Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Bidejki se pisuva za ova so zabranive.imam i jas prasannje.. cekam ukaz od mart,sum podadil dok 2016 e sega prasanje mi e pred 4 meseci dobiv zabrana vlez vo germ zaradi sobrakajna nezgoda pod dejstvo na alkohol vo vremetraenje od 2 god,inace bev so 6 mesecna viza..dali ova moze da mi preti za potpisuvanje na ukazot? Fala
Ako doznaat za toa ke dobies otkaz,vo sekoj slucaj za mesec ili dva ke znaes.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Zdravo na site.
Imam edno prasanje.
Pred skoro 4 meseci mi iskoci ukazot i gu predadov dokumentite na eden "prijatel" so namera da mi ha zavrsi ostanatata rabota so naogjanje adresa prijavuvanje vo opstina i tie raboti za da ne mora jas da odam vo bugarija povekje pati.
Znaci od toa nisto ne zavrsi i si gi zemav dokumentite od kaj nego za sam da si ja brkam rabotata
E sega prasanjeto mi e kako odi procedurata otkako ke go zemam ukazot i kade mozam da najdam adresa za da se prijavam
Inaku sum so srbsko drzavjanstvo
Blagodaram i imajte ubav den
На страната каде што и пишува дека е одобрено државјанството,има едно сиво поле Записване,и таму има термини да закажеш,да прикачиш фотографија од пасош не поголема од 2 МБ и да внесеш мејл,па ќе добиеш повратен одговор на мејл.Потоа мејлот го принташ и со тоа ливче одиш во правосудие да си го подигнеш указот.

Од веб страната од МП запишија ж-сметката и цел на дознака вносна бележка за внесена државна такса за получаване на удостоверение т.е. заподигање на Указ. Земи и две слики пасошки формат.
жиро с-ка БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01
Во Софија одиш во банка да платиш за Указ, 50 лева + 10 лева манипулативни трошоци, попатно направи копија од пасошот заедно со влез за секој случај. Во Министерството за Правосудие ќе влезеш дај им ја уплатницата, двете слики од кои едната потпишана со цело име и презиме и пополни едно ливче за адреса - Столична обштина, ул. Леге бр. 6. Ќе те внесе во систем госпоѓата и ќе ти го испринта Указот.

Извод нов ,преведен и легализиран-ако го преведуваш во МК тогаш ќе треба во амбасада да го легализираш.А ако го преведуваш во Софија ,агенциите за превод го носат на нотар за заверка.Ќе си побараш на интернет некои агенции за превод и ќе им го испратиш изводот по скен ,за да биде спремен кога ќе одиш таму само оригиналот ќе им го покажеш.За во МВР оригинал,за во општина копија.

Направи копии од Указот и оди во општина, тука е во близина на МП. Се качуваш на прв спрат, десно има неколку шалтери, на истиот спрат се плаќа. Земи 3 формулари, Адресна карта за настојашт адрес, Зајавление за постојанен адрес и еден Картон исто така за пополнување. Настојашт адрес пополнав Р. Македонија и име презиме нешто, Постојанен е за адресата во Бугарија т.е. Столична Обштина, ул. Леге бр. 6 итн. податоци за себе и на картонот пополни податоци што треба. На каса плати 30 лева и оди да направиш копии од формуларите.По редовна постапка ЕГН ќе ти излезе за 5 до 7 работни дена.Има некои средуваат за во еден ден но тоа се плаќа,можеш да пробаш ти да замолиш и да им платиш.....

Иначе за во полиција ќе ти треба писмото од општина со ЕГН (удостоверение за постојанен адрес), копија од пасош, извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (ова можеш да го направиш во меѓувреме), зајавление кое ќе ти го дадат таму и ќе го пополниш на лице место и плаќање на каса во полиција, зависи по која постапка ќе одиш,толку и ќе платиш.

Ова се трошоците -
Ова се трошоците за подигнување на указ и адреса -
-50 лева -За подигнување на указ
-30 лева-За адреса и ЕГН во општина
-30 лева -За превод и заверка на извод кој што ќе ти треба за во МВР за сликање
Вкупно 110 лева

Ова се трошоците за пасош и лична карта

-36 лева -Лична карта за 3 дена(за 30 дена е 18 лева а за 8 часа 90лева)
-80 лева -Пасош за 3 дена(за 30дена е 40 лева,а за 8 часа е 200лева)
Вкупно 116 лева за 3 дена ако го земеш пасошот(за 30 дена е 58 лева,а за 8 саати 290 лева)

Значи се комплет ако сакаш за 3 дена да ги земеш ќе платиш 226 лева -односно 113 евра.

Плус тука ти се и трошоците за пат.
 
Член од
7 август 2008
Мислења
10
Поени од реакции
22
konecno :) Deneska izleze ukazot broj 189 od 2019 godina. podnesuvav dokumenti so proishod preku baba mi. proishod vadev preku ambasada. dokumentite gi podnesuvav vo Sofija vo 2017 godina, intervju na 23.11.2018 i konecno ukaz denes. za podignuvanje na pasos ima slobodni termini od 1 april 2020. so sreca na site sto cekaat.
 
Член од
2 февруари 2018
Мислења
72
Поени од реакции
144
konecno :) Deneska izleze ukazot broj 189 od 2019 godina. podnesuvav dokumenti so proishod preku baba mi. proishod vadev preku ambasada. dokumentite gi podnesuvav vo Sofija vo 2017 godina, intervju na 23.11.2018 i konecno ukaz denes. za podignuvanje na pasos ima slobodni termini od 1 april 2020. so sreca na site sto cekaat.
бите замолил да го пресликаш и споделиш указот
 
Член од
26 октомври 2019
Мислења
68
Поени од реакции
88
konecno :) Deneska izleze ukazot broj 189 od 2019 godina. podnesuvav dokumenti so proishod preku baba mi. proishod vadev preku ambasada. dokumentite gi podnesuvav vo Sofija vo 2017 godina, intervju na 23.11.2018 i konecno ukaz denes. za podignuvanje na pasos ima slobodni termini od 1 april 2020. so sreca na site sto cekaat.
Ako ne se lazam 189 bese proslata nedela izlezen
 

Dzoni16

Гринго
Член од
2 март 2017
Мислења
13
Поени од реакции
7
konecno :) Deneska izleze ukazot broj 189 od 2019 godina. podnesuvav dokumenti so proishod preku baba mi. proishod vadev preku ambasada. dokumentite gi podnesuvav vo Sofija vo 2017 godina, intervju na 23.11.2018 i konecno ukaz denes. za podignuvanje na pasos ima slobodni termini od 1 april 2020. so sreca na site sto cekaat.
Od koga bese na polozitelno drugar?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom