Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 мај 2019
Мислења
68
Поени од реакции
40
Ај ќе ве молам да се воздржите од глупостиве... не ве личи. Сигурно сте возрасни во години, најголем дел од луѓето на темава се депресирани па никој ни пцуе ни вреѓа.
Ај да не преземам мерки.. мек сум на душа :)
Јас се извинувам , ми скисна да читам пост од еден исти член по 200 пат, има ли , нема ли , сите чекаме.Не сум и швалер на Јотова ни јас а жислам ни никој од нас овде , трпение спасение ке биде на сите , Барселона пак се извинувам али опрај се малце.Позз
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Jas mislam deka ima premnogu strani na temava i deka treba da se restatira, so toa sto na prva strana ke bidat naveceni zabeleski (prasanja i odgovori "FAQ") i nesto kako ova sto go imas objaveno. Toa ke gi poednostavi rabotite.
Исто така темава и општо форумов дава можност за пребарување, слично како на google. Ако имаш некое прашање од типот "што значи овој статус?", а гледаш тема со над 3000 страници, би требало да помислиш дека до сега сигурно има и други што го поставиле истото прашање. Исто ко на google.
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
Вчера имаше уште еден што пиша дека добил со предок од 1923.
Значи ли дека ако сум со статус "...Предстои издавање указ од вицепрезидент"
можам да доставам дополнителни документи?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Значи ли дека ако сум со статус "...Предстои издавање указ од вицепрезидент"
можам да доставам дополнителни документи?
Ти кажаа, не можеш. Штом си стигнал до тој статус, ти останува само да чекаш.
За да нема забуни, ќе ти објаснам зошто не можеш: Комисијата веќе дала позитивен одговор на твојата апликација. Нема поента да носиш дополнителни документи за нешто што завршило со одлука во твоја полза. Сега само зависиш од одлуката на вицепрезидентот (Јотова) да ти потпише. А институцијата вицепрезидент (заменик-претседател на државата) не е надлежна за примање на документи од луѓе и преразгледување на нешто за што институции кои СЕ НАДЛЕЖНИ веќе се изјасниле.
 
Последно уредено:

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
Ти кажаа, не можеш. Штом си стигнал до тој статус, ти останува само да чекаш.
За да нема забуни, ќе ти објаснам зошто не можеш: Комисијата веќе дала позитивен одговор на твојата апликација. Нема поента да носиш дополнителни документи за нешто што завршило со одлука во твоја полза. Сега само зависиш од одлуката на вицепрезидентот (Јотова) да ти потпише. А институцијата вицепрезидент (заменик-претседател на државата) не е надлежна за примање на документи од луѓе и преразгледување на нешто за што институции кои СЕ НАДЛЕЖНИ веќе се изјасниле.
посредникот ми рече да доставиме изводи и потврда во овој статус, и доставивме, бидејќи сум преку чичко за да не ме одбијат. Значи се било џабе ?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
посредникот ми рече да доставиме изводи и потврда во овој статус, и доставивме, бидејќи сум преку чичко за да не ме одбијат. Значи се било џабе ?
Не знам дали по регуларен пат е можно. Ако посредникот има начин да издејствува да ти го вратат предметот на повторно разгледување во комисијата, тогаш од каде да знам, може и да има начин. Ама да си знаеш дека во таков случај ќе треба да почекаш комисијата одново да одлучува за тебе, што не знам дали е можно и колку јак посредник треба да имаш за да избоксува такво нешто за тебе.
 
Последно уредено:
Член од
3 ноември 2014
Мислења
27
Поени од реакции
16
Здраво дечки,

На мојот колега му е сменет статусот во :

С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Нјама категорични данни за наличието на в'зходјашт б'лгарин.

Дали има некој спас да се поднесе жалба или да се однесат дополнителни документи ?

Благодарам однапред на одговорите.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Здраво дечки,

На мојот колега му е сменет статусот во :

С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Нјама категорични данни за наличието на в'зходјашт б'лгарин.

Дали има некој спас да се поднесе жалба или да се однесат дополнителни документи ?

Благодарам однапред на одговорите.
Со какви документи бил?
Имаше случаи кога поединци имаа однесено дополнителни документи со молба па ги вратија во процедура повторно.
Вреди да се проба.

Ако не одново поднесување,тоа е......
 
Член од
3 ноември 2014
Мислења
27
Поени од реакции
16
Со какви документи бил?
Имаше случаи кога поединци имаа однесено дополнителни документи со молба па ги вратија во процедура повторно.
Вреди да се проба.

Ако не одново поднесување,тоа е......
Преку вујко со происход. Дали има некоја шанса за него ?


Sent from my motorola one using Tapatalk
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Преку вујко со происход. Дали има некоја шанса за него ?


Sent from my motorola one using Tapatalk
Нека извади потврда од БККС Струмица од кај Лазар Младенов ,изводи /умреници поврзани до него и нека ги даде на превод ,потоа со молба до министерство за правосудие,можеби ќе му излезад во пресрет.Ако не успее нека си ги побара назад документите и наново нека поднесува.
 
Член од
23 ноември 2018
Мислења
8
Поени од реакции
38
Здраво на сите. Јас имам Бугарско државјанство и сакам да ја сменам Македонската возачка дозвола во Бугарска . Па ме интересира што треба да се направи и која е процедурата ? Фала ви на сите и тие што чекаат указ да си добиете што побрзо.
 
Член од
9 август 2019
Мислења
36
Поени од реакции
84
Здраво на сите. Јас имам Бугарско државјанство и сакам да ја сменам Македонската возачка дозвола во Бугарска . Па ме интересира што треба да се направи и која е процедурата ? Фала ви на сите и тие што чекаат указ да си добиете што побрзо.
Mislam deka sega za da ja smenish treba da prestojuvash 6 meseci vo bg
 
Член од
29 март 2019
Мислења
6
Поени од реакции
2
Zdravo ... Bi sakal da prasam za iskustvo... Mi dadoa ukaz... treba da idam da si go zemam na kraj na septemvri...toest mi zakazaa posrednicite...e sega... baraat 200 evra uste,,za adresa i site trosoci valjda...toa realno e ili ne?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Zdravo ... Bi sakal da prasam za iskustvo... Mi dadoa ukaz... treba da idam da si go zemam na kraj na septemvri...toest mi zakazaa posrednicite...e sega... baraat 200 evra uste,,za adresa i site trosoci valjda...toa realno e ili ne?
Zavisi za kolku vreme ke go podignes otkako ke se slikas,i zavisi adresata dali e vo eden zen zemana ili ne?
Ako go zemes do 3 dena od slikanje ti sam da odis ke te koshta 113 evra bez troshoci za prevoz....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom