Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 ноември 2015
Мислења
104
Поени од реакции
133
Не знам по кој критериум ги тераат преписките и како потпишува вицепрезидентката, ама има луѓе што година дена биле после мене на интервју а пред една година добиле потпис така да...
не разбирам некои нешта, шо прават во Софија и како работат

а за нас од 2016 не знам

интервју февруари 2016 а положително декември 2018

ајде да видиме дали ќе има потпис наскоро!
[/QUOTE
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Negledaj br na ukazi,taa moze da izdade ukaz za 1000 barateli no moze i za 1,gledajgo br na tie sto dobivaat potpisi i odbienite premnogu e mal so ova tempo naskoro poveke ke se ceka za potpis nego za odobreno od MP.
Неможам логиката твоја да ја сфатам. Ако се издадени 142 укази треба да има 142 укази. Ние знаеме до 138 значи има 4 за кои што не знаеме. Во тие 4, може да има и по 1 а може и 1000 во еден, никој не навлегува во тоа, само битна е бројката на указ.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Неможам логиката твоја да ја сфатам. Ако се издадени 142 укази треба да има 142 укази. Ние знаеме до 138 значи има 4 за кои што не знаеме. Во тие 4, може да има и по 1 а може и 1000 во еден, никој не навлегува во тоа, само битна е бројката на указ.
Ne,vo site ukazi moze da ima 1 a moze i1000,zatoa ne e vazno kolku ukazi se,isto vo tie 142 ukazi ima i ukazi za otkazuvajne od drzavjanstvo,citaj se e napisano tamu,poslednoto tromesecie dala 3227 drzavjanstva i 711 otkazi,prosecno 1000 mesecno dobile potpis sto e prebavno so vakvo tempo ako ne smenat nesto naskoro i po 1.5-2 godini ke se ceka samo za potpis no pretpostavuvam Jotova namerno go koci procesot od politicki pricini.
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Ne,vo site ukazi moze da ima 1 a moze i1000,zatoa ne e vazno kolku ukazi se,isto vo tie 142 ukazi ima i ukazi za otkazuvajne od drzavjanstvo,citaj se e napisano tamu,poslednoto tromesecie dala 3227 drzavjanstva i 711 otkazi,prosecno 1000 mesecno dobile potpis sto e prebavno so vakvo tempo ako ne smenat nesto naskoro i po 1.5-2 godini ke se ceka samo za potpis no pretpostavuvam Jotova namerno go koci procesot od politicki pricini.
Ministerstvo bavno gi objavuva, jotova raboti kako sto treba oti se gleda deka jotova srabotila navedeni ukazi a ministerstvo seuste gi nema objaveno , I ja gledav vo edno intervju kaza deka ministerstvo se sto I praka navreme se seabotuva I deka se sto do toj moment I e prateno se e sraboteno, sto znaci deka ministerstvoto e "vinovno" za kolicinata na prateni prepiski do nea I za kolicinata na objavenite sraboteni prepiski .
Plus toa slucajno razbrav uste na 24 avgust deka jotova srabotila do toj datum zaklucno so 18 dekemvri polozitelno (ako me lazat mene ve lazam vas) taka da dosega sigurno e sraboteno polozitelno mnogu poveke samo ministerstvo objavuva bavno I opredelena brojka. Po mene smetam deka vinata e do ministerstvoto a ne do jotova
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.031
Ministerstvo bavno gi objavuva, jotova raboti kako sto treba oti se gleda deka jotova srabotila navedeni ukazi a ministerstvo seuste gi nema objaveno , I ja gledav vo edno intervju kaza deka ministerstvo se sto I praka navreme se seabotuva I deka se sto do toj moment I e prateno se e sraboteno, sto znaci deka ministerstvoto e "vinovno" za kolicinata na prateni prepiski do nea I za kolicinata na objavenite sraboteni prepiski .
Plus toa slucajno razbrav uste na 24 avgust deka jotova srabotila do toj datum zaklucno so 18 dekemvri polozitelno (ako me lazat mene ve lazam vas) taka da dosega sigurno e sraboteno polozitelno mnogu poveke samo ministerstvo objavuva bavno I opredelena brojka. Po mene smetam deka vinata e do ministerstvoto a ne do jotova
Ok ama ne mozam da svatam zosto se ceka 10-11 meseci od polozitelno do potpisot na Jotova koga bi trebalo polozitelno da e veke zavrsena rabota. Pominati se site proverki, razgledano od Sovet za drzavjanstvo i odobreno. Ona treba samo potpis da stai, a gi vlecat po 11 meseci.
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
под (2) е ослободување(откажување) од државјанство, а не откази. Отказите се подолу и се 711
 
Член од
17 октомври 2019
Мислења
47
Поени од реакции
75
Ministerstvo bavno gi objavuva, jotova raboti kako sto treba oti se gleda deka jotova srabotila navedeni ukazi a ministerstvo seuste gi nema objaveno , I ja gledav vo edno intervju kaza deka ministerstvo se sto I praka navreme se seabotuva I deka se sto do toj moment I e prateno se e sraboteno, sto znaci deka ministerstvoto e "vinovno" za kolicinata na prateni prepiski do nea I za kolicinata na objavenite sraboteni prepiski .
Plus toa slucajno razbrav uste na 24 avgust deka jotova srabotila do toj datum zaklucno so 18 dekemvri polozitelno (ako me lazat mene ve lazam vas) taka da dosega sigurno e sraboteno polozitelno mnogu poveke samo ministerstvo objavuva bavno I opredelena brojka. Po mene smetam deka vinata e do ministerstvoto a ne do jotova
normalno deka toa ke go recit, so ocekuvase da recit deka ne uspevaat da stignat, znacit som gi srabotat odam gi vnesuvaat vo aplikacijat i imame status, so naredniot den go imame, zato sto otkako ke se vnesat podatocite od site sluzbenici se prati upload nekade posle 02/03 po polnojk koga servisot e najmalu posetuvan.... ova e moe mislejne so ne mora da znaci dkea e tocno,
Автоматски споено мислење:

Ok ama ne mozam da svatam zosto se ceka 10-11 meseci od polozitelno do potpisot na Jotova koga bi trebalo polozitelno da e veke zavrsena rabota. Pominati se site proverki, razgledano od Sovet za drzavjanstvo i odobreno. Ona treba samo potpis da stai, a gi vlecat po 11 meseci.
ne mora da znaci deka ke dobijas potpis, mozi i otkaz da se dobie, ama soglasno toa sto go imas napisano i mene ne mi e jasno kako jatova dava otkaz koga se pominati site filtri za dobivajne na bg grajganstvo
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Ok ama ne mozam da svatam zosto se ceka 10-11 meseci od polozitelno do potpisot na Jotova koga bi trebalo polozitelno da e veke zavrsena rabota. Pominati se site proverki, razgledano od Sovet za drzavjanstvo i odobreno. Ona treba samo potpis da stai, a gi vlecat po 11 meseci.
Porano se cekase dva I pol meseci za potpis so pismo se praka predmet do viceto se odobruva/odbiva od nekzina strana so pismo se vraka nazad I od ministerstvo se objavuva, cel problem nastana so preproverkata na starite prepiski monisterstvoto na pravosydieto NEMA tolkav kapacitet da srabotuva se naednas koga bi nastanal problem, samo kolku spisoci trebase da napravat za preprakanje za preproverka , toa e I ednas koga ke se zaglavi posle potesko se odglavuva na balkanskite prostori
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Jaс го добив вчера државjанството но тоа е формалност пошо секогаш сум се осекjавал Бугарин исто ко таткоми и дедоми и целата ми фамилиja одсекогаш.
Koj ukaz so sto dokumenti. Od koga bese na polozitelno?
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Нема логика, ќе ви дојде редот на сите...единствено логично би било правосудие да не ги објавува заради гужви при земање на државјанства, уште од сега имате 1-2 месеци за чекање на термин за подигање....така што бидете стрпливи полека сигурно си врви работата...не очекувајте бомбастично издавање на државјанства, сигурен сум дека и тие имаат некои квоти, па заради соодносот на поднесени и издадени државјанства се чека и по 5 години. Langzam langzam aber sicher
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
@Нuкола
Може ли да те замолам да го преиспиташ профилот на овој ситен профитер stefanbg,од една една страна се декларира како "велик блгарин" а од друга страна тражи пасош да работи како аргат по хотелите низ Германија а плус се нуди да посредува за работа во Германија
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom