Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
A da ne ste iale nekoj prekrsok vo nekoja od zemjite clenki na EU bidejki i pred nekoj den imase takov slucaj,a posle izleze deka imal zabrana , ama mu bila pominata,pa odel pak,ama toa e siguno videno vo MP i go odbile,ako e taka stvarno cudno jas cekam tie denovi promena.
 
Член од
4 ноември 2019
Мислења
7
Поени од реакции
0
A da ne ste iale nekoj prekrsok vo nekoja od zemjite clenki na EU bidejki i pred nekoj den imase takov slucaj,a posle izleze deka imal zabrana , ama mu bila pominata,pa odel pak,ama toa e siguno videno vo MP i go odbile,ako e taka stvarno cudno jas cekam tie denovi promena.
Nikakva zabrana nikade 100%. Se bese po pravilo epten. Imam i prijateli sto so isti dokumenti kako mene imaat vekje pasosi. Zatoa i bev kao siguren deka samo treba vreme da pomine pred da dobijam ukaz.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Nikakva zabrana nikade 100%. Se bese po pravilo epten. Imam i prijateli sto so isti dokumenti kako mene imaat vekje pasosi. Zatoa i bev kao siguren deka samo treba vreme da pomine pred da dobijam ukaz.
Чуднооо, многу чудно. Сметам дека треба да одиш и да сиги побараш документите, па ако може и прием да побраш да ти објаснат зошто советот не ти дал позитивно мислење.
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
I jas do vcera bev demek siguren deka kaj i da e ke mi se smeni vo polozitelno,ama po toa sega veke ne mojot predok e 1918godina naskoro ke se doznae.
 
Член од
4 ноември 2019
Мислења
7
Поени од реакции
0
Чуднооо, многу чудно. Сметам дека треба да одиш и да сиги побараш документите, па ако може и прием да побраш да ти објаснат зошто советот не ти дал позитивно мислење.
@palekrstic kje odam vo prviot sloboden den. Se nadevam deka kje ima promena na status kaj nekoj drug od finalna na polozitelno so istite dokumenti sto ke mi dokaze deka sum greska. Ako moze samo pomos kaj da si gi pobaram dokumentite i na kakov priem mislis. Fala za se sto pravis na forumot u sekoj slucaj.
 
Член од
14 април 2019
Мислења
14
Поени од реакции
18
На страната каде што и пишува дека е одобрено државјанството,има едно сиво поле Записване,и таму има термини да закажеш,да прикачиш фотографија од пасош не поголема од 2 МБ и да внесеш мејл,па ќе добиеш повратен одговор на мејл.Потоа мејлот го принташ и со тоа ливче одиш во правосудие да си го подигнеш указот.

Од веб страната од МП запишија ж-сметката и цел на дознака вносна бележка за внесена државна такса за получаване на удостоверение т.е. заподигање на Указ. Земи и две слики пасошки формат.
жиро с-ка БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01
Во Софија одиш во банка да платиш за Указ, 50 лева + 10 лева манипулативни трошоци, попатно направи копија од пасошот заедно со влез за секој случај. Во Министерството за Правосудие ќе влезеш дај им ја уплатницата, двете слики од кои едната потпишана со цело име и презиме и пополни едно ливче за адреса - Столична обштина, ул. Леге бр. 6. Ќе те внесе во систем госпоѓата и ќе ти го испринта Указот.

Извод нов ,преведен и легализиран-ако го преведуваш во МК тогаш ќе треба во амбасада да го легализираш.А ако го преведуваш во Софија ,агенциите за превод го носат на нотар за заверка.Ќе си побараш на интернет некои агенции за превод и ќе им го испратиш изводот по скен ,за да биде спремен кога ќе одиш таму само оригиналот ќе им го покажеш.За во МВР оригинал,за во општина копија.

Направи копии од Указот и оди во општина, тука е во близина на МП. Се качуваш на прв спрат, десно има неколку шалтери, на истиот спрат се плаќа. Земи 3 формулари, Адресна карта за настојашт адрес, Зајавление за постојанен адрес и еден Картон исто така за пополнување. Настојашт адрес пополнав Р. Македонија и име презиме нешто, Постојанен е за адресата во Бугарија т.е. Столична Обштина, ул. Леге бр. 6 итн. податоци за себе и на картонот пополни податоци што треба. На каса плати 30 лева и оди да направиш копии од формуларите.По редовна постапка ЕГН ќе ти излезе за 5 до 7 работни дена.Има некои средуваат за во еден ден но тоа се плаќа,можеш да пробаш ти да замолиш и да им платиш.....

Иначе за во полиција ќе ти треба писмото од општина со ЕГН (удостоверение за постојанен адрес), копија од пасош, извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (ова можеш да го направиш во меѓувреме), зајавление кое ќе ти го дадат таму и ќе го пополниш на лице место и плаќање на каса во полиција, зависи по која постапка ќе одиш,толку и ќе платиш.

Ова се трошоците -
Ова се трошоците за подигнување на указ и адреса -
-50 лева -За подигнување на указ
-30 лева-За адреса и ЕГН во општина
-30 лева -За превод и заверка на извод кој што ќе ти треба за во МВР за сликање
Вкупно 110 лева

Ова се трошоците за пасош и лична карта

-36 лева -Лична карта за 3 дена(за 30 дена е 18 лева а за 8 часа 90лева)
-80 лева -Пасош за 3 дена(за 30дена е 40 лева,а за 8 часа е 200лева)
Вкупно 116 лева за 3 дена ако го земеш пасошот(за 30 дена е 58 лева,а за 8 саати 290 лева)

Значи се комплет ако сакаш за 3 дена да ги земеш ќе платиш 226 лева -односно 113 евра.

Плус тука ти се и трошоците за пат.
Ti blagodaram za odgovorot se nadevam ke zavrsam denovive so taa rabota dosta e cekanje veke
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
@palekrstic kje odam vo prviot sloboden den. Se nadevam deka kje ima promena na status kaj nekoj drug od finalna na polozitelno so istite dokumenti sto ke mi dokaze deka sum greska. Ako moze samo pomos kaj da si gi pobaram dokumentite i na kakov priem mislis. Fala za se sto pravis na forumot u sekoj slucaj.
Во Министерството за правосудие.
Инаку нема на што, баш ми е жал дека настанала ваква ситуација, и верувам дека сите ние сме засегнати бидејќи 90% од апликантите се со истите документи, и секоја информација е добредојдена со цел да се разреши причината за одбивањето.
 

Trpana

M33
Член од
27 јуни 2019
Мислења
26
Поени од реакции
64
Dali ima nekoj zemeno ukaz so dokument kopija od BG pas od vujko??
Prijatele jas sum so pas od vujko ....no me stavija i na dopolnitelna ...pa nosev izvod od pra dedo i plus potvrda od Sr ....od 2015 podneseno, 2016 intervju ....a od Mart 2019 cekam za ukaz ....se nadevam brzo ke se usrekam !!
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
дали може со едно одење да се заврши цела процедура? и колку пари ти побара посредникот?
Мора да го подигнеш указот, па потоа посредникот да ти заврши работа за ЕГН па нареден ден да се сликаш. Ќе мора една вечер да преспиеш во Софија, за да немора да одиш пак. Цените ти зависат од тоа за колку време би сакал да го земеш пасошот.
 
Член од
13 јануари 2020
Мислења
7
Поени од реакции
18
Jas mislam deka tuka nema nikakov red moj drugar imase intervju vo bitola juni mesec 2017 vo septemvri 2018 imase ukaz so potvrda od strumica preku pra dedo taka da voa zimi majka po koj redosled odat i kako toa funkcionira kaj niv nikoj ne moze da objasne se e cista sreka ne sakam nikoj da go frustriram ili nesto greska da me svanite i jas isto cekam taka da site ve razbiram
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom