Бунар или длабока бушотина за вода

Член од
20 мај 2008
Мислења
1.064
Поени од реакции
1.078
Здраво
Имам избушено вода на 7 метри за систем за наводнување за двор, трава и дрва. Ама сега кога фатија жештиниве водата пресуши, односно многу малце има вода.
Барам совет, дали е подобра опција, да ископам бунар за таа работа или пак да правам бушотина на 40-50 метри.
За наводнување која е подобра опција?
Местото е во Петровец,
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
1.229
Поени од реакции
3.067
Здраво
Имам избушено вода на 7 метри за систем за наводнување за двор, трава и дрва. Ама сега кога фатија жештиниве водата пресуши, односно многу малце има вода.
Барам совет, дали е подобра опција, да ископам бунар за таа работа или пак да правам бушотина на 40-50 метри.
За наводнување која е подобра опција?
Местото е во Петровец,
Избуши уште два метри со обична цефка, Петровец плива у вода мора да има, и провери ја цефката дали е добра. Најди двајца желни за работа, една жабица и една цефка од два метри 5/4 и шибај надоле уште некое метро.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.064
Поени од реакции
1.078
Избуши уште два метри со обична цефка, Петровец плива у вода мора да има, и провери ја цефката дали е добра. Најди двајца желни за работа, една жабица и една цефка од два метри 5/4 и шибај надоле уште некое метро.
Пробав до 15 метри, ама нема вода, жицата е на 8 метри. И сега има вода, ама малку и прскалките не можат да прскаат.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
1.229
Поени од реакции
3.067
Пробав до 15 метри, ама нема вода, жицата е на 8 метри. И сега има вода, ама малку и прскалките не можат да прскаат.
Колку вода користиш, литри во минута?
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.064
Поени од реакции
1.078
пумпата е 4200 литри на саат, но не верувам дека го користи максимумот
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
61
Поени од реакции
75
пумпата е 4200 литри на саат, но не верувам дека го користи максимумот
Земав од Бит Пазар руска пумпа до 10метри влече како луда 6 до 7 саати без престан види пробај со таа ако земеш квалитетна од големите што се ќе ја сотре одма.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.033
Поени од реакции
4.376
Земав од Бит Пазар руска пумпа до 10метри влече како луда 6 до 7 саати без престан види пробај со таа ако земеш квалитетна од големите што се ќе ја сотре одма.
Kade od Bit pazar?
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
61
Поени од реакции
75
Не знам искрено како се викаше местото не сум од Скопје, знам дуќанче старо е во близина на Џамијата, што е на Бит Пазар. На излогот ќе видиш потопни големи пумпи има. Прашај го нешто убаво а поефтино да биде за да знаеш дали има вода или не.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom