Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 јули 2014
Мислења
120
Поени од реакции
37
Za bilet mozam da ti odgovoram, od wizzair bas ovoj mesec rezervirav, samo ime i prezime e potrebno nisto drugo, nema vekje br na pasos i slicno. Na samit aerodrom na mk go pokazuvas mk pasos a na de go pokazuvas bg pasos.
Da te prasam, kako se rezervira kartata, treba li da bides registriran na stranata na wizzair za da rezerviras karta ili ne ?
 
Член од
28 јули 2019
Мислења
31
Поени од реакции
32
Ajde i jas da se priklucam vo offtopic temata.

Koga patuvate nekade so avion, na check-in idete so pasosot na kojsto vi e rezervacijata, na Makedonskata pasoska kontrola sekogas idete so Makedonski pasos, a tamu kade so sletuvate go pokazuvate Bugarskiot pasos.
Vo ovoj slucaj nema vrska na koj pasos vi e kartata pretpostavuvajki deka idete vo drzava kade ne baraat vizi za nieden od dvata pasosi.

E sega ako idete vo drzava za kade sto vi treba viza so Makedonski pasos zaradi razno-razni pricini, kartata ke ja rezervirate na Bugarskiot pretpostavuvajki deka za Bugarskiot nema potreba od viza za vasata destinacija.
Vo ovoj slucaj Makedonskata pasoska kontrola pak ke ja minete so Makedonski pasos. Granicarot ke ve informira deka idete vo mesto vo koesto vi treba viza a vie ke go pojasnite deka imate dvojno drzavjanstvo i vo toj slucaj ke vi go pobara i drugiot pasos, vo nasiot slucaj Bugarskiot.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Aj site dosta so gluposti,koristetego koj sakate pasos i dvata se tvoi legalni,ako ima nekoj da im pomogni za rabota vo EU neka pisuva zatoa sto toa e problem od koga ke go zemis pasosot a ne koj pasos ke go koristis.
 
Член од
14 јуни 2014
Мислења
65
Поени од реакции
84
Ако сум јас во твоја ситуација само со бугарскиот но, на излез од Бугарија со бугарскиот на влез во Македонија со македонскиот. На нашите граници службениците ги бааат нашите документи.
Na nasa granica valjda so MK licma karta, a po evropskive granici so
Da te prasam, kako se rezervira kartata, treba li da bides registriran na stranata na wizzair za da rezerviras karta ili ne ?
Treba
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Дали некој знае после колку време ќе се смени статусот од положително во проверка од вице?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Ajde i jas da se priklucam vo offtopic temata.

Koga patuvate nekade so avion, na check-in idete so pasosot na kojsto vi e rezervacijata, na Makedonskata pasoska kontrola sekogas idete so Makedonski pasos, a tamu kade so sletuvate go pokazuvate Bugarskiot pasos.
Vo ovoj slucaj nema vrska na koj pasos vi e kartata pretpostavuvajki deka idete vo drzava kade ne baraat vizi za nieden od dvata pasosi.

E sega ako idete vo drzava za kade sto vi treba viza so Makedonski pasos zaradi razno-razni pricini, kartata ke ja rezervirate na Bugarskiot pretpostavuvajki deka za Bugarskiot nema potreba od viza za vasata destinacija.
Vo ovoj slucaj Makedonskata pasoska kontrola pak ke ja minete so Makedonski pasos. Granicarot ke ve informira deka idete vo mesto vo koesto vi treba viza a vie ke go pojasnite deka imate dvojno drzavjanstvo i vo toj slucaj ke vi go pobara i drugiot pasos, vo nasiot slucaj Bugarskiot.
Дедо ми те замолува ако можеш да кажеш пензиите на која дата ке ги даваат овој месец?
 
Член од
13 април 2013
Мислења
156
Поени од реакции
30
Imam eden prijatel na koj tatko mu pred okolu 10tina godini apliciral za bugarski pasos i istiot mu bil odobren, no po nekakov splet na okolnosti nikogas ne go podignal.. dali ima shansa da go podigni sega ili mora odnovo da aplicira?
 
Член од
14 декември 2013
Мислења
9
Поени од реакции
3
Да не бидам кретен, еве благодарам за времето и трудот да одговориш, ама истовремено извини, но по малку оф топик е токму твојот одговор.

Еве ќе се потрудам да звучам поинтелигентно:

Значи бугарскиот пасош и неговото првично користење не е оф топик прашање, туку напротив - составен дел од „бугарско државјанство“. Никој не започнува процедура за да стигне до удостоверение и да си се врати со него во МК и да си седи. Целата поента е да се извадат бугарски лична карта и пасош.

Прашањето е: Поседуваш само МК пасош и одиш во БГ да си го земеш бугарскиот, по првпат, да. И сега додека си во Бугарија во раце држиш два пасоши, македонски и бугарски. И треба да си доаѓаш дома во МК и да преминеш две граници, бугарска и македонска. Кој поединечно или заедно од двата пасоши ги даваш на која граница? Тоа е прашањето.

А потпрашањето е поврзано со исходот од она погоре: Земајќи во предвид со кој пасош и каде си поминал, кога си сега веќе вратен во МК и сакаш да идеш за Германија, за работа и преселба, не за до 3 месеци, повторно, кој од двата пасоши на која граница го користиш.

Од се претходно, зависат и техничките детали за: купување на билет при заминување од МК, пошто се бара точно да се наведат податоци како од пасош. Значи, можеби може да се користи МК пасош да се купи билет и да се излезе од МК, а при влез во Германија да се користи бугарскиот. Незнам, затоа прашувам.

И молам да одговори некој кој знае и има искуство, а не некој што си мисли нешто.

Инаку одговорот на прашањево/ата не се одразува само на една личност туку веројатно на секој кој тргнал да вади БГ државјанство/пасош, пошто кога ќе го извади, ќе се соочи токму со оваа проблематика.

БЛАГОДАРАМ!
При излез/влез од/во МК (без разлика со кое превозно средство ќе патувате) на пасошката контрола го покажувате МК пасош.
Доколку сакате во друга држава да патувате, престојувате или живеете, ако сакате како македонски државјанин да го направите влезот во државата, на нивната пасошката контрола се легитимирате со македонскиот пасош и обратно доколку сакате да патувате, престојувате или живеете како бугарски државјанин, на пасошката контрола се легитимирате со бугарскиот пасош.
Резервација на авионски билети можете со било кој пасош да направите.
Се надевам дека ќе ви биде од помош.
 
Член од
25 март 2019
Мислења
71
Поени од реакции
117
Aj bidete ozbilni ve molam site cekame na site ni e preku takvoto od nasava vukojebina ke pocekame ke bide samo ne ja zloupotrebuvajte temava i ne ja trupete so nebitni informacii pozz
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Imam eden prijatel na koj tatko mu pred okolu 10tina godini apliciral za bugarski pasos i istiot mu bil odobren, no po nekakov splet na okolnosti nikogas ne go podignal.. dali ima shansa da go podigni sega ili mora odnovo da aplicira?
Sigurno mislis drzavjanstvoto mu bilo odobreno,ako e taka i bez da go podigne toj veke 10 g e bugarski drzavjanin i moze da odi vo MP da si go podigne.
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
135
Поени од реакции
212
Za bilet mozam da ti odgovoram, od wizzair bas ovoj mesec rezervirav, samo ime i prezime e potrebno nisto drugo, nema vekje br na pasos i slicno. Na samit aerodrom na mk go pokazuvas mk pasos a na de go pokazuvas bg pasos.
Билетот ќе треба да го чекирате 24 часа пред летање, тогаш се пишува број на пасош, потоа картата ја печатите или ја покажувате во телефонот
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom