Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Указ бр. 5 и 6 денес? кој знае?
Указ 5/2020 е излезен уште средина на јануари,но е само за 1 преписка, а указ 6/2020 сеуште нема. Во очекување....
 
Член од
12 декември 2018
Мислења
115
Поени од реакции
179
Ke go citiram posrednikot moj: Tie sto se so potvrdi do Sega site dobivat ukaz, Jotova ne im potpisuva samo na tie so se preku cicko, vujko bratuced(bez potvrda) i na lica so imale problemi vo stranstvo... Dali mozam da i veruvam na ovie zborovi
Jas podnesov preku vujko i bez nikakva potvrda tuku samo originalnite dokumenti pa dobiv ukaz pred 2 nedeli!
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Jas podnesov preku vujko i bez nikakva potvrda tuku samo originalnite dokumenti pa dobiv ukaz pred 2 nedeli!
Зошто лажеш?

Jas podnesov preku pradedo, baba i vujko (site dokumenti bea so apostil pechat a notarialno bea vo Sofija prevedeni i legalizirani,), i po baranje na vujko mi dokumentite bea pregledani od eksperite koi shto se vo komsijata za grazhdanstvo i vo MP i VP pa vo rok od 3 dena se proiznesoa so pozitivno mislenje.
Od pradedo mi samo legitmacija od Ilindenska Organizacija kopirana vo MP i staveno pechat verno na originalnot(bidejki ne mozev da go pronajdam vo dokumentite ni na rodenite ni na umrenite. od baba mi izvodi i dokumenti kade shto pishuva deka e drzavjanin na N.R. Bugarija i od vujko mi toj dostavi izvodi negvovi i pasosh i lk.
Pa sega da vidime shto ke bidi vo periodot shto idi.
Polozitelno od 11.02.2019 intervju april 2016 ama brojcheto obrazovana prepiska duri od 01.09.2016.

Ni 30 sekundi ne bea potrebni za da se pobara.
Poveli :)
 
Член од
28 јануари 2020
Мислења
10
Поени од реакции
1
Dobar den na site.
Me interesiraat nekoi informacii, koj bi znael da mi odgovori blagodaram odnaped.
Vaka, uste septemvri 2013 jas i brat mi podnesovme za bugarski pasosi bez nikakvo poteklo, posle dolg period bevme odbieni. Potoa dostavuvav dokumenti od pradedo mi i tie posle bea otfrleni. Vo 2017 pak podnesov so pasos i dokumenti od vujko mi, minatata godina dostaviv i poteklo od Strumica. Bevme na intervju 15.05.2019 vo 10.30h. Uste ne mi e promenet statusot. Uste kolku treba da cekam za da go dobijam pasosot. Pri proverka na status eve sto mi pokazuva.
Blagodaram uste ednas.
 

Attachments

Член од
26 март 2019
Мислења
62
Поени од реакции
75
Dobar den na site.
Me interesiraat nekoi informacii, koj bi znael da mi odgovori blagodaram odnaped.
Vaka, uste septemvri 2013 jas i brat mi podnesovme za bugarski pasosi bez nikakvo poteklo, posle dolg period bevme odbieni. Potoa dostavuvav dokumenti od pradedo mi i tie posle bea otfrleni. Vo 2017 pak podnesov so pasos i dokumenti od vujko mi, minatata godina dostaviv i poteklo od Strumica. Bevme na intervju 15.05.2019 vo 10.30h. Uste ne mi e promenet statusot. Uste kolku treba da cekam za da go dobijam pasosot. Pri proverka na status eve sto mi pokazuva.
Blagodaram uste ednas.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Dobar den na site.
Me interesiraat nekoi informacii, koj bi znael da mi odgovori blagodaram odnaped.
Vaka, uste septemvri 2013 jas i brat mi podnesovme za bugarski pasosi bez nikakvo poteklo, posle dolg period bevme odbieni. Potoa dostavuvav dokumenti od pradedo mi i tie posle bea otfrleni. Vo 2017 pak podnesov so pasos i dokumenti od vujko mi, minatata godina dostaviv i poteklo od Strumica. Bevme na intervju 15.05.2019 vo 10.30h. Uste ne mi e promenet statusot. Uste kolku treba da cekam za da go dobijam pasosot. Pri proverka na status eve sto mi pokazuva.
Blagodaram uste ednas.
Ako e se OK pasos posle okolu 2.5 godini.
Автоматски споено мислење:

Znachi ne rekov jas deka samo preku vujko podnesov i ako mozis da vidis nemam potvrda odneseno nishto, na koe shto ti reagirashe na objavata so smeenje, taka da ne se sekiraj!
Da bese samo preku vujko ke bese odbien,ete baba ti imala bugarsko drzavjanstvo zatoa si dobil i ti.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: zzs
Член од
2 октомври 2012
Мислења
78
Поени од реакции
131
Ако може помош/мислење од некој поупатен @palekrstic или било кој.

Сега скоро ми го потпишаа указот и во план е и татко ми да аплицира за државјанство. Одев по негова линија јас-татко-дедо-прабаба/прадедо (бугарски државјани) па прашањето ми е дали треба да се оди по редовна процедура со ДАБЧ и произход или може директно да се закаже интервју во амбасада? Дали мојот произход е доволен и за него?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Ако може помош/мислење од некој поупатен @palekrstic или било кој.

Сега скоро ми го потпишаа указот и во план е и татко ми да аплицира за државјанство. Одев по негова линија јас-татко-дедо-прабаба/прадедо (бугарски државјани) па прашањето ми е дали треба да се оди по редовна процедура со ДАБЧ и произход или може директно да се закаже интервју во амбасада? Дали мојот произход е доволен и за него?
Мора по редовна процедура, со происход да оди преку дедо. Детето не е основ за потекло, но може да приложи како плус документ.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom