Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 мај 2019
Мислења
8
Поени од реакции
3
Dokumentite se Ok, potvrdata od BKK ili ti ja nema odneseno posrednikot ili imas nesto utnato na samoto intervjy ?
Ako imal utnato na intervju nemalo da e na polozitelno,znaci ili posrednikot ne ja odnel potvrdata ili sluzbenicite go videle samo proishodot vrz osnova na bratuced i ne primetile deka e dostavena i potvrda i go odbile,pusta sreka
На повеќе места сретнав дека се спомнува потврда, покрај произходот како документ за издавање на државјанство.

Ако може некој да ми објасни каква е таа потврда, дали воопшто менува нешто, од каде се зема? Исто така и кога треба да се достави (во кој дел од постапката)?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
На повеќе места сретнав дека се спомнува потврда, покрај произходот како документ за издавање на државјанство.

Ако може некој да ми објасни каква е таа потврда, дали воопшто менува нешто, од каде се зема? Исто така и кога треба да се достави (во кој дел од постапката)?
Potvrda od bugarsko zdruzenie na primer od klubot BKKS,stanuvas clen tamu,i ako imas predok roden pomegu 1900-1920 vo bugarsko naseleno mesto spored popisot od Kncev(toa ti se skoro site naseleni mesta vo Makedonija) ti izdava potvrda deka imas bugarsko poteklo i si clen,mozis da ja dostavis i kako dopolnitelen dokaz za bg poteklo .
 
Член од
23 септември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
3
Разликите каде се гледаат ,дали само во сведителството е со различно презиме?
Како дошло до промена,односно дали во матично е евидентирана таа промена?
Дали е роден со едно ,а починат со друго презиме?
Во умреницата е едно презиме, а на свидетелството е со друго презиме. Само во свидетелството е со различно презиме. Роден е и починат со исто презиме. На свидетелството е пишан бугарин затоа го приложив, но сега ми бараат уверение дали е истата личност. Не знам дали во матично е евидентирана промената. ВЕ МОЛАМ СИТЕ ЗА ПОМОШ!
 
Член од
31 јули 2019
Мислења
6
Поени од реакции
16
Dobro jutro. Zanima me ako neko zna da mi kaze,ja sam zakazala 24.10 za podizanje ukaza,ali sam pogresila mail togom rezervacije,pa nisam potvrdila do kraja,ne znam da li mi vazi rezervacija?! Kad hocu novi termin,kazu mi da imam 24.10 pa da mogu da rezervisem tek ako propustim taj datum
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
100
Поени од реакции
35
Zdravo aj da prasam nekoj koj znae jas si smeniv prezimeto i sega sakam na kerkami da izvadam pasos ama sme so razlicno prezime i ke pravat li problem za razlicno prezime ili kako da dokaza taa deka mi e kerka
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Во умреницата е едно презиме, а на свидетелството е со друго презиме. Само во свидетелството е со различно презиме. Роден е и починат со исто презиме. На свидетелството е пишан бугарин затоа го приложив, но сега ми бараат уверение дали е истата личност. Не знам дали во матично е евидентирана промената. ВЕ МОЛАМ СИТЕ ЗА ПОМОШ!
Дали на сведетелството има други податоци освен име и презиме?
Ако има појди во матично, можеби има евидентирано про ена и кај нив, зошто по некоја логика кога се запишуваш во школо треба да приложиш некој документ со твои податоци, порано за во ДАБЧ поминуваа изјавите со двајца сведоци на нотар, но сега не ги уважуваат. Во министерството за правда поми уваат, а во ДАБЧ не. Ако неможеш да средиш со сведетелството, тогаш вади изводи и умреници со кои ќе се поврзеш со предок роден помеѓу 1900 и 1918 и потврда од кај Лазар Младенов, да нема разлики во име презиме помеѓу изводите и ќе завршиш работа.
Автоматски споено мислење:

Zdravo aj da prasam nekoj koj znae jas si smeniv prezimeto i sega sakam na kerkami da izvadam pasos ama sme so razlicno prezime i ke pravat li problem za razlicno prezime ili kako da dokaza taa deka mi e kerka
Ако си го сменила со венчавка, во венчаницата ќе стои твоето старо презиме, ако си се развела во изводот стои дека си разведена и стои твоето претходно презиме.
Автоматски споено мислење:

Dobro jutro. Zanima me ako neko zna da mi kaze,ja sam zakazala 24.10 za podizanje ukaza,ali sam pogresila mail togom rezervacije,pa nisam potvrdila do kraja,ne znam da li mi vazi rezervacija?! Kad hocu novi termin,kazu mi da imam 24.10 pa da mogu da rezervisem tek ako propustim taj datum
Mora da prodje taj datum rezervacije da bi mogla opet da rezerviras novi termin. Znaci mozes vec na 25.10 da pokushas da rezerviras.
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
100
Поени од реакции
35
Da so razvod si smeniv prezimeto i vcera i izvadiv nov izvod i uste stoe staroto prezime sigurno ne se azurirsni podatocite a jas pred 15 dena smeniv prezimeto
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Da so razvod si smeniv prezimeto i vcera i izvadiv nov izvod i uste stoe staroto prezime sigurno ne se azurirsni podatocite a jas pred 15 dena smeniv prezimeto
Можеби ти си требала решението за развод од суд да го земеш ,таму сигурно пишува дека ќе го смениш презимето,и си требала да им го приложиш,зошто во изводот долу треба да стои дека е сменето презимето со решение за развод под бр. ххх
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom