of local revolutionary organizations (bands) consisting of the members of local towns or villages.
Art. 4. A member of SMARO can be any MacedonianМоето прашање е до бугарите..

КОИ СЕ ТИЕ МАКЕДОНЦИ????
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
Зошто Гоце Делчев оставил аманет да биде закопан во главниот град на независна Македонија ? Ако Македонија и бугарија се една земја значи тој ќе сакаше Македонија да биде во склоп на Бугарија , а не независна .
Е тука ште имаш да взимаш.Тленните останки на Гоце Делчев са пренесени от Б'лгарија в Скопие 1946г.,кога нашите комунисти го харизаха на колегите от југославија :helou:
А за устава на македоно-ОДРИНСКАТА организација ник'де не видех аз да пише за "всеки македонец",другото е тие букви "ь""ј""ја" и т.н. што прават там много чудно :toe:
Зашто не ни објасниш ти малко повече на нас татарите зашто била таја организација македоно-ОДРИНСКА,а не македонска.
И зашто до Бургас(днес Р.Булгарија) има паметник на 7-ми револјуционен окр'г за време на Илинденско-ПРЕОБРАЖЕНСКОТО в'стание ,както е и точно да се каже,кога Бургас е на повече от 800км. от МАкедонија??????????
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5

Ајде това сега как ке го изкоментираш?
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
А за устава на македоно-ОДРИНСКАТА организација ник'де не видех аз да пише за "всеки македонец",другото е тие букви "ь""ј""ја" и т.н. што прават там много чудно
Зашто не ни објасниш ти малко повече на нас татарите зашто била таја организација македоно-ОДРИНСКА,а не македонска.
Ако се Македонците Бугари, зошто тогаш биле вложувано огромни средства за да се убедат во тоа. Ако јас сум Бугарин, не мора ти мене да ме плаќаш и да ме учиш да бидам Бугарин :helou:
Во 1881 год. биле вложени во македонија во цркви и школи 100 000 љава, во 1885 година 550 000 љава и секој година се повеќе и повеќе. Сега ќе кажеш зошто би вложувале во туѓа држава, а одговорот е тоа дека асимилацијата е најефикасна преку школство и религија :helou:
Во Македонија биле отворени преку 1000 училишта на кои морало да се учи на Бугарски, а во цела Македонија биле отворени над 2000 школи(бугарски, српски и грчки) кои имале задача да му го перат мозокот на Македонецот дека е Бугарин, Србин и Грк. Затоа одеби и не провоцирај :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom