ВИП оператор продава дефектни телефони

Член од
31 јули 2008
Мислења
2.766
Поени од реакции
1.460
Здраво.

Мојот случај:

- Потпишав нов постпејд договор со ВИП, и подигнав телефон.

- Mи продадоа дефектен телефон. (ПОВРЕМЕНО не реагираа системските рингтонови за повик, аларм, SMS. По рестартирање на телефот пак се си работеше ОК, се до наредната епизода кога ке му "текне" на телефонот пак да не пушта звуци)

- Го приметив дефектот веднаш, и го вратив телефонот по 2-3 дена.

- Нивниот сервис НЕ УСПЕА ДА ГО ПРОНАЈДЕ ДЕФЕКТОТ (ова е најважниот момент), и телефонот ми беше вратен назад.

- Јас го зедов телефонот и ГО СНИМАВ ДЕФЕКТОТ СО КАМЕРА. За околу една недела повторно им го вратив телефонот со напишано упатство, образложение, и линк до клиповите за нивниот идиот сервисер конечно да може да увиде што не е во ред со телефонот.

- Од нив повторно не добив нов апарат, туку ми го вратија назад телефонот, овој пат со расипано WiFi.

- За 30 минути го вратив пак назад телефонот. Во моментов е кај нив

Знам дека доколку и по трет пат не го направат телефонот, законски се обрврзани да ми дадат нов, или да ми ги вратат парите. Но моето прашање е: Дали некој смее да ти продаде дефектен телефон па после ај ке го земеме на сервис ке се бориме да го направиме со месеци?

Ве молам за помош.
Благодарам.
 
Последно уредено:

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
За каков модел на телефон се работи?
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Истото се случува и со возилата.
Фолксваген со години продаваше фалц возила на некои пазари па никому ништо на крај.
од кај знаеш дека никому ништо?
темава е за да се помогне на човеков, а не да се прават безцелни споредби.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Зошто воопшто им дозволи да оди на сервис нов телефон? Другар имаше ваква случка, каде му рекоа да се прати на сервис, меѓутоа на инсистирање во салон веднаш му го заменија. Телефон стар 2-3 дена не се праќа на сервис, требало во салон да им го покажеш проблемот и да бараш веднаш замена.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Здраво.

Мојот случај:

- Потпишав нов постпејд договор со ВИП, и подигнав телефон.

- Mи продадоа дефектен телефон. (ПОВРЕМЕНО не реагираа системските рингтонови за повик, аларм, SMS. По рестартирање на телефот пак се си работеше ОК, се до наредната епизода кога ке му "текне" на телефонот пак да не пушта звуци)

- Го приметив дефектот веднаш, и го вратив телефонот по 2-3 дена.

- Нивниот сервис НЕ УСПЕА ДА ГО ПРОНАЈДЕ ДЕФЕКТОТ (ова е најважниот момент), и телефонот ми беше вратен назад.

- Јас го зедов телефонот и ГО СНИМАВ ДЕФЕКТОТ СО КАМЕРА. За околу една недела повторно им го вратив телефонот со напишано упатство, образложение, и линк до клиповите за нивниот идиот сервисер конечно да може да увиде што не е во ред со телефонот.

- Од нив повторно не добив нов апарат, туку ми го вратија назад телефонот, овој пат со расипано WiFi.

- За 30 минути го вратив пак назад телефонот. Во моментов е кај нив

Знам дека доколку и по трет пат не го направат телефонот, законски се обрврзани да ми дадат нов, или да ми ги вратат парите. Но моето прашање е: Дали некој смее да ти продаде дефектен телефон па после ај ке го земеме на сервис ке се бориме да го направиме со месеци?

Ве молам за помош.
Благодарам.
Јас земав од вип поправо не земав ми следуваш како корисник по незнам колку години и отидов земав LG и еве го нема 28 дена цркна целиот .Не се ни уклучува:kluc: .Среќа си имам друг телефон кој го користам па не ми е многу гајле за овој :icon_mrgr:.
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
нормално дека никој не смее да продава дефектни уреди, а си има и рок за сервисирање. мислам дека 30дена беше, ако не го направат во тој рок, треба нов да ти дадат.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.894
Здраво.

Мојот случај:

- Потпишав нов постпејд договор со ВИП, и подигнав телефон.

- Mи продадоа дефектен телефон. (ПОВРЕМЕНО не реагираа системските рингтонови за повик, аларм, SMS. По рестартирање на телефот пак се си работеше ОК, се до наредната епизода кога ке му "текне" на телефонот пак да не пушта звуци)

- Го приметив дефектот веднаш, и го вратив телефонот по 2-3 дена.

- Нивниот сервис НЕ УСПЕА ДА ГО ПРОНАЈДЕ ДЕФЕКТОТ (ова е најважниот момент), и телефонот ми беше вратен назад.

- Јас го зедов телефонот и ГО СНИМАВ ДЕФЕКТОТ СО КАМЕРА. За околу една недела повторно им го вратив телефонот со напишано упатство, образложение, и линк до клиповите за нивниот идиот сервисер конечно да може да увиде што не е во ред со телефонот.

- Од нив повторно не добив нов апарат, туку ми го вратија назад телефонот, овој пат со расипано WiFi.

- За 30 минути го вратив пак назад телефонот. Во моментов е кај нив

Знам дека доколку и по трет пат не го направат телефонот, законски се обрврзани да ми дадат нов, или да ми ги вратат парите. Но моето прашање е: Дали некој смее да ти продаде дефектен телефон па после ај ке го земеме на сервис ке се бориме да го направиме со месеци?

Ве молам за помош.
Благодарам.
Накратко, да. Но имаш право да ги тужиш за надомест на штета ако сакаш.
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
закани се со тужба - имаш правна основа.

Телефоните во официјалните сервиси се поправаат со стари делови - едно се поправа, друго се расипува.
На тој начин се штеди.

Официјалниот сервис никогаш нема да ти признае дека телефонот не се поправа - бидејќи во тој начин истиот ќе треба да ти обезбеди нов уред - А не Вип.


Среќно,
 
Член од
28 мај 2010
Мислења
201
Поени од реакции
25
Здраво.

Мојот случај:

- Потпишав нов постпејд договор со ВИП, и подигнав телефон.

- Mи продадоа дефектен телефон. (ПОВРЕМЕНО не реагираа системските рингтонови за повик, аларм, SMS. По рестартирање на телефот пак се си работеше ОК, се до наредната епизода кога ке му "текне" на телефонот пак да не пушта звуци)

- Го приметив дефектот веднаш, и го вратив телефонот по 2-3 дена.

- Нивниот сервис НЕ УСПЕА ДА ГО ПРОНАЈДЕ ДЕФЕКТОТ (ова е најважниот момент), и телефонот ми беше вратен назад.

- Јас го зедов телефонот и ГО СНИМАВ ДЕФЕКТОТ СО КАМЕРА. За околу една недела повторно им го вратив телефонот со напишано упатство, образложение, и линк до клиповите за нивниот идиот сервисер конечно да може да увиде што не е во ред со телефонот.

- Од нив повторно не добив нов апарат, туку ми го вратија назад телефонот, овој пат со расипано WiFi.

- За 30 минути го вратив пак назад телефонот. Во моментов е кај нив

Знам дека доколку и по трет пат не го направат телефонот, законски се обрврзани да ми дадат нов, или да ми ги вратат парите. Но моето прашање е: Дали некој смее да ти продаде дефектен телефон па после ај ке го земеме на сервис ке се бориме да го направиме со месеци?

Ве молам за помош.
Благодарам.
Абе и јас купив лани телефон од ВИП ОПЕРАТОР Самсунг Галакси С5 ... после 3-4 дена камерата почна црна слика да дава, па мораше нон-стоп да го рестартирам, па ај на сервис во ВИДЕО ДАТА (за к*р не ги бива) од прв пат не сакаше, одам по втор за истот проблем за камерата па едвај нешто софтвер вамо тамо, па после тоа имам дефект со микрофонот , не ме слушаат добро , сецка кога зборам..... абе у три лепе и ВИП и ВИДЕО ДАТА а и САМСУНГ...

ДРУГ ПАТ КУПУВАМ ОД ШВАЈЦАРИЈА ИЛИ ГЕРМАНИЈА НЕШТО ЕВРОПСКО (или најбезбедно Iphone).. од оваа земја и лебот уште малце ќе го расипат ќе треба и него да го нарачувам од европа...
ПА ШТО НУДИТЕ ТЕЛЕФОНИ КОГА ВИ СЕ ДЕФЕКТНИ БЕ ЛЕЛЕ КАКО МЕ НЕРВИРАТ!!! САМО ТУЖБА... ИМАAТ СРЕЌА СЕА ДЕКА МИ ИСТЕЧЕ ГАРАНЦИЈАТА ИНАЧЕ МАМЕТО ИМ ГО СКИНАВ...


 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.766
Поени од реакции
1.460
Најново е тоа што ги пријавив на пазарна инспекција вчера, и им се јавив да им кажам дека го направив истото, и дека случајов го направив јавен - на Facebook, на овој форум, и на овој http://forum.it.com.mk/.

Ве молам ставете ми линкови од други познати форуми во Македонија за насекаде да отворам тема за нив.

Да му удриме еден салам негативен маркетинг и цела јавност да знае, бидејќи инаку ги боли кур...
Само ние самите можиме да си ги средиме работите то тоа што ќе им го тратиме ова од глава, па ке се замислат друг пат дали пак вака ке му направат на било кој!
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.766
Поени од реакции
1.460
BREAKING NEWS: Синоќа едно од девојчињата што работи во салонот ми кажа дека ми стигнал нов телефон. Уште не е ништо официјално, и дали е грешка, дали навистина се е ОК, ке пишам пак утре.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.766
Поени од реакции
1.460
ОК, денес ми беше издаден нов телефон.

Целиов циркус траеше 2 ипол месеци, и штета што мораше да дојдам до степен да поднесувам приговори, да им се јавувам, да им викам пазарна инспекција и да го изнесам во јавност случајов (за што ги информирав на кои форуми објавив тема)

Али еве изгледа вродило со плод. Се надевам дека ми дале исправен телефон, доколку има пак проблем, пак ке си се вратам на темава за да ја оживеам -.-

ПОУКА: Ако ви продадат расипан телефон не седете со скрстени раце во смилсол "Еби му мајката, така е кај нас во Македонија" - пошто македонче, како што се вели во една песна - свести се не спиј ти :)

Поздрав, и благодарност до сите што учевствуваа во дискусијава.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.766
Поени од реакции
1.460
Тикви.

Или ми го дале истиот телефон само со лепенки за да мислам дека е нов, или СИТЕ Samsung A5 телефони се дефект во ВИП.

Пак се случува истиот дефект.

Утре одам во пазарна инспекција повторно, им го враќам телефонот и ке си ги побарам парите назад.

Вип мизеријата продолжува.
[DOUBLEPOST=1464125085][/DOUBLEPOST]Дали некој има земано Samsung A5 од Вип? Или да знаете таков човек?

Би било одлична информација да знаеме дали сите Samsung A5 им се со истиот (по се изгледа софтверски) дефект, или ми матат вода и пак ми го дале истиот телефон.

Благодарам однапред.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Тикви.

Или ми го дале истиот телефон само со лепенки за да мислам дека е нов, или СИТЕ Samsung A5 телефони се дефект во ВИП.

Пак се случува истиот дефект.

Утре одам во пазарна инспекција повторно, им го враќам телефонот и ке си ги побарам парите назад.

Вип мизеријата продолжува.
[DOUBLEPOST=1464125085][/DOUBLEPOST]Дали некој има земано Samsung A5 од Вип? Или да знаете таков човек?

Би било одлична информација да знаеме дали сите Samsung A5 им се со истиот (по се изгледа софтверски) дефект, или ми матат вода и пак ми го дале истиот телефон.

Благодарам однапред.
Самсунг А5 има мој пријател земено ама преку Т-Мобиле мислам и нема дефекти кај него на телефонот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom