Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 октомври 2019
Мислења
36
Поени од реакции
47
Моите изводи што ги носев сега кога бев извадена на дополнителна беа од 2016, го прашав посредникот да вадам нови да не треба не постари од 6 месеци и ми рече дека нема врска, по се изгледа мене посредников ќе ме изгори со неговата не одговорност
Vo mojot slucaj isto beshe.. jas duri dadov izvod od 2012 i eve sega sum od januari na polozitelno.. taka da ne se nerviraj izvodite nemora da se novi t.e. ne postari od 6 meseci. Moze i so postari. Sekoe dobro!
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Дечки само едно инфо од мене другар мој закажа за подигање на Указ на 16 Јули.
Друго нешто да прашам дали администрацијата работи или пак се е ослободено поради ситуацијава со COVID-19?
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Дечки само едно инфо од мене другар мој закажа за подигање на Указ на 16 Јули.
Друго нешто да прашам дали администрацијата работи или пак се е ослободено поради ситуацијава со COVID-19?
Честитки. Сподели останато инфо, интервју и положително од кога?
 
Член од
13 март 2019
Мислења
93
Поени од реакции
148
Другари секое инфо е добре дојдено.
За утре требаше да идам да подигнам указот.Но ради ситуацијава се се одлага нормално.
Ако утре го пропуштам терминот дали е паметно да си закажам нов термин за крај Јули или да си пуштам молба за да си го подигнам од Амбасада.
Или и да си закажам термин и да пуштам молба .
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Дечки само едно инфо од мене другар мој закажа за подигање на Указ на 16 Јули.
Друго нешто да прашам дали администрацијата работи или пак се е ослободено поради ситуацијава со COVID-19?
Администрацијата работи само за оние коишто имаат за доставување дополнителни документи.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Другари секое инфо е добре дојдено.
За утре требаше да идам да подигнам указот.Но ради ситуацијава се се одлага нормално.
Ако утре го пропуштам терминот дали е паметно да си закажам нов термин за крај Јули или да си пуштам молба за да си го подигнам од Амбасада.
Или и да си закажам термин и да пуштам молба .
Nemoze i dvete,ako si zakazis Sofija ne ti go davaat vo Ambasada,a sto e popametno da napravis nikoj ne znae.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Od kade toa info? Kolku sto znaeme raboti sovetot na zadolzitelna, i sovetot na Jotova.
Нема такво нешто како Совет на задолжително.Администацијата во Правосудие ги спроведува преписките од задолжително на финална.
Моментално не работи Советот за гражданство,ниту советот на Јотова.Тиа укази што сега се издаваат се потпишани уште пред да се случи ова со вирусот и се објавуваат со закаснување од месец-месец ипол.

Ова е од страната на Правосудие...
 
Член од
27 март 2019
Мислења
282
Поени од реакции
270
Zdr drustvo, sakam da prasam dali po pominat termin ako isprateme baranje za podiganje drzavjanstvo preku ambasada dali otkako ke go zememe mozeme sami da si brkame rabota vo Sofija za adresa i slikanje ili se ke mora da odi preku ambasadata... I od prilika za kolku vreme bi se zelo drzavjanstvoto od ambasadata
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Нема такво нешто како Совет на задолжително.Администацијата во Правосудие ги спроведува преписките од задолжително на финална.
Моментално не работи Советот за гражданство,ниту советот на Јотова.Тиа укази што сега се издаваат се потпишани уште пред да се случи ова со вирусот и се објавуваат со закаснување од месец-месец ипол.

Ова е од страната на Правосудие...
Да ама според линкот:
С'с заповед № ЛС-04-125 от 16.03.2020 г. на минист'ра на правос'дието Данаил Кирилов сепреустановјава приемането и регистрирането на документи и провеждането на интервјута за придобиване, в'зстановјаване и освобождаване от б'лгарско гражданство на гишетата и в приемните помештенија на дирекција „Б'лгарско гражданство“ от 17.03.2020г. до краја на објавеното изв'нредно положение от Народното с'брание на Република Б'лгарија – 13.04.2020г.
Пишува дека примањето на документи е забрането од 17ти март - 13ти април.

Тоа значи дека администрацијата за примање дополнителни документи НЕ работи...
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom