ВИНОЖИТО

Член од
3 мај 2019
Мислења
13.287
Поени од реакции
7.056
Повод за темава е вчерашната парада на ЛГБТ заедницата.


Прашање до сите кои знаат ако може да одговорат, дали виножитото е религиски симбол?
Дали ЛГБТ заедницата го користи знамето со боите на виножитото, но со обратен редослед на боите?

Јас знам само дека кој ќе дојде до почетокот на виножитото или помине под него, ќе најде големо богатство и ќе биде среќен:)

clouds-1834809_1280.jpg

th.jpg 5615fdb9-627d-42f3-a403-ca52fb5766c4.jpg

Виножитото наиде и на проблем во фудбалот!?
Тоа знаете, не треба да пишувам.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2014
Мислења
5.138
Поени од реакции
5.811
На мене само едно не ми е јасно. Каква врска има виножитото со виното и житото? :confused:
Богами и и виното со житото нема врска. Ај од житарици се прае пиво, ај кој како мене неќе пиво
ќе се напие вино, а човек коа се поднапие малце тогај ослободе му се мозоко и виножито му изгрее у свеста.....EEE ЕУРЕКА! Човек требало малце да размисле и оп риализејшан.
...Иначе исто симболо на свастиката - кукастио крст кај германците, го преземале од хиндуизмо,
арно ама несвесно краците ги завртеле у супротен правец , па затоа и ојделе у супротен правец.
Ваљда и овие со го презимат виножитото ќе отидат, уствари веќе се у погрешен кривец.
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2020
Мислења
1.812
Поени од реакции
3.761
Не го користат со обратен редослед, црвената е најгоре, како и на небото.
На Википедија има објаснување од кога го користат тоа знаме и што им значат боите:
Виножито, ѕуница, божилак ... не се поминува под него, бидејќи мора да е пред тебе за да го видиш :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
9.905
Поени од реакции
9.474
Ако во наредните 3 постови нема инфо каде го има виножитото како симбол во не знам која религија - темава иде во канта....
Ајде, имате скандинавски богови, словенски религии барајте таму по нет :)
 
Член од
3 март 2020
Мислења
1.812
Поени од реакции
3.761
Ако во наредните 3 постови нема инфо каде го има виножитото како симбол во не знам која религија - темава иде во канта....
Ајде, имате скандинавски богови, словенски религии барајте таму по нет :)
Еве одма: виножитото е знак за сојузот што старозаветниот Господ го склучил со човекот по потопот, бидејќи се покајал :)
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
793
Поени од реакции
3.064
...секој си води во животот понекоја "приватна војна"со одредена цел,а заедно со неа и лајтмотивот за мотивација :)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
13.287
Поени од реакции
7.056
Ако во наредните 3 постови нема инфо каде го има виножитото како симбол во не знам која религија - темава иде во канта....
Ајде, имате скандинавски богови, словенски религии барајте таму по нет :)
Полека Хепта, зошто одма у канта!?
Се знае од која религија е виножитото и се надевам дека @liberij ке ни објасни убаво.
@Violetova така е, виножитото е доказ за сојузот меѓу Бог и човекот.
(1. Мојсиј 9:12-13)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
9.905
Поени од реакции
9.474
Еве одма: виножитото е знак за сојузот што старозаветниот Господ го склучил со човекот по потопот, бидејќи се покајал :)
Од Зохар, коментари на Тората, еврејскиот закон, мистицизмот на еврејските рабини и што се содржи „стариот завет“...

Pinchas: Verse 35
(A) Rabbi Yosi said: A rainbow comes to protect the world. It is like a queen wearing royal apparel who appears before the king every time he is about to hit his son because he has sinned against him. The king sees her and his anger with his son leaves him and he rejoices with her, as it is written: "and I will look upon it, that I may remember the everlasting covenant" (Beresheet 9:16). And this is why a rainbow appears in the world, only in the royal apparel of Malchut. THESE GARMENTS OF MALCHUT ARE: WHITE, RED AND GREEN, AND THEY SUGGEST THE THREE COLUMNS AS WILL BE EXPLAINED. When there is a righteous person in the world, he upholds the covenant and thus protects the world. But if there is no righteous person, then there is a rainbow to indicate that the world is about to perish but SURVIVES because of it.
(B) Rabbi Elazar said: This rainbow, NAMELY MALCHUT, has never worn anything except the apparel of the patriarchs, NAMELY, CHESED, GVURAH AND TIFERET OF ZEIR ANPIN, NAMELY green, red and white. The raiment of Abraham is green, and it was so colored when Ishmael issued from him. 'Red' is Isaac, who acquired this color when Esau issued from him. This red stretches down to the planet Mars - Ma'adim (from red - Heb. adom), which Esau is holding onto. White is the fine garment of Jacob, whose good countenance never changed, FOR HIS BED WAS PERFECT AND THERE WAS NO BLEMISH IN HIM.

(C) Rabbi Aba said: That is good, but the Holy Luminary, NAMELY RABBI SHIMON, said, 'White' is Abraham, who was purified ('whitened') in the white-hot heat of the fire BY NIMROD, WHO CAST HIM INTO UR (FIRE) OF THE CHALDEES. 'Red' is obviously Isaac, and 'green' is Jacob, who is between the other two colors, FOR GREEN INCLUDES WHITE AND RED. THIS GREEN STANDS FOR THE GREEN COLOR OF THE SUN. And about Jacob it is written, "Jacob shall not now be ashamed, neither shall his face now wax pale" (Yeshayah 29:22) because his whole bed was perfect. AND THE INTERPRETATION OF this is: "Jacob shall not now be ashamed" because he shall not be seen in red like Isaac, who fathered Esau. "neither shall his face now grow pale." This means that he shall not be seen in white like Abraham, who fathered Ishmael. Instead he took the colors WHITE AND RED and enveloped them to adorn himself in his ancestors. HE INCORPORATED WITHIN HIMSELF THE TWO PATRIARCHS ABRAHAM AND ISAAC, WHO ARE WHITE AND RED, AND THIS IS WHY HIS COLOR IS GREEN, WHICH INCLUDES WHITE AND RED. And the rainbow, NAMELY, MALCHUT, puts on these garments OF WHITE, RED, AND GREEN when it appears before the King, ZEIR ANPIN.
Автоматски споено мислење:

Полека Хепта, зошто одма у канта!?
Се знае од која религија е виножитото и се надевам дека @liberij ке ни објасни убаво.
@Violetova така е, виножитото е доказ за сојузот меѓу Бог и човекот.
(1. Мојсиј 9:12-13)
Најубаво може да ти објаснат евреите, не православни христијани.... :) Но ти си знаеш :)
И не реков одма. Ете кажавме го има во еврејскиот закон, христијаните го нарекуваат стар завет... и сега?

Виножитото и религиите - и ајдеее :)


П.С. The Queen е Малкут, Шекина...
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.138
Поени од реакции
5.811
Полека Хепта, зошто одма у канта!?
Се знае од која религија е виножитото и се надевам дека @liberij ке ни објасни убаво.
@Violetova така е, виножитото е доказ за сојузот меѓу Бог и човекот.
(1. Мојсиј 9:12-13)
Ја као шо глеам не е темата у религија? Хепта нека се силе као мало дете, а најтрагично е шо ти паѓаш на тоа као тинејџерка :LOL:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
9.905
Поени од реакции
9.474
Ја као шо глеам не е темата у религија? Хепта нека се силе као мало дете, а најтрагично е шо ти паѓаш на тоа као тинејџерка :LOL:
Не бре, не е во подфорум религија: во слатки и слаткиши е...!
 
Член од
3 март 2020
Мислења
1.812
Поени од реакции
3.761
Ја као шо глеам не е темата у религија? Хепта нека се силе као мало дете, а најтрагично е шо ти паѓаш на тоа као тинејџерка :LOL:
Во религија е, ти не гледаш добро :D
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
9.905
Поени од реакции
9.474
Можно ли е да е злоупотреба на виножитото и нејзините бои од сатанскиот свет - и ајдеее:)
Претежно христијаните ставаат црни бои на оние кои сметаат дека се од другиот табор, не светли... :)
Виножитото е еврејско учење поврзано и со кабала... но, нели ние бидејќи христијанството го имаме предолго време, за тоа не ни знаеме, од каде што се потекнува... и дека сеуште постои како учење!

Аууу Хепта, ајде дирек у канта темата, под ХИТНО чим така.
Зошто си напорен? Мислам, што мака ти имаш со Хепта, па мора вака?
Имаш што да кажеш за религиите и виножитото? Немаш? Молчи, читај и научи...
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.138
Поени од реакции
5.811
Претежно христијаните ставаат црни бои на оние кои сметаат дека се од другиот табор, не светли... :)
Виножитото е еврејско учење поврзано и со кабала... но, нели ние бидејќи христијанството го имаме предолго време, за тоа не ни знаеме, од каде што се потекнува... и дека сеуште постои како учење!


Зошто си напорен? Мислам, што мака ти имаш со Хепта, па мора вака?
Имаш што да кажеш за религиите и виножитото? Немаш? Молчи, читај и научи...
Абе буразерче. Изгледа ипак виножитото има корени у некоја религија, а?
Е баш у моменто немошам баш да молчам. Треште до даске озвечението и правам и забава на комшиите.
Значи виножитто е поврзано со кабала дакле? Нисам знао, озбилно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom