Будизам

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
S

SpaceTraveler

Гостин
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Пошто нема храм у Скопје, има некој кој бара ученик, пошто ја барам учител?

Sent from my E2003 using Tapatalk
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Пошто нема храм у Скопје, има некој кој бара ученик, пошто ја барам учител?

Sent from my E2003 using Tapatalk
Верувам дека постои некој што бара учител, ама учител да бара ученик, не е некако Будистчки, се губи смислата за биднување на Master. Читај книги братче... не скрипти, не интернет артикли, туку книги, најдобро е.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Сте слушнале ли за Дарма Санга, младото момче кое медитираше под дрво во Непал и живее како аскета, не јаде ниту пие 6 години? Ја започнува својата медитација 2005, 10 месеци медитира без престан, а на тоа сведоци беа селаните, туристите како и тимот на Discovery кој го снимија документарецот за него кој ќе го постирам покасно.
Наводно ја завршува својата медитација после 6 години во 2011 за да може да го пренесува учењето за Дармата како Гуру, денес има многу следбеници од целиот свет, гледам Србите и Црногорците дури се луди по него и имаат свој групи на фејсбук. Исто така е познат и под името (БУДА МОМЧЕТО), а неговото оригинално име е Ram Bahadur Bomjon, истиот инсистирал да не го нарекуваат Буда). Денес е опкружен со многу тибетански монаси и многу следбеници на Тибетанскиот Будизам се и негови следбеници и симпатизери.
Денес на интернет се појавуваат многу афери дека е обвинет за секс скандали исто и насилство врз селаните во Непал кој некогаш му ја вознемирувале неговата медицатија.





ЕВЕ ГО И ДОКУМЕНТАРЕЦОТ

[DOUBLEPOST=1451138986][/DOUBLEPOST]Штотуку го најдов и ова видео...

 
Последно уредено од модератор:
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Искрено и јас бев дел од критиката дека Будизмот е премногу неразбирлив во смисла дека личи на наука не на религија од причина што се базира главно на контрола на умот ама всушност тоа е многу јака работа, совршено смислена, ако имаш контрола на умот не те вози ништо од човечката природа и духот испаѓа на виделина.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Искрено и јас бев дел од критиката дека Будизмот е премногу неразбирлив во смисла дека личи на наука не на религија од причина што се базира главно на контрола на умот ама всушност тоа е многу јака работа, совршено смислена, ако имаш контрола на умот не те вози ништо од човечката природа и духот испаѓа на виделина.
Јас имам слушнато дека Будизмот има повеќе гранки. Кој знае кој будизам е најизворен и што точно Буда учел. Иако Буда доаѓа од Хиндуистичко семсјество јас Будизмот би го класифицирал како Таоистичка секта, барем во својот ум сакам да си ги организирам тие источни религии како такви. Е сеа освен тибетанскиот будизам, таму ми се губи секаква смисла и има многу догми, па и мантри и свашта. А убаво е кога човек е мирен и не дозволува надворешната средина да влијае на неговиот мир. Абсолутно! :D
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Јас имам слушнато дека Будизмот има повеќе гранки. Кој знае кој будизам е најизворен и што точно Буда учел. Иако Буда доаѓа од Хиндуистичко семсјество јас Будизмот би го класифицирал како Таоистичка секта, барем во својот ум сакам да си ги организирам тие источни религии како такви. Е сеа освен тибетанскиот будизам, таму ми се губи секаква смисла и има многу догми, па и мантри и свашта. А убаво е кога човек е мирен и не дозволува надворешната средина да влијае на неговиот мир. Абсолутно! :D
Се е исто, се води кон иста цел такви сме ние луѓето сакаме да делиме, двоиме, класифицираме наместо да се прпуштиме на духот не вози умот со векови. Али и тоа е во ред донекаде две природи живеат во нас дуалистички свет е овој нашиов.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Ау, како си се најдовте двајцата....(y)
Да, уште коа дојдов на кајгана со @Црноризец Храбар ни падна добар муабет, не знам зошто ова. Ти да не студираше теологија во Азија па знаеш нешто повеќе. Повели просветли не, во спротивно воздржи се од безцелни мислења.[DOUBLEPOST=1458167120][/DOUBLEPOST]За мене лично Будизамот како што гледам се повеќе е гола вода. Буда рекол ова Буда рекол она, рекол тоа што слушнал од некој постар, а денес неговите следбеници веруваат дека животот е страдање во Тибет живеат како целибати и незнаат дали се шамани или будисти, а во Тајланд монасите просат храна и многу од нив имаат фејсбук профил. За смирението реков оти нели тоа беше целта на Зен будистите, да не ебаваш жива сила туку пролетни цветчиња и бонсаи дрвца и то... ај живели со чаша вода :)

@Ipsissimus и @Solaire of Astora тука дадете објаснување зошто го имате лајкнато тоа мислење? Гледајте да ми се допадне тоа што ќе го кажете во спротивно ќе знам дека не сте ми пријатели и веќе нема да правам муабет со вас.
 
Последно уредено од модератор:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668

„Before the crested peacock had appeared,
Crows were with gifts of fruit and meat revered:
The sweet-voiced peacock to Babylon came,
The crow at once was stripped of gifts and fame.
So man to divers priests due honour paid,
Till Buddha the full light of Truth displayed:
But when the sweet-voiced Buddha preached the law,
From heretics their gifts and praise all men withdraw.“

--- The Crow and the Peacock (и малку алхемија)


 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
https://www.youtube.com/watch?v=uxc-qR7sxoU

@Bodhidharma прашање за тебе и за оваа мантра која мене ми делува толку језиво..а треба да е нели обратно, да ми делува смирувачки!?
Хахахаха, глупости. Тоа е за циганите од истокот измислено, скроено да не речам......иначе мантрите се друга ствар, имаат некоја друга функција, во трансцендентална медитација на пр.
Да ти препорачам нешто ако сакаш за смирување.
Се зависи колку си заглавена во сегашноста јбг :)
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.274
Поени од реакции
781
Хахахаха, глупости. Тоа е за циганите од истокот измислено, скроено да не речам......иначе мантрите се друга ствар, имаат некоја друга функција, во трансцендентална медитација на пр.
Да ти препорачам нешто ако сакаш за смирување.
Се зависи колку си заглавена во сегашноста јбг :)
Шо ако например некој ја слуша цеца светлана величкович ,и му е убо .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom