Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Aj ne proseruvajte mn po forumov i ne shirete glupi muabeti. Toa sto imase zastoj ne mora da znaci deka site ke cekame 2 godini.
Kako od pamet si gi kazuvate brojkite sekoja vi cest.
Vo pravo si,samo gluposti tropaat,ima da ceka min 2 godini do pasos v raka ako e se vo red i e mnogu sreken,a najverovatno ke ceka mnogu ,mnogu poveke :pos:
 
Член од
26 октомври 2019
Мислења
15
Поени од реакции
5
zdravo, kako e sega za proizhod , vrska brat sestra dali proaga ? Dali nekoj uspeal sam da zakaze elektronski termin vo DABC i kako uspeal ?

pozdrav
 
Член од
27 септември 2009
Мислења
2.171
Поени од реакции
1.036
Извод нов ,преведен и легализиран-ако го преведуваш во МК тогаш ќе треба во амбасада да го легализираш.А ако го преведуваш во Софија ,агенциите за превод го носат на нотар за заверка.Ќе си побараш на интернет некои агенции за превод и ќе им го испратиш изводот по скен ,за да биде спремен кога ќе одиш таму само оригиналот ќе им го покажеш.
Две слики пасошки формат.
Испринтан мејл за потврда на термин за подигнување.
Уплата во било која банка во БГ 50 лева такса за државјанство -
Вносна бележка за внесена д'ржавна такса за получаване на удостоверение по сметката на Министерство на правос'дието - БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01 -испринтај си ја жиросметкава ,но мислам дека знаат банките само ќе им кажеш уплата за гражданство 50 лева.
Ќе те прашаат за адреса,ќе напишеш Леге 6 која е службена,освен ако веќе немаш своја.
После одиш во општина Средец за да пријавиш адреса и да ти дадат матичен број ЕГН.
Тука се чека по редовна постапка околу 5 до 7 дена.Е сега посредниците се врзани со вработените и средуваат за одма да ти издадат уверениеза одредена надокнада,со кое одиш во МВР и се сликаш за брза постапка за во истиот ден да ги земеш .

Ова се трошоците -
-50 лева -За подигнување на указ
-30 лева-За адреса и ЕГН во општина
-30 лева -За превод и заверка на извод кој што ќе ти треба за во МВР за сликање
-36 лева -Лична карта за 3 дена(за 30 дена е 18 лева а за 8 часа 90лева)
-80 лева -Пасош за 3 дена(за 30дена е 40 лева,а за 8 часа е 200лева)
Имам едно прашаше во врска со адресата. Дали е подобро да се оди на таа адреса во Софија, или пример има да си платиш за адреса околу 70е а да е во Благоевград ? Инаку мене ми побараа 270 е за постапката....
 
Последно уредено:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Имам едно прашаше во врска со адресата. Дали е подобро да се оди на таа адреса во Софија, или пример има да си платиш за адреса околу 70е а да е во Благоевград ? Инаку мене ми побараа 270 е за постапката....
Не гледам причина зошто би плаќал дополнителни 70 евра за адреса,кога таа на Леге 6 е службена адреса и нема разлика во врска со правата стекнати по основ на бугарското државјанство,освен ако имаш некоја друга причина зошто би ја зел таа од Благоевград.
Автоматски споено мислење:

Aj da mi kaze nekoj na koja strana se zakazuva za intervju
http://publicbg.mjs.bg/BgSubmissionDoc
 
Член од
14 август 2019
Мислења
56
Поени од реакции
127
Aj ne proseruvajte mn po forumov i ne shirete glupi muabeti. Toa sto imase zastoj ne mora da znaci deka site ke cekame 2 godini.
Kako od pamet si gi kazuvate brojkite sekoja vi cest.
Kako prvo treba kulturno da pisuvame vo forumot, bez navredlivi komentari, tuka ima i povozrasni i obrazuvani luge, kako vtoro jas bev 2015 na intervju ti 2019, pa razlicno imame propateno i kako treto brojkata ne e na pamet tuku e po momentalnoto vremetraenje na sekoja od da gi narecam fazite na odobruvanje, zadolzitelno, finalna i polozitelno, so uslov da ne odi na dopolnitelna, i bez da zememe vo predvid deka brojot na aplikacii e za duplo zgolemen vo 2018, i za use poveke vo 2019. Znaci ne se gluposti tuku e matematika. A sto se odnesuva do mene , daj boze da se promeni nesto i na site uste utre da ni izleze drzavjanstvoto.
 
Член од
27 март 2019
Мислења
282
Поени од реакции
270
Od spodelenoto do sega deckite sto imaa zemeno ukaz a bile na intervju 2017 otprilika se poklopuva okolu 2 god posle intervjuto ili gresam...
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.031
Od spodelenoto do sega deckite sto imaa zemeno ukaz a bile na intervju 2017 otprilika se poklopuva okolu 2 god posle intervjuto ili gresam...
Da taka mu doaga, na poslediot ukaz 145 bea potpisani prepiski so intervju od kraj na oktomvri 2017. Tocno dve godini od intervju do Ukaz. Sega nekoj spomna deka ponatmu bi odelo posporo bidejki 2018 ima preku 26 000 prepiski ama ako se zeme vo predvid deka sega paraleno gi cistat 2015, 2016 i 2017 bi trebalo po nivno zavrsuvanje da se ubrza bidejki togas bi ja rabotele samo 2018. Ali veke toa e macka u vreka, zasega taka se dvizi 2 god od intervju do ukaz (za tie sto bile na dopolnitelna 11 meseci od polozitelno).
 
Член од
17 октомври 2019
Мислења
17
Поени од реакции
33
луѓе значи страната КАЈГАНА ни е од најголема помош за сите оние кој што ги чекаме бугарските пасоши и оние кој више ги имат земано , ако сакате сите оние кој ви се сменува статусот да објавувате тука која година кој месец и до каде сте за сите да знаеме и ние до кај сме и колку време отприлика ке се одвива сето тоа, и дали ке имате било какви новости споделувајте колку повеке сме тука поубаво ја прошируваме нашата комуникација помагајки си еден на друг ви благодарам многу , имајте убав ден ;):)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom