ВМРО - ДПМНЕ - Политичка Партија

 • Креатор на темата Флеш
 • Време на започнување

Добра е листата на пратеници?!

 • Да

  Гласови: 39 18,9%
 • Не

  Гласови: 139 67,5%
 • Така-така (Делумно)

  Гласови: 28 13,6%

 • Вкупно гласачи
  206
Ф

Флеш

Гостин
ВМРО - ДПМНЕ - Политичка Партија


ОВА СЕ НОВИТЕ ПРАТЕНИЦИ НА ВМРО-ДПМНЕ: Објавени носителите на листи на опозицијата, погледнете кои се кандидатите, ова се нивните биографии
ОВА СЕ НОВИТЕ ПРАТЕНИЦИ НА ВМРО-ДПМНЕ: Објавени носителите на листи на опозицијата, погледнете кои се кандидатите, ова се нивните биографииНосителите на листи на ВМРО-ДПМНЕ се микс помеѓу докажани политичари без црна дамка и нови лица во политиката докажани професионалци во својата сфера на работа. Реакциите на јавноста се одлични и позитивни откако и официјално беа објавени кандидатите и носителите на листи на ВМРО-ДПМНЕ.
Носител на изборната листа на ВМРО-ДПМНЕ во изборната единица еден е професорката Гордана Силјановска Давкова, почитуван професор на правниот факултет Јустиниан Први при Универзитетот Свети Кирил и Методи која одлично беше прифатена и како претседателски кандидат.
-Др.Гордана Силјановска – Давкова важи за еден од најреномираните професори по уставно право и политички систем. Зборува повеќе јазици, има предавано на повеќе светски универзитети.Силјановска беше и министер во периодот 1992-1994 година, еден од членовите на Уставната комисија на Собранието на Р.Македонија, експет на Женевската група за заштита на човековите права и слободи, експерт на Обединетите Нации. Таа е редовен професор на правниот факултет „Јустинијан Први“ при УКИМ.
Носител на изборната листа во изборната единица број два на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски млад политичар без ниту една црна дамка во својата кариера, напротив со низа на успеси како министер за транспорт и врски во претходната Влада на ВМРО-ДПМНЕ, човек кој важи дека има огромна поддршка од страна на партиската база.
-Владо Мисајловски е поранешен министер за транспорт и врски на Република Македонија, функцијата ја извршува од 13 мај 2015 година до 1 јуни 2017 година. Мисајловски е долгогодишен член на ВМРО-ДПМНЕ и потпретседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ во период од 2011 до 2013 година. Мисајловски ги извршувал и функциите: Државен секретар во Министерството за надворешни работи, Државен секретар во Министерството за транспорт и врски и директор на ЈП Државни патишта.
Во третата изборна единица борбата помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ќе водат двајцата генерални секретари на партиите. Игор Јанушев ќе е носителот на ВМРО-ДПМНЕ во тројка. Јанушев има огромно политичко искуство со оглед на неговите години и ужива голема поддршка од партиската база.
-Игор Јанушев е член на ВМРО-ДПМНЕ од 1998 година. Во периодот од 2000 до 2005 година е Секретар на УМС на ВМРО-ДПМНЕ во Велес. Од 2005 станува член на Правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ, позиција која ја задржува се до 2009 година. Во 2017 година е избран за член на Комисијата за градежништво, урбанизам и транспорт. Јанушев дипломира на Правниот факултет во Скопје, во 2006 година. Член е на регионалните изборни штабови за ИЕ 4 за изборите во 2008, 2009, 2011, 2014 и 2016 година. Потсекретар на ВМРО-ДПМНЕ за локалните избори во 2017 година е за Општинските комитети Штип, Пробиштип, Лозово, Карбинци и Илинден. Во период од 2015 до 2017 година ја извршува функцијата директор на ЈСП – Скопје, пред тоа работи во Министерството за Транспорт и врски.
Носител во четворка од редовите на ВМРО-ДПМНЕ ќе потпретседателот на партијата, Александар Николовски. Николовски од сите кандидати на ВМРО-ДПМНЕ има најголемо искуство во политиката, важи за еден од мостовите на партиајта за меѓународна соработка, а во својата долгогодишна политичка кариера нема ниту еден скандал зад себе.
-Александар Николоски е долгогодишен член на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник во повеќе мандати. Николоски е претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ во период од 2004 до 2008 година. Во период од 2004 до 2013 е член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, на оваа функција повторно е избран во 2017 година. Николоски во 2009 година станува член на Парламентарното Собрание на Советот на Европа, а во 2014 година е избран за прв потпретседател на Мониторинг комитетот при Советот на Европа. Тој е именуван за меѓународен секретар на ВМРО-ДПМНЕ во 2015 година.
Носител во петката ќе оперскиот пеач Игор Дурловски. Човек кој зад себе има 10-тици меѓународни признанија од областа на оперската музика и е обожуван од народот, но и почитуван од своите колеги. По потекло тој е од Битола, па токму поради оваа причина тој е носител во петка која што важи за една од најнесигурните изборни единици, односно изборна единица која го дава победникот на изборите.
-Игор Дурловски (роден 1977 во Битола) е македонски оперски пејач. Студирал на Факултетот за музичка уметност во Скопје, во класата на проф. Биљана Јовановска Јакимовска, се усовршувал во Камерното Студио на Оливера Милјаковиќ во Виена. Биографијата на Игор Дурловски бележи и концернти изведби на грандиозни дела како Бетовеновата Деветта симфонија, Моцартовиот Реквием, Вердиевиот и Моцартовиот Реквием, 14-та Симфонија на Шостакович, Радомировиот Псалтир на Димитрије Бужаровски, ораториумот Клименту од Властимир Николовски, Симфонијата Зима од Ристо Аврамовски и други. Забележливи се и неговите гостувања на реномираниот фестивали Охридско лето. Тој е познат во оперските куќи меѓу кои: Wiener Cammeroper, Wiener Concert House, Оперската куќа во Мунстер, Националната опера и театар во Сараево, Хрватскиот Народен Театар во Загреб, Осиек и Риека, Тиранската Опера, Битолската Опера и други. Соработувал со Wienna Residence Orchestra, Источно-западниот симфониски оркестар, Белградската филхармонија, Софиската филхармонија, Ансамблот за современа музика „Алеа“. Во моментов живее во Германија а до 2004 година се усовршува кај своевремено најпознатиот светски бас Бугаринот Николај Ѓауров.
Дафина Стојановска, досегашна пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде носител на листата во изборната единица шест. Таа по потекло е од Гостивар, а по професија е медицински работник, односно стоматолог почитуван од своите сограѓани. Таа важеше за еден од најгласните пратеници на ВМРО-ДПМНЕ во актуелниот пратенички состав, секогаш спремна за арументирана дебата во медиумите, но и од собраниската говорница.
-Дафина Стојаноска е пратеник во Собранието на Република Македонија од 2014 година. Стојаноска е дипломиран стоматолог и работела како матичен стоматолог во родниот град во период од 2001 до 2008 година, од 2008 до 2016 година е вработена во ФЗОМ во Гостивар. Стојаноска е секретар на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар во период од 2012 до 2015 година, претседател е на ОИШ во Гостивар за предвремените парламентарни избори во 2016 година. Во 2015 година е избрана за член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ функција која ја извршува до 2017 година, повторно е избрана за член на ИК во 2018 година. Таа говори англиски, француски, албански и српски.ФАКИНГ САФЕТ БИШЕВАЦ Е ВМРОЕЦ :oeoeoe:
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.954
Поени од реакции
84.368
Еве ти чист пример за епик фејл уште од сега со листиве. Место да ја стават Мизрахи како една од носителите на листите, жената која им го обели колку-толку образот со своите ставови, тие го бутаат лингурот Николовски, човек кој сите го мразат у партија. Сафет Бишевац им е :pos: потег, еден од најгласните луѓе кои чекаа ДПМНЕ да падне од власт, сега го пикаат во партијата. Ист copy-paste потег ко Панчо Минов во СДС...

Дно
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.190
Поени од реакции
20.822
Ист copy-paste потег ко Панчо Минов во СДС...

Дно
Изгледа трансфер период е во тек. :D
Панчо Минов и Зекир Рамчиловиќ, двајца од осумте избркани вмровци кои гласаа за промена на името, се на листа кај СДСМ. Бишевац на листа кај вмровциве.

Гледам ги нема на листа Влатко Ѓорчев и Илија Димовски, овие да не заминаа напаѓачи кај Амди Бајрам во партија!?
 
M

Macedon1um

Гостин
Сафет Бишевац вмровецот, оти повикуваше да се испадне на референдум и ја поврзуваше ДПМНЕ со Русија како благодарност го ставија на пратеничка. Или можеби намерно е ставен на листа за во прва прилика ако на Заев повторно му затреба пратеник плус овој да направи трансфер со брзина на светлината

Гледам ги нема на листа Влатко Ѓорчев и Илија Димовски, овие да не заминаа напаѓачи кај Амди Бајрам во партија!?
За министри/директори ги спремаат
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.056
Поени од реакции
7.126
Да го собереш IQto на 5 личности од носителите, нема да е поголемо од на професорката.
 
Ф

Флеш

Гостин
Јас гласам за ИНТЕГРА д-р Ристовски ,единствено оти многу е по менталитет и скрој на Борис Трајковски,три факултета,жена кариолог,5 деца мислам има ,иста вера како Трајковски .... Толку .....ЕБИ СЕ ВМРО И СДС :mad:
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.767
Поени од реакции
2.707
Сафет Бишевац вмровецот, оти повикуваше да се испадне на референдум и ја поврзуваше ДПМНЕ со Русија како благодарност го ставија на пратеничка. Или можеби намерно е ставен на листа за во прва прилика ако на Заев повторно му затреба пратеник плус овој да направи трансфер со брзина на светлинатаЗа министри/директори ги спремаат
Sigurno ne se ofajdil nesto od SDSM vo ovie 3 godini, zatoa premina na drugata strana :D
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.928
Поени од реакции
4.402
Ортаците на ес-де-ес-ем. Само ми е жал за Силјановска и Дурловски. Си ставаат трн в здрава нога.
Какви се тие листи бре? Боже, Боже... Страшна работа. Нема оправање кај нас очигледно. Народна партија биле тие! Народна my ass!
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.442
Поени од реакции
28.650
Vmro Dpmne e partija koja se pretstavuva kako bedem na idealite na site makedonci, odnosno gi zloupotrebuva i vo sustina nieden od tie ideali ne se interesira da gi odbrani.
Za zal seuste ima luge koi poradi ovie ideali, ne cuvstvuvaat druga partija na koja bi pripagale.
Idealite se vo samoto ime VMRO - heroite na ovaa drzava, ili drzavata sto bese.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Добар потег е Мицковски што не е на листите, секоја чест (за разлика од Заев)
Да се разбереме, никад не би гласала за нив, ова коментирам што сметам дека е паметно што не...

Игор Дурловски ми е лик што почнав многу да го почитувам со целата приказна за амнестија бидејќи единствен не попушти на притисоците и не „призна вина“ со која би се амнестирал. Стоеше позади својот став и своите постапки. Ова многу го почитувам, многу кажува за самиот карактер. Прашањето е колку на еден докажан уметник му е местото во вакво прљаво опкружение.
Проф Гордана ми е друга приказна...Женава не е глупа, последниве години често менувала симпатии кон партиите со своите изјави и мене не ми остава впечаток на некој што може да биде стабилен политичар. Теоретичар, просечен аналитичар и толку...
Најголемиот гаф се Александар Николовски и Игор Јанушев...
Со целиот багаж од минатата постава, најелоквентен секогаш ми бил Илија Димовски.
Не знам од каде толкава фама дека Рахела не е носител на листата....Зарем уште се палат луѓево на евтини манири и финти?
 
Последно уредено:

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Safet Biševac (Sandžačka Liga) čovekot koj dolgi godini beše verno kuče na SDSM i beše pratenik od taa partija/koalicija, čovek koj dolgi godini laeše protiv DPMNE i Gruevski go stavile na lista, pa koga veke go stavile Safet na lista, zošto i Gero ne go stavile na listata, baš onaka vo edna izborna edinica i Goga Joga i Safet i Gero najgolemite vmrovci na site vreminja (y)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Safet Biševac (Sandžačka Liga) čovekot koj dolgi godini beše verno kuče na SDSM i beše pratenik od taa partija/koalicija, čovek koj dolgi godini laeše protiv DPMNE i Gruevski go stavile na lista, pa koga veke go stavile Safet na lista, zošto i Gero ne go stavile na listata, baš onaka vo edna izborna edinica i Goga Joga i Safet i Gero najgolemite vmrovci na site vreminja (y)
Види, не е он на списокот заради своите квалитети туку заради пораката што ја праќа: и тврдокорните СДСМ се откажаа од партијата!
И ова е, морам да признаам доабар маркетиншки потег.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom