Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
:( Извини,се надевам ќе се среди што поскоро.
Некакви документи ти фалат?
Убав ден.
Автоматски споено мислење:


Тоа не го следев ама кога итворив во Мај па се до денес ми е сеуште истиот статус.
Еве ова ми стои, се надевам за скоро сме за подпис :zloo:
Дај Боже ! 2 години станаа, немам никаква надеж, во план ми е следно поаѓање во Софија да одам пак на шалтер да прашам :/
 
Член од
27 ноември 2019
Мислења
15
Поени од реакции
30
Momciii od itre kje imaa li ulazi od tie so sme januar i februvar 2019 na polozitelno ajde neka mrdne rabotata
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
go vidov postot, so dokumenti se baraat.
prasanjeto mi e koj e benefit od bg licna karta, za so moze da se koristi
Link:
Zaplata.bg
Jobs.bg
I si baras rabota vo bugarija
So taa licna karta osven vo bg nigde ne ti vazi poznavam nekolku soferi sto so nea si sredile rabota vo svedska I germanija no nikoj ne spodelil kako
 
Член од
10 октомври 2017
Мислења
57
Поени од реакции
79
Една молба дали може некој што знае, ми треба како и од каде треба да извадам потврда во случај кога имаш разлика во презиме кај предок. Ако некој има правено, ако може и да ми испрати како изгледа. Ви благодарам
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Една молба дали може некој што знае, ми треба како и од каде треба да извадам потврда во случај кога имаш разлика во презиме кај предок. Ако некој има правено, ако може и да ми испрати како изгледа. Ви благодарам
Momentalno ne pravat problem za razlika vo prezime, no moze na notar da izjavat dvajca svedoci deka stanuva zbor za istiot covek.
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
66
Поени од реакции
63
Дај Боже ! 2 години станаа, немам никаква надеж, во план ми е следно поаѓање во Софија да одам пак на шалтер да прашам :/
Од што си рачунаш 2 години?
Од кога си положително и да чекаш подпис за указ?
Немој да немаш надеж,за скоро ќе имаш пасош:aplauz:
Автоматски споено мислење:

Link:
Zaplata.bg
Jobs.bg
I si baras rabota vo bugarija
So taa licna karta osven vo bg nigde ne ti vazi poznavam nekolku soferi sto so nea si sredile rabota vo svedska I germanija no nikoj ne spodelil kako
Мало инфо
Средиле со привремена лична карта да го осигураат во БГ фирма а да вози Германија или Шведска за таа фирма ама се на три месеци само и плус мислам работна виза му треба од амбасадата.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Dokumenti:
1. Dogovor za naem vo bg + deklaracii dve od sopstvenikot
2.potvrda od banka deka imas 1800 evra najmalku na smetka(davaat vo uni banka ili ckb)
3. Neosuduvan da glasi za bg d viza
4. Osiguruvanje za 180 dena da vazi cela godina Bez fransiza na 30000 evra osiguran
5. Proizhodot za postojano prebivavane
6. Formular za viza
7.dve sliki pasos format
Trosocite ti SE slednite: dogovorot za naem zavisi od posrednikot sto ke ti najde adresa od 150-250 so SE notar potvrdata od banka od 300-600 denari, neosuduvan 320 denari, osiguruvanjeto od 4000-4400 denari, 120 evra viza vo konzulatot I 150 denari uplatnica za meg.plakanje I + trosoci za posrednikot sto ke te slika za licnata karta za postojano vazi za (5) godini I + dva pati odenje do bugarija .
Jas eve sto najdov na edna strana, samo ne mi e jasno deka tuka ne pisuva deka treba potvrda od banka za imanje tolku pari na smetka...eve tuka sto pisuva:

Чужденец от б'лгарска народност (произход)
•Молба по образец;
•Документ за платена д'ржавна такса;
•Копие от националнија паспорт (страницата с имената и дата на раждане, дата на издаване на паспорта, дата на валидност и страницата с визата по чл.15 от ЗЧРБ и печат от последното влизане в Република Б'лгарија);
•Документ за осигурено жилиште – нотариално заверена декларација от собственика на жилиштето, к'дето ште живее чужденец'т, или договор за наемни отношенија;
•Документ доказвашт б'лгарска народност (произход) – удостоверение за раждане – преведено и легализирано, или удостоверение от Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина;
•Свидетелство за с'димост, издадено от д'ржавата, чиито граждани са, или от д'ржавата на обичајното им пребиваване.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Една молба дали може некој што знае, ми треба како и од каде треба да извадам потврда во случај кога имаш разлика во презиме кај предок. Ако некој има правено, ако може и да ми испрати како изгледа. Ви благодарам
Uverenie od maticno pobaraj .. nanego ke napisat deka toa i tos lice se naoga pod dve preziminja vo msticnite knigi i ke nemas problem jas taka go resiv problemot so razlicni preziminja
 
Член од
10 октомври 2017
Мислења
57
Поени од реакции
79
Uverenie od maticno pobaraj .. nanego ke napisat deka toa i tos lice se naoga pod dve preziminja vo msticnite knigi i ke nemas problem jas taka go resiv problemot so razlicni preziminja
Од матично не ми даваат, велат во книгата кај нив е со истото презиме. Останува само од Општината да земам потврда, само тие ми даваат. Само незнам дали ќе биде доволно за во правосудие
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Од матично не ми даваат, велат во книгата кај нив е со истото презиме. Останува само од Општината да земам потврда, само тие ми даваат. Само незнам дали ќе биде доволно за во правосудие
Каква е таа потврда од општина? Кој ја издава? На основа на што?
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
12
Поени од реакции
25
Една молба дали може некој што знае, ми треба како и од каде треба да извадам потврда во случај кога имаш разлика во презиме кај предок. Ако некој има правено, ако може и да ми испрати како изгледа. Ви благодарам
Vaka toa se vika prepis I vo toj prepis stoi kako I koe vreme e smeneto prezimeto ,jas vadev prepis da dokazam moi dvaica dedovci deka se rodeni braca Ali se so razlicito prezime... I vo prepisot stoi koja Godina I datum go imaat smeneto prezimeto I toa Kosta 50 denari uplatnica..iskreno odvaj dojdov do nego bidejki nikoj od vrabotenite be znajea sto e toa...taka e koga primaat sekakvi nepismeni so partiska kniska
 
Последно уредено:
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Vaka toa se vika prepis I vo toj prepis stoi kako I koe vreme e smeneto prezimeto ,jas vadev prepis da dokazam moi dvaica dedovci deka se rodeni braca Ali se so razlicito prezime... I vo prepisot stoi koja Godina I datum go imaat smeneto prezimeto I toa Kosta 50 denari uplatnica..iskreno odvaj dojdov do nego bidejki nikoj od vrabotenite be znajea sto e toa...taka e koga primaat sekakvi nepismeni so partiska kniska
Uverenie od maticno pobarav taka mi kaza posrednikot i mi dadoa i nanego pisese deka stanuva zbor za isto lice posto kaj babami go pise edno milevski a vo posmrtnicata jovevski i napisaa vo uverenie deka vo maticnite knigi toj covek se srekava so dve preziminja... Ali za prepis od opstina prvpat slusam
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom