Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 јануари 2015
Мислења
196
Поени од реакции
156
Intervju 6 dekemvri 2017 polozitelno 1 avgust 2019 , odat po intervju kako si bil ili popolozitelno, nekoj velat po intervju nekoj po polozitelno :) uste kolku vreme ke cekam ;)
 
Член од
25 октомври 2019
Мислења
8
Поени од реакции
3
И јас сум со исти документи преку прадедоми кој живеал во Бугарија. поднесени во јуни 2016 год.за прв пат интетвју ми беше во април 2018 .
 
Последно уредено:
Член од
18 август 2019
Мислења
36
Поени од реакции
22
Zdravo decki. Denes mi se smeni deka sovetot po grazdanstvo ne ja uvazil molbata.
Dokumenti: Majka mi vadi Bugarsko drzavjanstvo preku sestra, a jas preku majka mi. Dvajcata zaedno imame poddadeno dokumenti i denes mi se smeni vo ova. Ve molam dali nekoj znae sto treba da se pravi vo ovoj slucaj i dali dokolku odnesam nanovo doПрегледај го приврзокот 220443
Vrz koja osnova si podnel preku majka ti ako ona nemala BG drzavjanstvo?
Ne sfativ... Inaku za da podneses pak najdobro preku predok roden pred 1918ta i potvrda od strumica...najgolemi shansi imas taka da dobies drzavjanstvo.
 
Член од
25 октомври 2019
Мислења
8
Поени од реакции
3
Здраво да ве прашам дали може да проверам дали постедникот ми ги фнесол документите . Бев во Софија таму дека закажуват за интервју на шалтерот ми рекоа дека нема поднесено документи а постедникот тврди дека ги поднесол ми рече поради гужва не биле оште проверени можно ли е тоа
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Здраво да ве прашам дали може да проверам дали постедникот ми ги фнесол документите . Бев во Софија таму дека закажуват за интервју на шалтерот ми рекоа дека нема поднесено документи а постедникот тврди дека ги поднесол ми рече поради гужва не биле оште проверени можно ли е тоа
Кога ги имаш внесено дополнителните докименти?
Ако ги имаш внесено нема врска дали е гужва или не,мора да има евиденција дека си поднесол документи дополнително. А тоа кога ќе ги разгледаат е друго .
Дали си ставен на дополнителна или ги однесе за да не те стават?
Види прашај преку некој друг посредник да ти провери,или поднеси си сам повторно за да не инаш проблеми дополнително.
 
Член од
25 октомври 2019
Мислења
8
Поени од реакции
3
Кога ги имаш внесено дополнителните докименти?
Ако ги имаш внесено нема врска дали е гужва или не,мора да има евиденција дека си поднесол документи дополнително. А тоа кога ќе ги разгледаат е друго .
Дали си ставен на дополнителна или ги однесе за да не те стават?
Види прашај преку некој друг посредник да ти провери,или поднеси си сам повторно за да не инаш проблеми дополнително.
Докумемтите ги дадоф на постедникот и ми рече дека ги поднесел после два месеца проверив во Софија и ми рекоа дека нема поднесено никакви документи как нив
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Здраво да ве прашам дали може да проверам дали постедникот ми ги фнесол документите . Бев во Софија таму дека закажуват за интервју на шалтерот ми рекоа дека нема поднесено документи а постедникот тврди дека ги поднесол ми рече поради гужва не биле оште проверени можно ли е тоа
Kako mozes da odis Sofija da proveruvas dali posrednikot ti gi odnesol dopolnitelnite dokumenti a nemozes sam da si gi podades i da bides siguren deka se podneseni,stvarno ste cudni,ovde iljadnici se odbieni zatoa sto posrednicite lazat,ako ti rekle deka ne se dostaveni na salterot znaci te laze posrednikot.
 
Член од
23 март 2017
Мислења
67
Поени од реакции
51
Здраво да ве прашам дали може да проверам дали постедникот ми ги фнесол документите . Бев во Софија таму дека закажуват за интервју на шалтерот ми рекоа дека нема поднесено документи а постедникот тврди дека ги поднесол ми рече поради гужва не биле оште проверени можно ли е тоа
Sto dokumenti podnese?? Jas sum na zadolzitelna i posrednikot mi rece da podneseme dokumenti da ne me stavat na dopolnitelna. Mu dadov 35eur i dokumenti. A dali podnel gospod znae. Ima li tel broj/mail kade toa moze da se proveri?
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Opcija 1
Ke si izvadish potvrda od BKKS ,ke se povrzes so izvodi do predok roden pomegu 1900 do 1918,vo selo ili grad vo koe vo toa vreme ziveelo bugarsko naselenie spored statistika na Kncov.Ke podneses baranje za duplikat proishod i povtorno so noviot proishod ke podaddes dokumenti vo Pravosudie.Za ova ke ti treba nekoi 6 meseci,moze i pobrzo.
Opcija 2
Ako so tvojata majka zaedno ste podnesuvale i na nea bi trebalo da i se smeni vo Polozitelno, pa potoa vo Proverka od Viceprezident.
Vo momentov se ceka 10m minimum za potpis,znaci tolku ke ti traba vreme za da apliciras preku majka ti ,i nema da ti treba proishod.E sega mozebi ke se ubrza so potpisive ne se znae,pa zavisi kolo ke ti se brza.
Eve da trgneme pod pretpostavka deka ke zeme za 10 m kako shto e vo momentov,togas ti ke apliciras direkno vo Pravosudie.
No isto taka tie preku roditel vo momentov cekaat plus 6 do 8 m na zadolzitelna....
Taka da od start gubis 1,5 godina.
A ako podneses so potvrda ,mozes da dostavis podocna koga ke izleze na majka ti pasosot plus kopija od nejzina lk.
Blagodaram na izvrsniot odgovor. Samo so Gospod napred
 
Член од
14 октомври 2019
Мислења
35
Поени од реакции
35
Nekoj da se pofali za promena od finalno vo polozitelno periodov? I kolku vreme se ceka na ovoj status
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.011
Поени од реакции
1.267
Би сакал да им се заблагодарам на сите кои дискутираат во оваа тема. Буквално се во детали е објаснето. Си ги собрав изводите за со предок, и понеделник би требало да ги пуштам на посредникот за да ја потера работата. Ќе видиме што ќе донесе иднината.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom