ВМРО - ДПМНЕ - Политичка Партија

  • Креатор на темата Флеш
  • Време на започнување

Добра е листата на пратеници?!

  • Да

    Гласови: 37 18,4%
  • Не

    Гласови: 136 67,7%
  • Така-така (Делумно)

    Гласови: 28 13,9%

  • Вкупно гласачи
    201

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.055
Поени од реакции
19.733
Има огромна разлика од забранување до нивна не промоција и помагање. Норвешка да не е Саудиска Арабија каде што единствениот достапен алкохол е преку нивниот државен монопол? Да не се Иран зошто имаат многу високи даноци и што е можно потешка достапност за да намалат конзумација?

Одредени федерални држави во Америка да не се Саудиска Арабија?

А од коцкање,проституција и наркотици не може една држава да има бенефит. Секаков можен финансиски бенефит би бил далеку помал од социјалната штета која би ја предизвикал.
Гледам Канада, Холандија и др., стварно големи штети трпат од неморалот. :D

Во ред, тоа си е твое мислење, си си поконзервативен по тие прашања, и тоа е сосема во ред. Јас сум крајно либерален по овие прашања, и мислам дека земја во развој како нашава би имала бенефит од сите овие работи.

Јас овие бизниси ги викам „сколовранец бизниси“.
Од вакви бизниси имаат бенефит поединци т.е тие ќе направат милиони, а работата ќе ја бркаат луѓе кои се бројат на една рака по фирма.
Колку луѓе мислиш дека се вработени во секоја од фирмите за марихуана?
Колку луѓе ќе му требаат на тој со крипто менувачниците?

Нас ни требаат инвестиции кои не само што ќе плаќаат данок, туку и ќе остават голем дел од обртот тука на вработените.
Од бизниси како крипто, дрога и сл. имаш само данок и зголемување на криминал.
Одредени поединци можеби имаат најголем бенефит, но имаат и други под нив. Помал, но сепак го има. И пред да се отвори првата кладилница, сигурно некој велел дека на една рака ќе се бројат луѓето кои ќе ја бркаат работата, ама еве сега тој сектор брои десетици илјади вработени, плус неколку стотици милиони евра во буџет од даноци.

Околу марихуаната, да не ни почнувам, веројатно знаеш каков ефект би имало врз туризмот кај нас. Се разбира, доколку се склопи солиден закон, а не закон наменет само за фамилијарни бизниси на Заев.

Околу криптото, искрено не гледам причина што би му сметало на некој доколку јас сосема легално си тргувам на Binance. Дополнителна, легална можност за заработка за секој граѓанин, не би требало на никој да му е трн во око, ниту некаков пример за неморал.

Околу тоа со криминалот, баш напротив, криминалот е поголем кога нештото е нелегално.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.917
Гледам Канада, Холандија и др., стварно големи штети трпат од неморалот. :D

Во ред, тоа си е твое мислење, си си поконзервативен по тие прашања, и тоа е сосема во ред. Јас сум крајно либерален по овие прашања, и мислам дека земја во развој како нашава би имала бенефит од сите овие работи.


Одредени поединци можеби имаат најголем бенефит, но имаат и други под нив. Помал, но сепак го има. И пред да се отвори првата кладилница, сигурно некој велел дека на една рака ќе се бројат луѓето кои ќе ја бркаат работата, ама еве сега тој сектор брои десетици илјади вработени, плус неколку стотици милиони евра во буџет од даноци.

Околу марихуаната, да не ни почнувам, веројатно знаеш каков ефект би имало врз туризмот кај нас. Се разбира, доколку се склопи солиден закон, а не закон наменет само за фамилијарни бизниси на Заев.

Околу криптото, искрено не гледам причина што би му сметало на некој доколку јас сосема легално си тргувам на Binance. Дополнителна, легална можност за заработка за секој граѓанин, не би требало на никој да му е трн во око, ниту некаков пример за неморал.

Околу тоа со криминалот, баш напротив, криминалот е поголем кога нештото е нелегално.
Види мене не ме интересира морал во ситуацијава, туку дали од истото ќе имаме бенефит како држава.
Поединци и сега тргуваат, не гледам дека некој го запреле, дали ќе платиш 7% на скрил или 11% на државата тебе како физичко лице не ти менува. На државата ДА, ама пак ако можам да ги заштедам тие 4% ќе гледам да ги избегнам и не само јас туку и голем дел од другите луѓе (на големи суми и те како менуваат 4%).

Инаку поентата ми е дека вакви „бизниси“ не треба да се центар на кампањата, туку бизниси кои ќе имаат многу вработувања со барем просечна плата или над просечна плата, плус решавање на проблемите во општеството: здравство (дури и приватните почнаа да не даваат добра услуга), судство, да се тргнат вработувања по етничка припадност, да се намали непотизам, подобрување на поштенските системи за да се овозможи интернет тргови со надворешен свет (извоз), намалување на државна администрација и примена на автоматизација на се што може да биде применета и тн.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Чекаат трпеливо Палмер да им даде насоки. После ќе размислат под кој изговор ќе го премолчат и ова.
Работата е остаена на локалниот гувернер на територијава.

:icon_lol:
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.658
Поени од реакции
7.559
Гледам Канада, Холандија и др., стварно големи штети трпат од неморалот. :D
Мексико, Колумбија, Авганистан итн...

Не ме зафркавај Канада и Холандија. На првата еквивалент би било Македнија со истата популација да го држи цел Балкански полуостров и за соседи да ги имаме Швајцарија и Норвешка. Втората е колонијална трговска империја која преку сто години го има цицано целото богатство од Југо-Источна Азија.

Силни држави и силна економија ( освен со пљачкосување) се прават со наука и фабрики со смени од по 10-12 саати на ден. Не со производство на наркотици и казина. Правење на зони за коцкање,проституција и наркотици како Лас Вегас, Макао, Амстердам, итн ... се привилегија за ултра богати држави и региони каде што првата фаза ја завршиле некој претходни генерации. Ние тој луксуз го немаме, зошто кај сеуште немало генерација која ќе работи по 10-12 саати на ден за да создаде силна држава.

На нас пример треба да ни бидат Сингапур, Словачка, Белорусија, Намибиа, Етиопија, итн... а не земји кои не се ни блиску до нашата ситуација ниту историски ниту географски. Ако веќе се гледа од побогатите Европски земји тогаш Финска евентуално.
 
Последно уредено:

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.334
Поени од реакции
3.276
Koja beda se DPMNE. Jadni, mizerni, low-IQ isprdoci.
Ne' unishtija kako vlast, sega ne' unishtuvaat i kako opozicija.

Ama uveren sum deka narodot ne e sega vekje tolku zatucan kako onaa zakrepostena masa penzioneri sto glasase za gujo decenija ipol.
Mislam deka posle slednite parlamentarni izbori dpmne ke padne vo tret plan vo makedonskata politika, bash zaradi ovie sebicni predavstva.
A sega vmrofci podotvorete usta ushte malce da go gutnete ushe ednash zakonot za drzavjanstva. Neka ve, na zdravje.

 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Toa e taa bagra od 50 lazni influenserski profili sto gi kontroliraat trojca u realnosta

Sent from my SM-A217F using Tapatalk
 
M

Macedon1um

Гостин
Крипто-хидро Мицко како тргнал ќе сонува и за 300к гласови на наредните избори, само овој утепан опозиционер може да го спаси Заев
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.178
Овие жестоки напади кон Левица претпоставувам се должат на некои нови реалности кои ги виделе на анкети направени за интерна употреба.
Ama strancite sto velat? Nesto vo poslednite nekolku godini slabo se povikuvas na niv, posebno od koga ti go nacukaja so se madinja.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.208
Поени од реакции
35.778
Ama strancite sto velat? Nesto vo poslednite nekolku godini slabo se povikuvas na niv, posebno od koga ti go nacukaja so se madinja.
Не знам што велат, ама Мицковски сигурно знае. Не може до тоалет да отиде без да му дадат дозвола. Нека попуши уште појако па може ќе му дозволат да се смени малку со Заев.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.283
Поени од реакции
45.745
Замисли да си вмровец патриот, и оваа подоба да ти биде поставена од партијата на функција одговорна за одржување на национално патриотско чувство во партијата. Па би се кладел дека оние усни повеќе пати имаат пенис почувствувано одколку да ги кажат зборовите "Обединета Македонија".
Се што не чини со ВМРО сумирано во една слика.
Многу патетика и иконографија, нула муда и суштина. Алајпрди и шиљокурани тотално откачени од моментот и приликите во кои живеат.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
ДПМНЕ од доаѓањето на бившиот српски зет на чело па до ден денешен:


Василевска:
Јас му се восхитувам на Вучиќ – опција за нас е сојуз со Србија
Срби си братски народ, пројекат независне македонске цркве није заживео

Да не се заборави и химната на унија на жени-ДПМНЕ, девет југовића



Која бановинска багра човече
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
35.141
Вмро со овие нивни испрдоци како Пандов, Миленко, Мирка, Сотир Костов, Тодор Петров и ним сличните, што решаваа теории на заговор и сееа бљувотини по етерот само ја окупираа патриотската и националната идеја и направија да им биде одбивна на сите, а најмногу на младите.

Носеа разни рамно-земљаши и анти-ваксери на протести со беретки и знамиња на грб, ликови со кои не можеш да се поистоветиш ниту па сакаш да застанеш рамо до рамо на било каков протест.

Додека ширеа лажен патриотизам, ги местеа тендерите на разни Камчевци и слични олигарси. Ги полнеа џебовите на децата на комунистите кои што ги уништија фабриките и оставија илјадници луѓе без работа. Истите тие луѓе кои ги гласаа, а Бранко им се смееше у фаца со неговото "па не можам сегде да стигнам бе брат", гледаа како директорите што ги избркаа и ги оставија без работа сега се наградувани од партијата која ја гласаат. Тие луѓе се нафатираа за цел живот на сметка на разни бате Гелевци, Игор Југовци и Чентовци што сега лежат по затвори и се заборавени од партијата.

Партијата нема 1% допир со реалноста ниту пак со обичниот народ, прво треба да ја срушат нивната палата, да се симнат малку на земјата, и да почнат да работат за тоа што се основани и им стои во самото име на партијата, Македонско национално единство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom