Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Јас сум од 01.08.2019 на положително, кај мене уште нема указ
Kako da ima koga od avgust cekas na potpis a gledas uste dekemvri 2018 ne e zavrsen so cekaat luge. Pomirise so faktot deka ke cekas 10-11 meseci dodeka dobies ukaz. Bez razlika so si bil staven na dopolnitelna mart mesec gledaj spored mesecot na polozitelno od koga si.
 
Член од
14 септември 2019
Мислења
53
Поени од реакции
22
Do sega nema slucaj kade sto odbile radi takov problem datata na raganje mestoto kade e rodena ako se poklopuva srugoto e ok se znae deka za taa licnost stanuva zbor
So datata na ragjanje kako sto znam treba da bidat rodeni pomegju 1900-1918 znam bidejki jas vo dabc imav odneseno so 1890 predok I pred edna nedela mi se javi posrednikot da najdam predok 1900-1918 za sreka najdov Eden I treba da gi vmetne vo dabc naredna nedela.
 
Член од
11 април 2017
Мислења
16
Поени од реакции
15
Денеска статусот на сопругата се смени го одобрено, 1420/2016 преку амбасада. Знае ли некој како е процедурата сега? Пиушува дека е пратено во амбасада во Битола. Фала
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2018
Мислења
115
Поени од реакции
179
Malku sum vo dvoumica poradi toa shto imam podneseno za proizhod preku vujko i baba, prviot pat ne mi beshe prifateno ni po vujko ni po baba(dopolnitelna proverka), pa koga povtorno gi odnesov dokumentite, naglaseno mi beshe od MP site dokumenti da bidat so apostil pechat i podocna gi prevediv i legalizirav vo Sofija.Dopolnitelno prikazav i originalna legitimacija od Ilindenska organizacija od mojot pradedo, i za istata sluzbenicite napravija kopija i stavija pechat deka e verno na originalot.
Linijata na poteklo doagja od :
Pradedo,
Baba,
Vujko,
Majka,
Jas.

Isto taka beshe naglaseno na mojot vujko koga beshe vo direkcijata "B'lgarsko grazhdanstvo" deka se e prifateno samo da pochekam da izlezi ukazot.
Mojot vujko zivee vo Bugarija od 1 godishna vozrast,a dokumentot od mojata baba pishuva deka e drzavjanin na N.R. Bugarija.
Toa malku mi dava nadezh deka vujko mi e vekje celiot svoj zivot vo Bugarija a isto taka i mojata baba imashe ziveeno i raboteno tamu.
Pa sega kaj VP shansite se 50:50 so statusot na polozitelno.
Kako i site drugi, se nadevam na pozitiven ishod kaj site shto chekaat,

Pozdrav.
 
Член од
15 јануари 2019
Мислења
194
Поени од реакции
226
So datata na ragjanje kako sto znam treba da bidat rodeni pomegju 1900-1918 znam bidejki jas vo dabc imav odneseno so 1890 predok I pred edna nedela mi se javi posrednikot da najdam predok 1900-1918 za sreka najdov Eden I treba da gi vmetne vo dabc naredna nedela.
na mene
jas odnesov so data na raganje 1894 pa sto ke bide ke vidime
 
Член од
21 ноември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo. Prvpat pisuvam na forumot. Podnesov standardni dokumenti (izvodi i posmrtnici) po tatko i dokument od zdruzenie.Proishodot go dobiv i sega sledi intervju. Vo megjuvreme go najdov bugarskiot izvod od dedo( no po majka ) za koj ne znaev ni deka postoel.Dali nekoj ima slicno iskustvo ili informacija Dali e mozno da gi prilozam na intervjuto dokumentite dopolnitelno po majka(zatoa sto sega vekje go imam toj dokument) zaedno so vekje postoeckite a proishodot e vekje izvaden po drugoto koleno. Blagodaram odnapred
 
Член од
17 октомври 2019
Мислења
17
Поени од реакции
33
здраво на сите
пред се да и честитам на сите оние кој што имаат потпис и на сите што чекаме да дочекаме и ние срекни денови, еве малку да ве мотивирам поднесов документи 2016 без никакви документи чекав дури 2017 година бев за да закажам интервју за во 2018 година па еве сеуште сум на задолжително сепак се надевам никој не губите надеж.
и да добиеме отказ не значи дека е крај , секој што сака да ја фати магла од оваа криза постои виза.. извинете на преголемиот текст , срекно на сите
 
Член од
21 ноември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
2
Ima dosta odbieni od DABC so predci rodeni pred 1900,mozi predci od strana na tatko i na majka,a za prezimeto da ti se odgovori kazi koja e razlikata vo niv.
Автоматски споено мислење:

Razlikata vo preziminjata e celosna, ne e do bukvi, tuku celosno razlicno prezime.
Ne mi e jasno zosto problemot e vo razlicnosta na preziminjata, koga na umrenicata na dedoto vo grafata Tatko stoi Imeto i prezimeto na pradedoto. Taka se gleda deka e eden ist covek.
Ne ja sfakam logikava na bugarite.
Автоматски споено мислење:

Ne e tocno, i vo mojot slucaj dedo mi i tatko mi nemaa isto prezime, so potvrda i svedoci deka e isto lice jas dobiv ukaz.
Moze li da mi kazas sto treba da storam? Kakva potvrda i izjava od svedoci?
 
Член од
21 октомври 2019
Мислења
14
Поени од реакции
29
21.02.2018 интервју во Бт.
08.08.2018 статус задолжителна, преку родител.
Еве до ден денес никаква промена.. Некој друг со слична ситуација? :)
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Zdravo. Prvpat pisuvam na forumot. Podnesov standardni dokumenti (izvodi i posmrtnici) po tatko i dokument od zdruzenie.Proishodot go dobiv i sega sledi intervju. Vo megjuvreme go najdov bugarskiot izvod od dedo( no po majka ) za koj ne znaev ni deka postoel.Dali nekoj ima slicno iskustvo ili informacija Dali e mozno da gi prilozam na intervjuto dokumentite dopolnitelno po majka(zatoa sto sega vekje go imam toj dokument) zaedno so vekje postoeckite a proishodot e vekje izvaden po drugoto koleno. Blagodaram odnapred
Moze i na intervju no i koga sakas da nosis dopolnitelni dokumenti,no ne samo izvodot od dedoti ke treba i izvodi prevedeni i legalizirani od tebe pa se do dedoti so koi se dokazvi deka ste rodnini(tvojot izvod veke e odnesen znaci ke treba od majkati i toj stariot sto si go nasol od dedoti).
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:


Moze li da mi kazas sto treba da storam? Kakva potvrda i izjava od svedoci?
Pa ti kazav da ni kazis kolkava e razlikata vo prezimijnata za da ti odgovorime ti ne kazuvas.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
12
Поени од реакции
10
Pominav na intervju vo januari 2019
Tatko mi ima bugarski kolku vreme ke treba da cekam dali nekoj znae
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom