Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
48
Decki ve molam za odgovor
Ima li nekoj problem so zakazuvanje na stranata? Sto da pravam neznam...
Da se javuvam vo ambasada bg vo Skopje oni moze li da mi zakazat termin? 3 dena probuvam da sredam, nikako nemozam da upisham cas/vreme za podiganje...
 

Attachments

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Decki ve molam za odgovor
Ima li nekoj problem so zakazuvanje na stranata? Sto da pravam neznam...
Da se javuvam vo ambasada bg vo Skopje oni moze li da mi zakazat termin? 3 dena probuvam da sredam, nikako nemozam da upisham cas/vreme za podiganje...
Прв слободн термин на страната за подиганје е 05.11. во 4 и 50h.
Кога не ти дава да одбереш час тогаш значи дека нема тој ден слободен термин
 
Член од
24 септември 2019
Мислења
13
Поени од реакции
40
ПОМОШ. У Јуни 2018 бев у амбасадата у Софија со оригинал бугарско свидетелство од дедо ми да се пријавам. Арно ама презимето на дедо ми е различно (тоа време кога учел друго презиме имал) од раѓање и умреницата со свидетелството. Сега ми бараат да докажам дека тој е истото лице. Каде да одам што да барам по институцииве за да докажам дека дедо ми имал тоа време друго презиме? Молам за помош.
Jas imav vakov problem so prezimeto na baba mi i majka mi .
Pocinata e baba mi .
Vo maticno , so uplatnica od 350 denari ( otprilika , ne se sekavam bas ) , i ako cekas den ili dva ke napravat promena vo izodot na rodeni , ke ti napisat prezimeto toa sto e tocno ili sto ti treba .
Ps: Inaku 3 pati popravav vakvi gluposti ,
Inaku, ednas mi smenija za dva saata . Im kazav deka imaat greska .
Smeni si tebe kako sto ti odgovara .
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
На починато лице нема никакви шанси да му се менуваат дата на раѓање,име,презиме или било што во документите.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
На починато лице нема никакви шанси да му се менуваат дата на раѓање,име,презиме или било што во документите.
Zavisi od sluzbenicite i vo koj grad ili selo,nekade nesakaat ni bukva da popravat a nekade menuvaat se zivo.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Прв слободн термин на страната за подиганје е 05.11. во 4 и 50h.
Кога не ти дава да одбереш час тогаш значи дека нема тој ден слободен термин
Ова за подигање указ правиме муабет? Јас за потпис еве 10 месеца од ноември лани абер нема. Па уште допилнително да треба да закажувам за указ +2 месеца. Ужас.
 
Член од
24 септември 2019
Мислења
13
Поени од реакции
40
На починато лице нема никакви шанси да му се менуваат дата на раѓање,име,презиме или било што во документите.
Data ne smenija ,
maticen broj e toj ,
prezimeto vo knigite lapnale edna bukva i ete problem ...
Knigite maticni od 1926.. tri izvodi najdov od baba mi so razlicno prezime , isto no ne sosema ..kako da ti objasnam sto maki imav ..ama smenija.
Inaku tretiot pat koga vadev izvod , i menuvav , zatoa sto sinot mi go zapisale zensko ....i si plativ za nivna greska ...
Cetrtiot pat uplativ izvod da mi dadat , izlegov od MVR so umrenica MOJA !
Koja licno si ja podignav :)
Ne znaev dali da se smeam dali da placam ..
 
Член од
23 март 2019
Мислења
15
Поени од реакции
21
Decki ve molam za odgovor
Ima li nekoj problem so zakazuvanje na stranata? Sto da pravam neznam...
Da se javuvam vo ambasada bg vo Skopje oni moze li da mi zakazat termin? 3 dena probuvam da sredam, nikako nemozam da upisham cas/vreme za podiganje...
Пробај исклучи превод во browser-от (Never translate this site). Календарот не работи со превод, затоа датумот е NN-NN-NNNN.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Zavisi od sluzbenicite i vo koj grad ili selo,nekade nesakaat ni bukva da popravat a nekade menuvaat se zivo.
Тоа е спротивно на законот,ке одговараат за злоупотреба на службена должност и фалсификување на документи
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Тоа е спротивно на законот,ке одговараат за злоупотреба на службена должност и фалсификување на документи
Pa ako mozat 10 pati da mi zgresat bukvi vo imeto i prezimeto,i tie greski jas da si gi plakam,zosto da nemozat da napravat i edna greska mesto ski da mu stavat ov na nekogo,pa koga vo 1945 bez prasajne menuvale ov vo ski togas mozese sega nisto nemozi,i uste pak ti velet znaeme deka ti treba za bg pasos,baraat pari gubrinata,tie treba po sluzbena dolznost da davaat potvrdi deka toa e edno isto lice,a toa e i vistinata,nema tuka kriminal tie od maticno ne si ja vrsat rabotata.
 
Член од
17 септември 2019
Мислења
5
Поени од реакции
6
Образувана преписка N:15***/2018/11.09.2018 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. Ne dobiv odgovor kolku vreme prosek trae toj status i koj bi bil sledniot itn.. Fala
 
Член од
1 март 2019
Мислења
27
Поени од реакции
73
Образувана преписка N:15***/2018/11.09.2018 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. Ne dobiv odgovor kolku vreme prosek trae toj status i koj bi bil sledniot itn.. Fala
Toj status trae okolu godina dena, dokolku e potekloto preku roditel trae poveke - okolu godina i pol. Sleden status e finalen eksperten pregled.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom