Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Makedonski ili severnomakedonski? Bratko ako ne sakas da mi pomognes zaebi me!
Правила се правила, важеле и ќе важат за сите.
Значи на темава(и форумов) се зборува Македонски или Англиски.
И тука завршува се.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Правила се правила, важеле и ќе важат за сите.
Значи на темава(и форумов) се зборува Македонски или Англиски.
И тука завршува се.
Со дополнение и корекција дека на македонски се пишуваат со мала буква: македонски и англиски.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
440
Поени од реакции
718
Zdravo na site. Na intervju bev na 13.02.2018 preku prva bracutedka dokumenti... i na intervju go nosev i passoshot na brat mi skeniran (ne odev preku brat mi bidejki bevme vo losi odnosi vo minatoto).. Pred 5-6 meseci izvadiv ova so pradedoto pred 1918 godina izvodi od raganje taka mi rece posrednikot bidejki preku prv bratuced mnogu odbivale.. sega mi e proverka od viceprezidenta statusot nekolku meseci... nekoj so slicni okolnosti.... ova so viceprezidenta e ili te odbivaat ili ti davaat...dali ova so pradedoto sansite se pogolemi.?
Автоматски споено мислење:

inaku imam podneseno 2013 togas se zaglavi poradi nemanje poteklo. 2015 podnesov se pogodi lazov posrednik so nepotpolni dokumenti me isprati, 2016 na pocetok pak zaglaviv so edna prevarantka od blagoevgrad. se na se ima m dadeno moze nad 3-4 iljadi evra trosici za patuvanja i posrednici.. ke trgnam za sofija se desavat okolu mene soobrakaji.. nevreme me faka... se na se gospod ne saka da izvadam pasos. ama uporen sum do kraj da odam do kraj so nego.. cevrtiot pat brat mi ne saka da mi go dade negoviot pasos da odam preku nego pa morav preku bratucedka pa potoa go skenirav nekako sega zena mi ne saka da mrdne od makedonija ... patesestvija i polno nervozi.... pa ke vidime sto ke bide
 
Последно уредено:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Zdravo na site. Na intervju bev na 13.02.2018 preku prva bracutedka dokumenti... i na intervju go nosev i passoshot na brat mi skeniran (ne odev preku brat mi bidejki bevme vo losi odnosi vo minatoto).. Pred 5-6 meseci izvadiv ova so pradedoto pred 1918 godina izvodi od raganje taka mi rece posrednikot bidejki preku prv bratuced mnogu odbivale.. sega mi e proverka od viceprezidenta statusot nekolku meseci... nekoj so slicni okolnosti.... ova so viceprezidenta e ili te odbivaat ili ti davaat...dali ova so pradedoto sansite se pogolemi.?
Автоматски споено мислење:

inaku imam podneseno 2013 togas se zaglavi poradi nemanje poteklo. 2015 podnesov se pogodi lazov posrednik so nepotpolni dokumenti me isprati, 2016 na pocetok pak zaglaviv so edna prevarantka od blagoevgrad. se na se ima m dadeno moze nad 3-4 iljadi evra trosici za patuvanja i posrednici.. ke trgnam za sofija se desavat okolu mene soobrakaji.. nevreme me faka... se na se gospod ne saka da izvadam pasos. ama uporen sum do kraj da odam do kraj so nego.. cevrtiot pat brat mi ne saka da mi go dade negoviot pasos da odam preku nego pa morav preku bratucedka pa potoa go skenirav nekako sega zena mi ne saka da mrdne od makedonija ... patesestvija i polno nervozi.... pa ke vidime sto ke bide
Секако дека ќе игра повеќе улога ако си однел потврда,и ако си поврзан као треба со изводи,презимиња имиња да нема разлики,тогаш си ОК.
 
Член од
25 август 2014
Мислења
144
Поени од реакции
225
Znae nekoj do kade se stignati so potpisi? Dekemvri li?

Jas cekam od februari!!
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Има ли некој што добил деновиве указ, а има статус "позитивно мислење од Совет.." од ноември 2018?
 
Последно уредено:
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Има ли некој што добил деновиве указ, а има статус "позитивно мислење од Совет.." од ноември 2018?
Не, веќе пола месец нема такви
 
Последно уредено од модератор:

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Не, веќе пола месец нема такви
Бидејки тие (да не кажам голем %) што беа со позитивни мислења од Октомври 2018, добиваа укази или откази минатиов месец... па по некоја логика очекував следни да се тие што имаат позитивно мислење од Ноември...
Но како што стојат работите најреален е фактот дека нема ништо логично од бугарскава страна...
Се добива впечаток како да играме некоја лотарија со години... па кој има среќа има, кој не.. си чека и чека и чека и може бизнис со Чекални да отвори да се наполни пари. (малку хумор и трошка надеж...)

Си играат со човечки судбини што е најтрагично според мене... а човек ќе помисли Европска земја се, законите важат и се запазуваат роковите.
Ништо од тоа.. да му е*ам матер веќе... нерви искинавме изминативе 10 години...

А кога ќе ми текни на времето... гратис ги даваа државјанствата... буквално гратис. Имав еден пријател, ми викаше абе ела само еднаш до Софија и толку... само пари за пат ти требаат, и некој си 50тина марки или евра (не се сеќавам)... и пасошот дома ти го носам. И така си беше. Тие што се решија, за 2-3 години си земаа пасоши, ни чекање, ни процедури, ни статуси, ни проверки, ни дополнителни, ни вицеебани потписи... НИШТО.

А сега...
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Бидејки тие (да не кажам голем %) што беа со позитивни мислења од Октомври 2018, добиваа укази или откази минатиов месец... па по некоја логика очекував следни да се тие што имаат позитивно мислење од Ноември...
Но како што стојат работите најреален е фактот дека нема ништо логично од бугарскава страна...
Се добива впечаток како да играме некоја лотарија со години... па кој има среќа има, кој не.. си чека и чека и чека и може бизнис со Чекални да отвори да се наполни пари. (малку хумор и трошка надеж...)

Си играат со човечки судбини што е најтрагично според мене... а човек ќе помисли Европска земја се, законите важат и се запазуваат роковите.
Ништо од тоа.. да му е*ам матер веќе... нерви искинавме изминативе 10 години...

А кога ќе ми текни на времето... гратис ги даваа државјанствата... буквално гратис. Имав еден пријател, ми викаше абе ела само еднаш до Софија и толку... само пари за пат ти требаат, и некој си 50тина марки или евра (не се сеќавам)... и пасошот дома ти го носам. И така си беше. Тие што се решија, за 2-3 години си земаа пасоши, ни чекање, ни процедури, ни статуси, ни проверки, ни дополнителни, ни вицеебани потписи... НИШТО.

А сега...


Тоа е, секој со свој памет во животот.
Да можевме да го вратиме времето назад во многу ситуации би постапиле од денешна перспектива поинаку. Некогаш подобро е да се оди по потешкиот пат, како и да е со среќа на сите кои сте се обидувате за ова ЕУ државјанство. Јас можам да пробам преко предок за ова државјанство, но откако видов како се мачите сите вие долги години со процедури, се откажав од аплицирање за ова.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Od neoficijalni informacii doznav deka ne planiraat da potpisuvaat do nova godina.
Јас ви викав уште кога почна летото дека кога ќе започне есен ќе ги фати новогодишна еуфорија, пошто нели, летно време одмори и такви ствари. Па после нова година ќе фатат празници зимовање, скијање, санкање, и ете ти дошол велигден, па Мај, и пак лето, ете пак нема да се работи, летни одмори. Да не си во наша кожа, вака ќе си врвиме со години.

ПС, од крај на ноември 2018 на положително.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom