Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Здраво друштво,
Јас сум нов на форумов, некои работи не ми се јасни па сакам да прашам за совети или ваше лично искуство. Јас цела процедура ја започнав 2016 со документи од вујко преку посредничка од Софија. Интервју имав 3 мај 2018. Сега сум на потпис од Вицепрезидента. За дополнителните документи слушнав 2 месеци одкако преминав на Финален Преглед, се јавив ја прашав посредничката ми рече дека не треба да носам. И еве веќе од ноември сум на потпис. Па сакам да знам какви ми се шансите или што да правам или направам да не дојде до најлошото и колку се чека.
Фала ви однапред
Многу веројатно е дека ќе биде “најлошото“, барем у 98% од случаите.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Здраво друштво,
Јас сум нов на форумов, некои работи не ми се јасни па сакам да прашам за совети или ваше лично искуство. Јас цела процедура ја започнав 2016 со документи од вујко преку посредничка од Софија. Интервју имав 3 мај 2018. Сега сум на потпис од Вицепрезидента. За дополнителните документи слушнав 2 месеци одкако преминав на Финален Преглед, се јавив ја прашав посредничката ми рече дека не треба да носам. И еве веќе од ноември сум на потпис. Па сакам да знам какви ми се шансите или што да правам или направам да не дојде до најлошото и колку се чека.
Фала ви однапред
Da i go napikas na posrednickata da ti gi vrati parite .... Drugar moj preku vujko go odbija pred 3 meseci
 
Член од
17 јули 2019
Мислења
30
Поени од реакции
43
Здраво друштво,
Јас сум нов на форумов, некои работи не ми се јасни па сакам да прашам за совети или ваше лично искуство. Јас цела процедура ја започнав 2016 со документи од вујко преку посредничка од Софија. Интервју имав 3 мај 2018. Сега сум на потпис од Вицепрезидента. За дополнителните документи слушнав 2 месеци одкако преминав на Финален Преглед, се јавив ја прашав посредничката ми рече дека не треба да носам. И еве веќе од ноември сум на потпис. Па сакам да знам какви ми се шансите или што да правам или направам да не дојде до најлошото и колку се чека.
Фала ви однапред
Ne bidi pesimist brat mi moze ama i ne mora da znaci deka ke bide najlosoto ... Na mene mi bese istata situacija pa dobiv potpis, veke ako ne mozes da dades dokumenti ne se pritisnjavaj,spokojno i samo karaj napresh :D
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
196
Поени од реакции
156
Здраво друштво,
Јас сум нов на форумов, некои работи не ми се јасни па сакам да прашам за совети или ваше лично искуство. Јас цела процедура ја започнав 2016 со документи од вујко преку посредничка од Софија. Интервју имав 3 мај 2018. Сега сум на потпис од Вицепрезидента. За дополнителните документи слушнав 2 месеци одкако преминав на Финален Преглед, се јавив ја прашав посредничката ми рече дека не треба да носам. И еве веќе од ноември сум на потпис. Па сакам да знам какви ми се шансите или што да правам или направам да не дојде до најлошото и колку се чека.
Фала ви однапред
А како можи да не си однесол дополнителни документи а те ставиле на финална а сега чекаш указ, нели беше ако не доставиш дополнителни од старт те одбиваат нема ни финална ни положително
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
А како можи да не си однесол дополнителни документи а те ставиле на финална а сега чекаш указ, нели беше ако не доставиш дополнителни од старт те одбиваат нема ни финална ни положително
Eden period od sovet si davaa polozitelno i na tie so vujkovci,tetki,strikovci,bratucedi i sl no Jotova gi odbivase ne bilo po zakon,gledas i sam luda kuka,od razlicni partii se pa edni pravila DABC drugi ministerstvoto treti Jotova,pak sega e odlicno sto gi priznavaat potvrdite od zdruzenie,imase periodi i niv ne gi priznavaa i iljadnici imase odbieni so potvrdi.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Drugarot kajmene bese na polozitelno edna godina i na kraj go odbija preku vujko
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Eden period od sovet si davaa polozitelno i na tie so vujkovci,tetki,strikovci,bratucedi i sl no Jotova gi odbivase ne bilo po zakon,gledas i sam luda kuka,od razlicni partii se pa edni pravila DABC drugi ministerstvoto treti Jotova,pak sega e odlicno sto gi priznavaat potvrdite od zdruzenie,imase periodi i niv ne gi priznavaa i iljadnici imase odbieni so potvrdi.
Богами, стварно лотарија е работава. Со малку среќа "секакви" проаѓаат а може за влакно да се фатат и да го јадеш.
Drugarot kajmene bese na polozitelno edna godina i na kraj go odbija preku vujko
Значи кај советот прошол а кај "вицепрезитентот" не ... у 90та минута го одбиле.
 
Член од
2 април 2020
Мислења
36
Поени од реакции
35
Двајца мој комшии браќа добија преку чичко и тоа за година ипол од поднесување до земање.
 
Член од
20 јуни 2017
Мислења
36
Поени од реакции
16
Ne se znae momentalno sovetot ne raboti a nema ni oficiajalni podatoci koga ke preraboti ti najdi nacin da gi pratis dokumentite ako moze preku DHL na bekoj posrednik vo Sofija pa toj da gi dostavi namesto tebe
A dali moze tuka da gi prevedam i tamo imam prijatel, da gi zaveri na notar (legalizira) i da gi dostavi namesto mene vo ministerstvo? Znam deka treba so nekoja molba da se dostavat, ama ne znam koja. Ako moze nekoj da mi ja prati.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
A dali moze tuka da gi prevedam i tamo imam prijatel, da gi zaveri na notar (legalizira) i da gi dostavi namesto mene vo ministerstvo? Znam deka treba so nekoja molba da se dostavat, ama ne znam koja. Ako moze nekoj da mi ja prati.
Ako sakas da gi notariziras Bugarija togas mora da gi prevedis vo Bugarija,i da moze drug da ti gi podade vo ministerstvoto,a za molba zamolija Pale .
 
Член од
20 јуни 2017
Мислења
36
Поени од реакции
16
Traži informacije, imaš par stranica nazad broj telefona i email. Odgovoriće ti šta i kako da radiš. Ako se javiš na vreme.
Ako ne dostavi papire na vreme, ili nemaš. Odbiče te sigurno.
Kade da baram informacii? Ima telefon od nekoe ministerstvo ili na sto mislis?
Автоматски споено мислење:

Ako sakas da gi notariziras Bugarija togas mora da gi prevedis vo Bugarija,i da moze drug da ti gi podade vo ministerstvoto,a za molba zamolija Pale .
A moze tuka da gi prevedam i zaveram na notar? Ke vazat ako se vo MK prevedeni?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.633
Поени од реакции
3.647
Kade da baram informacii? Ima telefon od nekoe ministerstvo ili na sto mislis?
Автоматски споено мислење:


A moze tuka da gi prevedam i zaveram na notar? Ke vazat ako se vo MK prevedeni?
Не работе совето сга и нема да биде касно ако ги однесеш кога ќе помине вонредната состојба, а како шо знам можеш тука да преведеш и легализираш у амбасада, а и таа работе само за бугарски граѓани
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Kade da baram informacii? Ima telefon od nekoe ministerstvo ili na sto mislis?
Автоматски споено мислење:


A moze tuka da gi prevedam i zaveram na notar? Ke vazat ako se vo MK prevedeni?
Vo Makedonija moze samo ovlasteni preveduvaci od ambasada da preveduvaat no problemot e sto ne raboti ambasadata za da ti gi legalizira a prevodot ovde ne vazi kaj notarite vo Bugarija,a i poevtino ti e Bugarija da gi prevedis i notariziras.
Автоматски споено мислење:

Не работе совето сга и нема да биде касно ако ги однесеш кога ќе помине вонредната состојба, а како шо знам можеш тука да преведеш и легализираш у амбасада, а и таа работе само за бугарски граѓани
A kakva vrska ima sovetot sto ne raboti,sluzbenickata kaj koja e negoviot predmet si raboti I ako nema dostaveno dopolnitelni taa nosi negativno resenie a koga sovetot ke proraboti samo potpis oficijalen na otkazot ke mu stavat.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom