Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
29 септември 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Како одат статусите? Знае ли некој? Кај мене сега статус: По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Интервју во август 2018, бројче: 96**/2017
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Дечки имам поднесено за пасош преку конзулатот во Бт. Интервју септември 2017та. Е сеа со кој број да проверувам?
СО 1 или 2? Со 2ката ми кажува дека фали уште потпис со 1та дека е испратен указот во Београд. Кое да го рачунам за валидно? Screenshot_8.jpg
 
Последно уредено:
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Дечки имам поднесено за пасош преку конзулатот во Бт. Интервју септември 2017та. Е сеа со кој број да проверувам?
СО 1 или 2? Со 2ката ми кажува дека фали уште потпис со 1та дека е испратен указот во Београд. Кое да го рачунам за валидно?
Logicki ne bilo ako ti si podala vo bt konzulat i da ti pisuva deka e isprateno vo beograd :) znaci ti preostanuva drugiot status deka si na polozitelno i cekas ukaz.
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
641
Поени од реакции
510
Дечки имам поднесено за пасош преку конзулатот во Бт. Интервју септември 2017та. Е сеа со кој број да проверувам?
СО 1 или 2? Со 2ката ми кажува дека фали уште потпис со 1та дека е испратен указот во Београд. Кое да го рачунам за валидно?
По колзулски пат, бројчето можи (барем мислам) да се види единствено на првиот статус "образувана преписка хххх/2018, преписката се намира...." Како и да беше статусот. Доколку таму си го пропуштила тогаш само со пин можиш да проверваш. Ама истото е.
 
Член од
5 февруари 2019
Мислења
29
Поени од реакции
31
Zdravo ke te zamolam ako moze da odgovoris ako znaes dali postojat podatoci za makedonci sto sluzele bg vojska vo period od 1941-1944 god odnosno dali postoi nekoja stranica da se prebaraat podatoci za toj period zosto ova sto e prikaceno od vas e vo period od 1912-1913 god. Fala na odgovor poz
Fala mnogu
Автоматски споено мислење:

Fala ti mnogu toa go barav
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Здраво

Од каде ја имате таа информација дека цела 2018 ќе биде изработена сега во септември ?

Благодарам
Ќути и не прашувај многу. На форумов има многу јаки луѓе блиски до власта. Се што е напишано се е точно.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Дечки имам поднесено за пасош преку конзулатот во Бт. Интервју септември 2017та. Е сеа со кој број да проверувам?
СО 1 или 2? Со 2ката ми кажува дека фали уште потпис со 1та дека е испратен указот во Београд. Кое да го рачунам за валидно?Прегледај го приврзокот 216667
Проверувај го само второто. Првото гледаш дека не е ни во правилен формат, игнорирај го.
Плус, кога кажуваш дека си била на интервју во септември, кажувај дека било во конзулат. Не е сеедно. Си била во септември, ама преписката ти била образувана во декември. Тоа е исто како да си била на интервју во Софија во декември.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
8
Поени од реакции
3
Здраво

Од каде ја имате таа информација дека цела 2018 ќе биде изработена сега во септември ?

Благодарам

Еве јас ќе потврдам дека ми се смени статусот за произходот во „Статус'т на зајавлението е : Одобрено зајавление. В процес на издаване

Имам аплицирано во октомврии 2018, Софија.

Дали може некој да ми каже што значи статусов и што е следно? И за колку време би требало да се издаде произходот?

Фала ви :)
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Еве јас ќе потврдам дека ми се смени статусот за произходот во „Статус'т на зајавлението е : Одобрено зајавление. В процес на издаване

Имам аплицирано во октомврии 2018, Софија.

Дали може некој да ми каже што значи статусов и што е следно? И за колку време би требало да се издаде произходот?

Фала ви :)
Ова значи дека ти е одобрена молбата за издавање на уверение за Происход.
Порано откако ти пишуваше дека ти е излезено се чекаше по два три месеци за подигнување но сега е побрзо зошто како што рековме гледаат да ја исчистат цела 2018.Во моментов се издаваат поднесените Во Септември2018.
Ако ги добиеш на тел можеш да прашаш за последно со која дата се издаваат.
Ќе одиш и ќе чекаш пред ДАБЧ за подигнување,или ако имаш посредник тој може да ти го подигне происходот.
Можеш да се испланираш да си закажеш прво интервју и поддавање на документи во министерство за Правда,ќе ги собереш сите документи повторно што си ги дала во ДАБЧ(изводи,умреници,потврди и сл)потврда за неосудуваност и лекарско,ќе организираш превод можеш по меј да ги пратиш документите за пппревод на агенција за превод и заверка во БГ,па кога ќе одиш се на еден трошок да ти биде и да завршиш работа.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Druze jas bev na intervju 04.12.2017 vo dekemvri 2018 ili januar 2019 mi se smeni vo finalna faza i nekade feb.ili mart mi se smeni da cekam potpis. 149XX/2016

И сега до каде си?
Јас интервју 5.12.2017 Беше за потпис статусот но вратена сум на проверка од Вицепрезидента.. 151../2016
 
Член од
1 март 2019
Мислења
27
Поени од реакции
73
Дечки имам поднесено за пасош преку конзулатот во Бт. Интервју септември 2017та. Е сеа со кој број да проверувам?
СО 1 или 2? Со 2ката ми кажува дека фали уште потпис со 1та дека е испратен указот во Београд. Кое да го рачунам за валидно?Прегледај го приврзокот 216667
Na samiot dokument ti pisuva: za online proverka koristi go vtoriot broj.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
7
Поени од реакции
1
Na intervju 5 avgust 2017 i vekje 4 meseci cekam na finalen eksperten pregled,preku tatko poteklo odam,gledam na forumov nekoj clenovi sho bile posle mene na intervju i podale cekaat potpis,se odi spored nekoj redosled ili kako kje im tekne? Sekoja informacija e dobre dojdena
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Na intervju 5 avgust 2017 i vekje 4 meseci cekam na finalen eksperten pregled,preku tatko poteklo odam,gledam na forumov nekoj clenovi sho bile posle mene na intervju i podale cekaat potpis,se odi spored nekoj redosled ili kako kje im tekne? Sekoja informacija e dobre dojdena
Zarem e vazno toa koga ne mozes nisto drugo da pravis osven da cekas i da se molis da ne te zaboravat vo nekoja fioka so godini.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom