Буџет

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Казнувајте, буџетот е празен Организирани во смени, инспекторите од различни инспекторати се растрчаа по фирми, дуќани и по кафеани за да пишуваат казни и да ја полнат државната каса. Сопствениците на фирмите се револтирани велејќи дека во последно време не можат да работат нормално затоа што инспекторите им се на врата и по повеќе пати во текот на една недела. - Секој ден ми доаѓа различна инспекција. Еден ден пазарна инспекција, друг трудова, трет ден тоа се инспекторите на Дирекција за храна, четврт ден ми доаѓаат инспекторите на МВР за гласна музика и петтиот ден тоа се инспекторите на Управата за јавни приходи. И другата недела пак се се случува одново. Изгледа ги нервира што не можат ништо да најдат, па секоја недела повторно ми доаѓаат. Во ова време, подобро би ми било да ги изнајмам кафеаните, отколку секој ден да бидам под стрес - се жали еден сопственик на повеќе скопски ресторани. Упатените тврдат дека инспекторите добиле задача да казнуваат по секоја цена, па дури тоа и да не е законски издржано. Така, на пример, центрите за хомологација ги казнуваат дека не го почитуваат правилникот за висина на трошоците за идентификација на возилата и покрај тоа што станува збор за две различни работи. - Според закон, хомологација на возила е различно од идентификација на возила. Идентификација се прави врз основа на документи за возилата, а хомологација врз основа на проверка на возилото. Но и покрај ова, пазарната инспекција кога ни го побара ценовникот за хомологација, ни рече дека не сме го почитувале Законот за висина на трошоците за идентификација поради што следува казна “ велат од еден центар за хомологација. Од пазарна инспекција велат дека контроли мора да има бидејќи само така ќе се стави крај на девијантните однесувања. - Зголемени контроли има за продажбата на алкохол бидејќи е забележано дека се продава и по 19 часот. Дивите пазари, исто така, се под зголемена контрола, а истото се однесува и на кафеаните бидејќи е забележано пречекорување на дозволеното работно време. Сега имаме и нов правилник за течни горива и мора да контролираме дали се применува. Кај туристичките агенции проверуваме дали имаат сертификат за работа и дали се почитуваат договорите со клиентите за туристички аранжмани, а кај автомобилските куќи најчесто ги прегледуваме декларациите - ни наброја нашироко Сашо Акимовски, директор на Државен пазарен инспекторат. Акимовски вели дека и свеста на граѓаните сега е поголема, па така, за разлика од порано, сега за секоја ситница се јавуваат на телефон да поднесат жалба за измама. - Во овој квартал прекршочната комисија има изречено 900 казни, а 1.200 казни ќе бидат изречени допрва. Казните се движат од 500 до 1.500 евра за мандатни казни и над 1.500 евра за сите други “ информира Акимовски. Од Дирекција за храна велат дека имаат зајакнати контроли поради здравјето на луѓето бидејќи во летниот период има зголемен број труења. Вчера единствено од Управата за јавни приходи не можевме да добиеме одговор за зачестените контроли.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=1747&ArticleID=117007


Така е кога се има премиер економист прилепски дипломец.
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
И што направивме сега по изборите, дојде онаа старата:
Кадија те тужи, кадија те суди.......малку е ова за нас народов.......
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
kako sto veli ada no na druga tema na ovoj forum mi nedostasuva podforumot politika i vesti,i kako sto veli ada se naogam vo period na apstinencijalna kriza .,pa zatoa ke pisam zbor dva,potocno ke iskazam nekolku primeri deka ova so pisuvanje kazni ne vazi za site.
ne deka ke otkrijam topla voda ,vprocem i vrapcinjata go znaat ova sto ke go pisam ,no dokolku nekoj znae kako da se smeni ova neka pise da procitame.
odam na popularniot zenski pazar na bitpazar.gledam koli parkirani na glavnata ulica,i bidejki nemav namera da se zadrzuvam mnogu ja parkirav kolata i jas na glavnata ulica i vlegov vo pazarot.zemav zavesi i normalno da gi platam.mi veli gazdata 2800 denari.dadov pari i cekam FISKALNA.GAZDATA VELI GOTOVO STO CEKAS.MU VELAM PA FISKALNA SMETKA.TOJ SE SMEE I MI VELI ABE IMAM JA FISKALNA KASA AMA DA NE GO OTVARAM,EVE GO TUKA VO KESA MI E KASATA.AJDE PA I TI DA TI DAVAM FISKALNA ZA 2800 DENARI,AJDE ODI GOTOVO.
vidov nevidov izlegov i odam prema kolata koga gledam site koli stojat na glavnataulica samo mojata ja nema.zbuneto se vrtam i tuka gledam eden albanec kako sedi na stolce na samiot trotoar i prodava mebel za kujni,i go prasuvam da ne videl kade mi e kolata.toj mi odgovara pa ti go zimal pajakot nemoze da parkiras tuka,zabraneto e.i da skratam so prikaznava, otidov vo pajak sluzbata si plativ 5000 denari ,si ja zemav kolata i si otidov doma da se odmoram i da odam na rabota normalno za da rabotam i od mojot licen dohod da izdvojam sredstva za vo budzetot ,i normalno kako sto e red od tie pari da moze da zemat plata megudrugite I ONIE KOI STO MI GI PROPISUVAAT ZAKONITE SO KOI ZAKONI DOKOLKU ZGRESAM KE MI BIDE NAPLATENA KAZNA.
pod br.1 dali i koga ke pocnat da se primenuvaat zakonite na site gragani na ovaa drzava
pod br.2 dali i posle sedum godini seuste ima nekoj vo drzavata sto saka da zivee so onie za koi ne vazat zakonite ,potocno dali seuste ima nekoj na kogo ne mu preci sto plaka kazni za se i sesto dodeka drugite nitu se kaznuvaat nitu se maltretiraat
pod br.3 dali se slozuvate so mene deka idejata da se oddelime so ZID od onie za koi ne vazat zakonite bese edinstveno najdobra ideja so koja ideja dokolku se ostvarese nemase da ni se slucuvaat vakvi nepravilnosti .ke ziveevme vo pomala po teritorija drzava no vo taa mala drzava nemase da postojat gragani koi ke ziveat na nas grb.

bi bila srekna dokolku naidam na pogolem broj istomislenici.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Јави се оса на 198, бесплатен телефон и пријави дека не ти дале фискална...:toe:
За другото...незнам...обично паркирам на паркинзи, посебно во Скопје, оти знам дека со СР таблица веднаш ќе ја дигнат...
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Јави се оса на 198, бесплатен телефон и пријави дека не ти дале фискална...:toe:
За другото...незнам...обично паркирам на паркинзи, посебно во Скопје, оти знам дека со СР таблица веднаш ќе ја дигнат...

mnogu ti blagodaram prijatele za sovetot no ova veke go znaev.
imam prijatel inspektor i vo sloboden muabet mu kazav sto mi se slucilo i onaka prijatelski go prasav dobro dali odite kaj OVAKVITE GOSPODA i dali gi kaznuvate.toj mi odgovori da odime,no ne gi kaznuvame .vo prodolzenie na muabetot mi kazuva kako so cela ekipa otisle po sluzbena dolznost vo kontrola ,konstatirale nepravilnost vo rabotenjeto no ne napravile zapisnik,i eden od ekipata go prasal inspektorov zosto ne mu pisa kazna,ovoj odgovoril ne sum lud da mi go rokne nozot i da izgubam zivot,kolegata rekol pa eve jas sum ti obezbeduvanje,a inspektorot mu rekol ti dodeka da go izvadis pistolot od futrola ovoj ke mi go rokne nozot ti nema ni da vidis.
sto znaci badijala ke prijavuvam.

neznam sto ti znaci SRtablica,no vo mojata kola imase zakaceno krst,i zatoa samo mojata bese podignata od pajak sluzbata drugite si stoea kako da e samo za niv glavnata ulica PARKING.

sega sum si samo so svojata odluka POVEKE NIKOGAS NEMA DA ODAM NA TOJ DEL OD SKOPJE.zatoa velam deka ke bev srekna da se oddelevme so ZID ,vaka mozebi fakticki nema zid no fiktivno toj postoi i toa so godini nanazad.
dokolku ima fakticki zid nema da mora da plakame se i sesto za onie koi gledaat samo za sopstven interes
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Казнувајте, буџетот е празен Организирани во смени, инспекторите од различни инспекторати се растрчаа по фирми, дуќани и по кафеани за да пишуваат казни и да ја полнат државната каса. Сопствениците на фирмите се револтирани велејќи дека во последно време не можат да работат нормално затоа што инспекторите им се на врата и по повеќе пати во текот на една недела. - Секој ден ми доаѓа различна инспекција. Еден ден пазарна инспекција, друг трудова, трет ден тоа се инспекторите на Дирекција за храна, четврт ден ми доаѓаат инспекторите на МВР за гласна музика и петтиот ден тоа се инспекторите на Управата за јавни приходи. И другата недела пак се се случува одново. Изгледа ги нервира што не можат ништо да најдат, па секоја недела повторно ми доаѓаат. Во ова време, подобро би ми било да ги изнајмам кафеаните, отколку секој ден да бидам под стрес - се жали еден сопственик на повеќе скопски ресторани. Упатените тврдат дека инспекторите добиле задача да казнуваат по секоја цена, па дури тоа и да не е законски издржано. Така, на пример, центрите за хомологација ги казнуваат дека не го почитуваат правилникот за висина на трошоците за идентификација на возилата и покрај тоа што станува збор за две различни работи. - Според закон, хомологација на возила е различно од идентификација на возила. Идентификација се прави врз основа на документи за возилата, а хомологација врз основа на проверка на возилото. Но и покрај ова, пазарната инспекција кога ни го побара ценовникот за хомологација, ни рече дека не сме го почитувале Законот за висина на трошоците за идентификација поради што следува казна “ велат од еден центар за хомологација. Од пазарна инспекција велат дека контроли мора да има бидејќи само така ќе се стави крај на девијантните однесувања. - Зголемени контроли има за продажбата на алкохол бидејќи е забележано дека се продава и по 19 часот. Дивите пазари, исто така, се под зголемена контрола, а истото се однесува и на кафеаните бидејќи е забележано пречекорување на дозволеното работно време. Сега имаме и нов правилник за течни горива и мора да контролираме дали се применува. Кај туристичките агенции проверуваме дали имаат сертификат за работа и дали се почитуваат договорите со клиентите за туристички аранжмани, а кај автомобилските куќи најчесто ги прегледуваме декларациите - ни наброја нашироко Сашо Акимовски, директор на Државен пазарен инспекторат. Акимовски вели дека и свеста на граѓаните сега е поголема, па така, за разлика од порано, сега за секоја ситница се јавуваат на телефон да поднесат жалба за измама. - Во овој квартал прекршочната комисија има изречено 900 казни, а 1.200 казни ќе бидат изречени допрва. Казните се движат од 500 до 1.500 евра за мандатни казни и над 1.500 евра за сите други “ информира Акимовски. Од Дирекција за храна велат дека имаат зајакнати контроли поради здравјето на луѓето бидејќи во летниот период има зголемен број труења. Вчера единствено од Управата за јавни приходи не можевме да добиеме одговор за зачестените контроли.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=1747&ArticleID=117007


Така е кога се има премиер економист прилепски дипломец.
На пазарниот инспекторат тоа му е работата ако има прикривања на даноци треба да бидат казнети ако законот не се почитува треба да се казни прекржителот,во интерес на нас граѓаните а не на владата.
пр Има две продавници и во едната даваат а во др не фискални сметки, во која ке отидеш?
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Ова е 100% точно. Почна владата да си ги враќа парите кој им ги даде на граѓаните во вид на зголемување на плати, субвенции и остало. Само проблем е што мене не ми дале ништо а ми земаа 2000.
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
kako sto veli ada no na druga tema na ovoj forum mi nedostasuva podforumot politika i vesti,i kako sto veli ada se naogam vo period na apstinencijalna kriza .,pa zatoa ke pisam zbor dva,potocno ke iskazam nekolku primeri deka ova so pisuvanje kazni ne vazi za site.
ne deka ke otkrijam topla voda ,vprocem i vrapcinjata go znaat ova sto ke go pisam ,no dokolku nekoj znae kako da se smeni ova neka pise da procitame.
bi bila srekna dokolku naidam na pogolem broj istomislenici.
Во потполност се согласувсм со osa ada и други кој реагират за темата Политика и Вести навистина ние сме дискриминирани што нија укинаа темава за дискусија порадин некои недораснати членови кои невкусно и некултурно имаат дискутирано на темата. А затоа што имаш наведено за другата страна од вардарот, тоа ти е чиста вистина и незнам што гледа, и има преземено власта - државниот апарат за тоа, направија неколку блиц хајки се исликаа дадоа по некој коментар и се се сведе на тоа резултати скоро чиста нула, работат и пишуват казни кај македонциве затвараат дукани конфискуваат роба како од другата страна на вардарот функционира беспрекорно законот и правото, навистина двоаршинска влада - држава, вака ке одиме ва ЕУ.........:raz::raz:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Допрва ќе се почуствуваат “придобивките“ од Мега буџетот,малостопанствениците има да бидат како “цедени лимони“.:pos2:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Допрва ќе се почуствуваат “придобивките“ од Мега буџетот,малостопанствениците има да бидат како “цедени лимони“.:pos2:

Не само тоа, туку ќе бидиме задолжени како бивша Југославија.

Но, тој дел со задолжувањето до дрт, е продобивка од секоја солидна десно ориентирана влада во светот.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Не само тоа, туку ќе бидиме задолжени како бивша Југославија.

Но, тој дел со задолжувањето до дрт, е продобивка од секоја солидна десно ориентирана влада во светот.
Е ако де,па нели рековме дека задолжувањата за административни потреби ќе бидат придобивка кон побрзо завршување на агонијата која ја преживуваме.:smir:
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Не само тоа, туку ќе бидиме задолжени како бивша Југославија.

Но, тој дел со задолжувањето до дрт, е продобивка од секоја солидна десно ориентирана влада во светот.
Јас би рекол дека и сега сме задолжени како екс ЈУ, земете ја вредноста на долгот, па бројот на жители, и еве ја задолженоста наша реално, барем такво е моето мислење за нашиот случај............:toe:
 
N

n/a

Гостин
Мукла!
Збор да не чујам!
Си ги гласавте....
сега има да си купите вазелин и да си ќутите.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Не само тоа, туку ќе бидиме задолжени како бивша Југославија.

Но, тој дел со задолжувањето до дрт, е продобивка од секоја солидна десно ориентирана влада во светот.
E sega ja ne skontav.

Od edna strana velis ke bideme zadolzeni kako eks JU, a od druga strana vikas toa e pridobivka od desno orientirano vlada. I JU bese desna?

Ne deka ne se soglasuvam deka ke bideme do grklan zadolzeni, tuku onaka, proceduralno..:)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
E sega ja ne skontav.

Od edna strana velis ke bideme zadolzeni kako eks JU, a od druga strana vikas toa e pridobivka od desno orientirano vlada. I JU bese desna?

Ne deka ne se soglasuvam deka ke bideme do grklan zadolzeni, tuku onaka, proceduralno..:)
Quark...aj ne ja tupi... :) ke zinam nesto pa gazdive ke ni ja ukinat i Ekonomija i biznis..........
 

Kajgana Shop

На врв Bottom