Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
zdravo jas sum so intervju 07 06 2017 7021/2016 so dokumenti preku majkami koga vlegov na polozitelno posle 6 meseci dobi i tatkomi i podnesov molba so fotokopija od pasosot od tatkomi so ista procedura e i brat mi koj vo toa vreme na intervjuto bese maloleten zaedno vlegovme na potpis od krajot na februar 2019 i uste nema nisto ako nekoj znae sto drugo treba da se napravi ve molam pisejte
Vo ponedelnik ke ima potpisi za tie od 2017 a moze i 2018, najverojatno ako rabotat .....
Samo nekako ne mi e verno deka cekas od februari,da ne si greshka?
Dali go znaes brojot na prepiska ,ova ti e broj na molba so pin?
Автоматски споено мислење:

@palekrstic sto znaci ova i jas sum vo denesniot ukaz taka
I sto e procedurata posle ova
Ајде со среќа,испратено ти е во конзулат во Битола.
За подигнување ќе треба :
Најпрвин се јавуваш да прашаш дали е стигнато државјанството.
Без закажување одиш ,копија од пасош носиш и уплаќаш 50 лева во уни банка.
Носиш две слики,и чекаш 3 месеци за адреса Леге 6 или ако имаш некоја друга.
Ќе се јавиш во општина Средец да прашаш дали е стигнато писмото,па кога ќе ти биде готова адресата, одиш во Софија, носиш извод преведен легализиран во Општина и поднесуваш за ЕГН, кој може и во истиот ден да го земеш нели ако им поддадеш на службениците или ако одиш со посредник,но по редовна постапка излага за 7 дена.
Потоа откако го подигнуваш уверението за адрес ,одиш во МВР на сликање.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Инаку имаше и доста промени во финална денес ,стигнати се до 21434/2018.......
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
23
Поени од реакции
27
A kade go pisuva br na prepiska kade moze da se vidi
 
Член од
11 септември 2015
Мислења
5
Поени од реакции
1
Здраво, некој кој има искуство во врска со ова да даде совет. На интервју бев ноември 2017 вчера ми се смени од задолжително во финално, а пред некој ден ми се јави посредникот и ми рече да носам дополнителни документи, дали има таква потреба или чисто за пари е тоа?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Здраво, некој кој има искуство во врска со ова да даде совет. На интервју бев ноември 2017 вчера ми се смени од задолжително во финално, а пред некој ден ми се јави посредникот и ми рече да носам дополнителни документи, дали има таква потреба или чисто за пари е тоа?
Ako nemas odneseno potvrda od zdruzenie so izvodi povrzana vo Ministerstvoto za pravosudie togas treba i toa pod hitno inace ke te odbiet.A sto cekal do sega posrednikot,skoro 1.5 godina se znae za ova,ako te odbiet na dusa ke te nosi.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Здраво, некој кој има искуство во врска со ова да даде совет. На интервју бев ноември 2017 вчера ми се смени од задолжително во финално, а пред некој ден ми се јави посредникот и ми рече да носам дополнителни документи, дали има таква потреба или чисто за пари е тоа?
Mislis Noemvri 2018...Aman be lugje, so godini utnuvate koga ste pravele intervju posle ima zabuni ovde.
Ako ne si odnel na intervju izvodi, imas uste vreme da gi odneses, no mora da pobrzas. Na finalna uste moze da se nosat dokumenti, no ne se znae koga gi nosat na potpis ili otkaz, i dali vo ist den gi menuvaat statusite, taka da sto pobrzo odneses toa podobro.
 
Член од
22 декември 2017
Мислења
10
Поени од реакции
6
zdr kolku vreme se ceka za da se zemi pasos odkako ke se zemi ukaz
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom