Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 март 2018
Мислења
150
Поени од реакции
141
А за овој дел државјанство 6 месеци тоа се рачуна од датумот што го пишува на указот? датумот кога е подигнат указот? или датумот кога е подигнат пасошот? Логично ми е дека е првото, така ли е?
Jas za sinot koga bev vo kat Sofia na salter ni pobara pasos
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Какви бе црни 400-500 евра за посредник?
да полагам од ново кај нив сигурно не вреди ни пола од тие пари -.-

инаку извинете, не ви објаснив каква ми е ситуацијата.

Имам БГ пасош 9 години, МК возачка скоро исто толку.
Потрбена ми е за користење во Европа, поточно Холандија, моментално живеам и работам тука.
Живеам блиску до Бугарија, така да две одења до таму не ме чинат ни 1/5 од трошокот за посредник ;)

Причина зошто би сакал да користам тука БГ возачка е:
- би си купил кола од Германија, регистрирана во Бугарија, и ќе ја возам во Холандија, без овие Холандските месечни трошоци за осигурање и даноци од 150еур.

Барем тоа ми е замислата. Ако има некој слично искуство - нека сподели.

Ви благодарам на сите за мислењата.
Јас споделив колку наплаќаат, па сега ти прашај си.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Dali site Sto cekate polozitelno Edna godina ste bile na dopolnitelna proverka ,ima nekoj da kaze?
 
Член од
17 октомври 2019
Мислења
47
Поени од реакции
75
Автоматски споено мислење:

Edno prasanje ako moze nekoj da mi kazi sto treba da imam so menepri podiganje na Ukazot ...Blagodaram odnapred..
ВО ПОДЛЕДНИТЕ 10 СТРАНИЦИ НАЈМАЛКУ 15 ПАТИ Е ОДГОВОРЕНО, ИМАШ УКАЗ, ЧИТНИ НЕШТО МАЈКУМУ СТАРА, НЕ ЧЕКАЈТЕ СЕ НА ТАЦНА, ДОДЕКА ЧЕКАП НЕКОЈ ДА ТИ ОДГОВОРИ 1, 2, 3 ДЕНА ЌЕ ЗНАЈШ ШО ДА ПРАЈШ!
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
12
Поени од реакции
25
ВО ПОДЛЕДНИТЕ 10 СТРАНИЦИ НАЈМАЛКУ 15 ПАТИ Е ОДГОВОРЕНО, ИМАШ УКАЗ, ЧИТНИ НЕШТО МАЈКУМУ СТАРА, НЕ ЧЕКАЈТЕ СЕ НА ТАЦНА, ДОДЕКА ЧЕКАП НЕКОЈ ДА ТИ ОДГОВОРИ 1, 2, 3 ДЕНА ЌЕ ЗНАЈШ ШО ДА ПРАЈШ!
Baram ama iskreno ne mozam da najdam ...iskreno..
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Автоматски споено мислење:

Edno prasanje ako moze nekoj da mi kazi sto treba da imam so menepri podiganje na Ukazot ...Blagodaram odnapred..
Писмо од е-маил од закажаниот термин, дата, час. Копија од пасош, пасош. 2 слики пасош формат. Копија од преведен и легализиран извод од тебе за во општина за адреса/егн.
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
12
Поени од реакции
25
Писмо од е-маил од закажаниот термин, дата, час. Копија од пасош, пасош. 2 слики пасош формат. Копија од преведен и легализиран извод од тебе за во општина за адреса/егн.
Fala najdov i jas ...no Sepak fala da si zv i zdrav... so sreka na site..
Автоматски споено мислење:

Fala najdov i jas ...no Sepak fala da si zv i zdrav... so sreka na site..
A inace edvaj najdov slobodno ..na 17.02.2020.
 
Последно уредено:
Член од
17 јуни 2019
Мислења
29
Поени од реакции
97
Napokon :)

Образувана преписка N:5366/2016/27.07.2016 г. Вашата преписка е вклјучена в Указ 186 от 2019 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Napokon :)

Образувана преписка N:5366/2016/27.07.2016 г. Вашата преписка е вклјучена в Указ 186 от 2019 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.
Od koga bese na polozitelno?
 
Член од
18 јануари 2019
Мислења
44
Поени од реакции
120
Дали може да се смени веќе потврдена резервација за подигање на указ? Резервирав за 5ти Март, а сега видов дека ставиле термини и за 17 февруари?
 
Член од
7 јануари 2020
Мислења
2
Поени од реакции
2
Какви бе црни 400-500 евра за посредник?
да полагам од ново кај нив сигурно не вреди ни пола од тие пари -.-

инаку извинете, не ви објаснив каква ми е ситуацијата.

Имам БГ пасош 9 години, МК возачка скоро исто толку.
Потрбена ми е за користење во Европа, поточно Холандија, моментално живеам и работам тука.
Живеам блиску до Бугарија, така да две одења до таму не ме чинат ни 1/5 од трошокот за посредник ;)

Причина зошто би сакал да користам тука БГ возачка е:
- би си купил кола од Германија, регистрирана во Бугарија, и ќе ја возам во Холандија, без овие Холандските месечни трошоци за осигурање и даноци од 150еур.

Барем тоа ми е замислата. Ако има некој слично искуство - нека сподели.

Ви благодарам на сите за мислењата.
Си прашал колку време е дозволено да возиш во Холандија со странски таблици?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Дали може да се смени веќе потврдена резервација за подигање на указ? Резервирав за 5ти Март, а сега видов дека ставиле термини и за 17 февруари?
Можеш само да презакажеш ако си ја пропуштил првата резервација, односно после терминот.
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
1
Поени од реакции
2
Jas sum nov na forumov i sakam da prasam vo vrska so proveruvanjeto na statusot:

1. Jas go zapisuvam brojot od molbata i lozinkata i mi izleguva ...”Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија”... Dali e ova ok za proveruvanje do kade e postapkata?
(Vaka mi stoi od nekade septemvri 2018 godina)
2. Citajki po forumov nekolku pati vidov deka trebalo da se zapise nekoja prepiska na pocetokot na procedurata. Za sto prepiska stanuva zbor bidejki jas nemam zapisano nisto?
Inaku sum 145xx/2016 molba so intervju vo sofija na 30 noemvri 2016 godina

Blagodaram na pomosta odnapred na site clenovi
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom