Булевар УЧК и Џемо Хаса наместо досегашните имиња во Гостивар

Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Поинаку е, тргнете ги на едно место, нека кршат глава..или пак ако сакаат, има македонско државјанство македонско име христијанска религија, мирно и културно живеење а не како планираи.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.335
Амнестијата е потврдата дека тоа што го правеле во војната било правилно.

Знаеш и ти дека нема никаква законска пречка да се именуваат улиците по припадниците на ОНА. Тоа го овозможи амнестијата од 2001ва.
Амнестијата е политичка одлука која како таква е далеку од правилноста.
УЧК си беа пички.
Едноставно заседа па иживувај се. Во борба нешто се деси? Ма неее....
Да те потсетам дека дигнавте рака на оваа држава врз која и ден денес се иживувате, сега со народни пари.
Него... освен орли и старс енд страјпс ќе видам ли на твојот аватар некогаш македонско знаме?
 
Член од
9 август 2007
Мислења
261
Поени од реакции
56
Ne mu davajte na zhachenje na nekoj deformiran s..r, so citiranje i objasnuvanje. Nema objasnuvanje kaj niv a da ne zaboraime izlegoa da gi branat ubijcite samo deka se uck-i. Toa nekako brzo go zaboraivme, a bas ubavo dolovuva sto sakaat tie da ni prenesat (posle tepanjeto vo avtobusi,vo naselbi kaj sto se naseleni i uck-i, i taka nataka).

Tie SITE isto mislat, idejata im e tivko etnicko cistenje na makedoncite i se sluchuva bez prestan so godini. I komsijata sto ti e.. i toj isto misli, nema da ti kaze, ali mu e milo sto se slucuva ova, sto vikaat starite ti se smee pod brk..

Sega e kriticno, cim dojde do toa javno da gi obelezuvaat so UCK-i ulicite i bulevarite, se osekjaat mn jaki
Sega treba 5-6 brodeca da se lupnat...ni treba evrejska shkola na spravuvanje so ova, a ni faliat mn raboti.. ne znam, upm, stvarno nadez se gubi so vakvi novosti. Moze i toa e celta? Kako i da e treba nasite da udrat mnogu pojako.. ne so pederski "ke vi daeme 8 dena za menjanje, ako ne, ke ve kaznime 1000 evra". Golem kur, pa koj ne mu se isplati toa so parite? Pa ke soberat i sto? ke gi ostaat tablite? Abe ZATVOR, samica, 23 casa na den...

Da gi vidime togas tie heroite nivni, kurajberi ko sto vikase toj od brodec
EVE GI kurajberite..

Bas imam zboreno so dreser za kucinja, vika so kuchinja ne moze poinaku, samo eden nacin ima..
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.359
Поени од реакции
3.586
Модератори , темата е истрошена.
Извинете , но нема ништо противзаконско ако улиците носат имиња на припадници на бившата ОНА.
Затоа уште еднаш ви велам , не се мачете да докажете нешто спротивно , пошто не можете.
ЗАКОН ЗА АМНЕСТИЈА
Со овој закон се ослободуваат од гонење, се запираат кривичните постапки и потполно се ослободуваат од извршувањето на казната затвор (во натамошниот текст: амнестија), граѓани на Република Македонија, лица со законски престој, како и лица кои имаат имот или семејство во Република Македонија (во натамошниот текст: лица), за кои постои основано сомневање дека подготвиле или сториле кривични дела поврзани со конфликтот во 2001 година, заклучно со 26 септември 2001 година.

Амнестијата се однесува и на лица кои и пред 1 јануари 2001 година, подготвувале или сториле кривични дела во врска со конфликтот во 2001 година.

Со амнестијата од ставовите 1 и 2 на овој член:

- се ослободуваат од гонење за кривично дело според Кривичниот законик и друг закон на Република Македонија лицата за кои постои основано сомнение дека подготвиле или сториле кривични дела поврзани со конфликтот до 26 септември 2001 година;

- се запираат кривичните постапки за кривични дела според Кривичниот законик и друг закон на Република Македонија против лицата за кои постои основано сомнение дека подготвиле или сториле кривични дела поврзани со конфликтот до 26 септември 2001 година;

- потполно се ослободуваат од извршување на казната затвор за кривични дела според Кривичниот законик и друг закон на Република Македонија лицата кои подготвувале или извршиле кривични дела поврзани со конфликтот до 26 септември 2001 година и

- се определува бришење на осудата и се укинува правната последица на осудата заклучно со 26 септември 2001 година.

==
Фала брат , лобирај во Тетово нека именуваат некоја улица по моето име , кога веќе сум жива легенда ехехех :P
Ама и на форум треба да ја образложиш причината , пошто ќе има и противници.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
10.031
Поени од реакции
13.264
Извинете , но нема ништо противзаконско ако улиците носат имиња на припадници на бившата ОНА.
Затоа уште еднаш ви велам , не се мачете да докажете нешто спротивно , пошто не можете
Има, доколку не се почитува Бадентер. А очигледно тој се заобиколува во случајов.
Tи збориш за законско и против законско, што дочекавме :facepalm:
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.930
Ќе се сврти топката, ќе го смени Амерот својот интерес на Балканот е тек тогаш ни двокатните автобуси нема да бидат доволни за да се спасат амебиве од истребување.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.359
Поени од реакции
3.586
Ќе се сврти топката, ќе го смени Амерот својот интерес на Балканот е тек тогаш ни двокатните автобуси нема да бидат доволни за да се спасат амебиве од истребување.
Додека ти се молиш на непознатата иднина , луѓето ја работат сегашноста.
Јас се надевам дека интересот на америте во Балканот ќе се зголеми.:cool:
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.107
Поени од реакции
18
:) muslimani ste ke go jadete , rugova ednas kaza , albnacite treba dase vratat na svoite koreni na hristijanstvoto , ako ne go slusate ke go jadete ..
 
2

~2A

Гостин
Дриблате многу работи што ви се допуштени,а и правите нешто што не е дозволено со закон. Менувате имиња на училишта сеа па на улици.
Што ви е филмот со менувањето на имињата,се чувствувате како во Албанија сте или што?
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.363
Поени од реакции
2.688
Плоштадот во Скопје да се преименува во Генерал Ранковиќ и да се постави еден побааги голем споменик од генералот
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.477
Дарди,дали Џемо Хаса ќе добие своја плоча на холивудскиот булевар на славните?
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.363
Поени од реакции
2.688
Ама нашиве се за ебење, они први почнаа со менување и прекрстување на улици, аеродроми, автопатишта, селски чешми а овие да не се покусо и они да менуваат...... а бре остави улиците и се друго да си ги носат имињата кои одсекогаш си ги носеле..... сега ке го кркаме, ние прекрстуваме и ставаме какви такви големи имиња од нашата македонска историја (иако мислам дека ако Цандо може да види каков е автопатот кој го носи неговото име ке се преврти во гробот) а кувариве да не бидат покусо и они сакаат да прекрстат нешто по нивната историја, е сега ниваната историја е таква каква што е (убици, монструми....) и неможат да одберат ништо подобро, тоа имаат на лагер....
 

Raziel

Модератор
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.720
Поени од реакции
7.936
Модератори , темата е истрошена.
Извинете , но нема ништо противзаконско ако улиците носат имиња на припадници на бившата ОНА.
Затоа уште еднаш ви велам , не се мачете да докажете нешто спротивно , пошто не можете.
Дарди, зошто упорно бегаш од одговор дека е злоупотребен и апла прекршен Бадентер?
Гледам им ја завлече на дечкиве темата во буричкање околу законот за амнестија. Прав си дека се амнестирани. Амнестијата е над моралот и етиката. Амнестијата ви дава за право да ставате борци на УЧК, мавровски јунаци и карпалачки лавови како имиња на улици и булевари. Амнестијата, заедно со Бадентер беа дел од пакетот придобивки од 2001 за албанците.
Секое прекршување на двојното мнозинство ја делегитимира одлуката и таа е де факто неважечка. Не знам зошто тупиш за амнестијата и не знам зошто се расправате за тоа колку колел и пустошел Џемо арнаутот. Битно е дека го прекршивте Бадентеровиот принцип и бајат ќе биде секој понатамошен обид да го протнете во Уставен или во гласање влада. Истиот пример ќе го практикуваат и македонците таму каде што имаат мнозинство. Едноставно е. Вие го наметнавте, вие го прекршивте. Буанко е куив за транзицијата, вие ќе бидете за пропаста на рамковниот.

P.S. Извини вака што ти се обраќам како да си гласноговорник на албанските интереси и што те "колективизирам", ама мислам дека е со право. Ти си смесата, нексусот и омниприсутноста на секој еден горд и благодарен роб рикеров.
 
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.739
Поени од реакции
760
Ама нашиве се за ебење, они први почнаа со менување и прекрстување на улици, аеродроми, автопатишта, селски чешми а овие да не се покусо и они да менуваат...... а бре остави улиците и се друго да си ги носат имињата кои одсекогаш си ги носеле..... сега ке го кркаме, ние прекрстуваме и ставаме какви такви големи имиња од нашата македонска историја (иако мислам дека ако Цандо може да види каков е автопатот кој го носи неговото име ке се преврти во гробот) а кувариве да не бидат покусо и они сакаат да прекрстат нешто по нивната историја, е сега ниваната историја е таква каква што е (убици, монструми....) и неможат да одберат ништо подобро, тоа имаат на лагер....
A ti dali so tocen ili ajde ako imas 12 -13 godini da te razberam ama kako moze da bides tolku prost i da kazes NIE MENUVAME ... Abe detence malo ova e Makedonija i nie moze da si stavame ama bukvalno so sakame i kako sakame bidejki ova e Makedonija ako sakame moze Aleksandar Makedonski da ja krstat sekoja vtora ulica i ne smees da imas nisto protiv !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom