Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 декември 2018
Мислења
14
Поени од реакции
5
Neli se cekalo za potpis 11 meseci eve edna godina pomina i uste nisto
јас чекав 13-14 месеци и бидна најпосле. лани од дополнителна ми се смени статус на 13 Дек 2019, после 13 месеци, на 11 јан 2020 ми изкочи указот. Ќе биде, трпение само :)
Автоматски споено мислење:

Средина на март идам да земам указ и да поднесам за лицна карта матичен и пасош. слики носам сама, таму ме сликаат, молма од овде треба или таму на компјутер се пополнува веднаш? изводот ми е реведен не бугарски и легализиран овде во бг амбасада, ама за другово не ми се губи време ми треба пасошов по итна постапка, па ако некој знае ве молам нека пише. благодарам
 
Член од
19 октомври 2005
Мислења
30
Поени од реакции
17
Здраво да не знаете дали во ДАБЧ има некои промени за годините за произход (поднесување на документи) или сеуште стриктно држат од 1900 до 1918
 
Член од
2 март 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo na site.Jas bev na intervju 02.02.2016
Nekoj iskustvo uste kolku vreme treba da cekam.
Fala odnapred.
Screenshot_20200302-103227_Chrome.jpg
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
1 година минимум

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
Нема шанси да си уште на дополнителна. Можно е да те заборавиле да не ти е сменет статусот. А најверојатно можно е и да веќе имаш добиено указ а да не ти е обновен статусот. Прашај во конзулатот или во Софија.
Бидејќи јас и уште многу луѓе сме биле после тебе неколку месеци на интервју а сменет ни е статусот и тоа пред 1 ипол година.
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
210
Здраво Форумџии

Еден апдејт од мене.
Како што имам спомнато на 2 јуни 2017 поднесов документи за происход,происходот излезе некаде септември 2018 и бев на интервју на 21 мај 2019 година.Пред некои си две недели исконтактирав со посредниците Ирена(Делчо) од Делчево и ми рекоа да извадам повторно изводи и да им ги пуштам за да ги достават.Бидејќи кога поднесував документи за происход дедо ми беше жив поднесов со негов извод од родените,но бидејќи сега е починат извадив извод од умрените и тука имаше мал проблем.Прадедо ми во изводот од умрените го пишува како Јован,а кај изводотот од умрените кај дедо ми го пишува како Јованче,а кај изводот од родените како Јован.Исконтактирав со посредниците ми рекоа дека не е проблем тоа,дека има многу такви случаеви,важно било да се датите исти.
Како такви изводите ги пуштив,посредниците ми кажаа дека копија од потврда од здружението ќе извадат тие,ми побараа 30е за превод на изводите и ги пуштив минатата недела.

Прадедо ми е роден 1917 година во С.Дреново,починат 1995 во С. Дреново
Дедо ми роден 1937 година во С.Дреново,починат 2018 во Кавадарци.

Статусот моментално ми е Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Здраво Форумџии

Еден апдејт од мене.
Како што имам спомнато на 2 јуни 2017 поднесов документи за происход,происходот излезе некаде септември 2018 и бев на интервју на 21 мај 2019 година.Пред некои си две недели исконтактирав со посредниците Ирена(Делчо) од Делчево и ми рекоа да извадам повторно изводи и да им ги пуштам за да ги достават.Бидејќи кога поднесував документи за происход дедо ми беше жив поднесов со негов извод од родените,но бидејќи сега е починат извадив извод од умрените и тука имаше мал проблем.Прадедо ми во изводот од умрените го пишува како Јован,а кај изводотот од умрените кај дедо ми го пишува како Јованче,а кај изводот од родените како Јован.Исконтактирав со посредниците ми рекоа дека не е проблем тоа,дека има многу такви случаеви,важно било да се датите исти.
Како такви изводите ги пуштив,посредниците ми кажаа дека копија од потврда од здружението ќе извадат тие,ми побараа 30е за превод на изводите и ги пуштив минатата недела.

Прадедо ми е роден 1917 година во С.Дреново,починат 1995 во С. Дреново
Дедо ми роден 1937 година во С.Дреново,починат 2018 во Кавадарци.

Статусот моментално ми е Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
A zosto povtorno ne izvadi izvod na rodeni,zosto vagas izvod na umreni,taka nemase da ima problem so imeto,sami si pravite problemi pa placite koga ve odbivaat.
 
Член од
23 март 2017
Мислења
67
Поени од реакции
51
Овие 2019 интервју на задолжителна, веќе им е сменет статусот во задолжителна како разбрав? Јас сум уште на образувана преписка со интервју во Март 2019...
Jas bev 10.06.2019 na intervju pocetok na Septemvri promenet vo zadolzitelna. Dokumenti Preku brat i duplikat na poishod.
 
Член од
4 февруари 2020
Мислења
21
Поени од реакции
8
јас чекав 13-14 месеци и бидна најпосле. лани од дополнителна ми се смени статус на 13 Дек 2019, после 13 месеци, на 11 јан 2020 ми изкочи указот. Ќе биде, трпение само :)
Автоматски споено мислење:

Средина на март идам да земам указ и да поднесам за лицна карта матичен и пасош. слики носам сама, таму ме сликаат, молма од овде треба или таму на компјутер се пополнува веднаш? изводот ми е реведен не бугарски и легализиран овде во бг амбасада, ама за другово не ми се губи време ми треба пасошов по итна постапка, па ако некој знае ве молам нека пише. благодарам
А колку време чекаше на дополнителна ако може да споделиш?
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
53
Поени од реакции
54
Дават ли извод на родени на починат човек? Системски се водат изводите и за родени и починати.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.888
За починат човек даваат извод-умреница.Во неа пишуе и кога е роден и кога умрел.Извод од родени само за живи
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
За починат човек даваат извод-умреница.Во неа пишуе и кога е роден и кога умрел.Извод од родени само за живи
Ne zboruvam tuku taka,bev i izvadiv izvod na rodeni za pocinata baba,najdolu vo zabeleski pisuva deka liceto e pocinato,a ti sega bez da si bil I pobaral kazuvas od pamet.Zatoa otvorete oci,kaj nekoi ima edni podatoci vo izvod na rodeni a dr vo umreni,razliki vo imijna ,datumi,sl,zatoa ke si izvadite toa sto poveke vi odgovara.
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.888
Ne zboruvam tuku taka,bev i izvadiv izvod na rodeni za pocinata baba,najdolu vo zabeleski pisuva deka liceto e pocinato,a ti sega bez da si bil I pobaral kazuvas od pamet.
А зашто ти е извод од родени за умрен човек кога секаде ти бараат умреница ако е умрен? Извод од родени за умрен човек не е валиден документ
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom