Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Интервју во конзулат Битола. Кога ја потполнував молбата напишав дека сакам указот да го подигнам во Софија. Дали ке го земат ова во предвид или автоматски тие што сме преку конзулат/амбасада ако не си закажиме навреме ке го пратат во конзулататот?
Da ke go zemat vo predvid.
 
Член од
29 ноември 2017
Мислења
70
Поени од реакции
21
Samo sto ti objasni covekot pogore, ako intervjuto e praveno vo Sofija, vnesuvas vo gornoto pole broj na molba zaedno so pin, ako eintervjuto e praveno vo ambsada Skopje ili konzulat Bitola, togas treba da vnese vo dolnoto pole broj na molba (tuka nema pole za pin). Normalno nema da bide isto koga vnesuvas so pin ili bez, se raboti za dve razlicni individui. Se' ima objasneto nanazad po forumot. Ima gore desno edno pole BARAJ, pa moze da se prebara temata so klucni zborovi, da ne se objasnuvame po sto pati edno isto.
Sto treses zelini bre jas sum preku ambasada ima i broj i pin i se si pisuva podolnoto pole ti e od 2015uzivaj si
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Од наједноставна работа ќе направите сложена...
Што има толку нејасно??????? Бројче што ти го дале заедно со ПИН е наменето да се користи заедно со ПИНот!
Ако пред тебе имаш поле за бројче, а немаш поле за внесување ПИН, значи бројот и ПИНот што ги имаш не се проверуваат тука!
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
вчера указ, денес скенирав пасош и кога дојдов дома веќе сменет статусот, од можност за закажување на термин во софија во министерство за правосудие (зашисване), во статус - Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Скопие

значи конзуларните, за 24 часа ако не се закаже на нет, се губи можноста за закажување во софија

сеа помош

ако знае некој да ми каже дали одма стига(електронски) и на кој начин (готовина во конзулат или банка) и колку се плаќа такса за подигање удостоверение и колку за егн за во конзулат
Stignyva odma elektronski, sea ke si popolnis formularot za adresata ke si platis taksata I ke cekas pismoto da stigni do soodvetnata opstina pa posle ke odis za egn da platis sea se plaka ukaz da pofignis samo
Автоматски споено мислење:

Интервју во конзулат Битола. Кога ја потполнував молбата напишав дека сакам указот да го подигнам во Софија. Дали ке го земат ова во предвид или автоматски тие што сме преку конзулат/амбасада ако не си закажиме навреме ке го пратат во конзулататот?
Si ostanuva sofija nema da ti go promenat
 
Член од
4 април 2015
Мислења
179
Поени од реакции
251
Sto treses zelini bre jas sum preku ambasada ima i broj i pin i se si pisuva podolnoto pole ti e od 2015uzivaj si
Dali moze kulturno da napises sto sakas da kazes, ili mora gnasotii da upotrebuvas? Te tera li od vnatre da navreduvas drugi? Procitaj si go komentarot tvoj, pa ke svatis na koe intelektualno nivo si !!!
 
Член од
29 ноември 2017
Мислења
70
Поени од реакции
21
Ne
Dali moze kulturno da napises sto sakas da kazes, ili mora gnasotii da upotrebuvas? Te tera li od vnatre da navreduvas drugi? Procitaj si go komentarot tvoj, pa ke svatis na koe intelektualno nivo si !!!
Mora da gi doveduvas vo zabluda lugeto preku ambasada ima i pin i broj samo tie od 2015 ti vidi se koe arogantno stvorenje si ti pisaa gore i odgovaras ne prepisuvaj kazi ako znaes
 
Член од
27 август 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Prv pat sum na forumov i gledam deka skoro site go imame istiot problem vo iscekuvanje sme na drzavjanstvoto i konecno site da si odime od drzavava.
Ne znam kolku znaete (ne sum procital nanazat nekolku denovi) zakonot od pred 10 dena e smenet vo Sofija,ne davaat veke drzavjanstva na lica sto imaat podneseno poteklo preku cicko,strina,vujna,vujko itd...
site dokuneti ekspresno gi odbivaat bez razlika i pred godina dena da ste gi podnele
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
217
Поени од реакции
271
Prv pat sum na forumov i gledam deka skoro site go imame istiot problem vo iscekuvanje sme na drzavjanstvoto i konecno site da si odime od drzavava.
Ne znam kolku znaete (ne sum procital nanazat nekolku denovi) zakonot od pred 10 dena e smenet vo Sofija,ne davaat veke drzavjanstva na lica sto imaat podneseno poteklo preku cicko,strina,vujna,vujko itd...
site dokuneti ekspresno gi odbivaat bez razlika i pred godina dena da ste gi podnele
INFORMIRANI SME. BLAGODARIME 20190827_160704.jpg
 
Член од
2 јануари 2018
Мислења
51
Поени од реакции
62
Мој колега од работа денес му се смени статусот указ бр. 131. Од јануари 2019 чека за потпис од вицето. Број на молба мислам дека е113хх/2015 интервју мај2016 а образувана преписка 37хх/2016. Јас чекам потпис од Мај 2019. Со Господ напред сите да добиеме што иаме поднесено. Поздрав
 
Член од
21 јули 2019
Мислења
40
Поени од реакции
32
Pozdrav decki može li nekoj da mi objasne dali sam jas na red čekam potpis od noemvri sam na polozitelna intervju 2017 oktomvri pocnato vo januaru 2016 molba mi je 10477/2016 u koja godina jas se spavam i po što se gleda dali po intervjui ili polozitelna
 
Член од
12 септември 2017
Мислења
20
Поени од реакции
75
Cestitki na site sto dobija ukazi , no ova mi nema smisla se skokaat meseci sto cekaat na potpis od oktomvri,noemvri, dekemvri 2018 i odat na prepiskite so polozitelno od januari 2019. cestito na site sto dobivte, da ne pomislite deka hejtam :) samo mi nema nikakva logiska. da se nadevame deka naskoro i nasite ke se promenat :) pozz
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Cestitki na site sto dobija ukazi , no ova mi nema smisla se skokaat meseci sto cekaat na potpis od oktomvri,noemvri, dekemvri 2018 i odat na prepiskite so polozitelno od januari 2019. cestito na site sto dobivte, da ne pomislite deka hejtam :) samo mi nema nikakva logiska. da se nadevame deka naskoro i nasite ke se promenat :) pozz
Neka skokaat i oro neka igraat samo neka potpisat koj porano ke dobie koj pokasno ne nekoja mnogu bitna rabota kaj se cekalo tolku pa za mesec do 2 nisto strasno. Najvazno neka potpisuvaat da ne gi zarecime koso e trgnata rabotava ke se zavrsat predmetive za brzo vreme.
 
Член од
27 август 2019
Мислења
57
Поени од реакции
16
Мој колега од работа денес му се смени статусот указ бр. 131. Од јануари 2019 чека за потпис од вицето. Број на молба мислам дека е113хх/2015 интервју мај2016 а образувана преписка 37хх/2016. Јас чекам потпис од Мај 2019. Со Господ напред сите да добиеме што иаме поднесено. Поздрав
zdravo mene na prepiskata mi pose deka mi e prateno vo bitola inace preku konzulatot sum 68**/2016
p
Автоматски споено мислење:

zdravo mene na prepiskata mi pose deka mi e prateno vo bitola inace preku konzulatot sum 68**/2016
p
vo maj mesec mi se smeni deka e vlezen vo ukaz
Автоматски споено мислење:

Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Битолја-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.
Молба вх.номер
ПИН
Провери
  • 1.Полетата за Молба вх. Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Битолја-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.
  • Молба вх.номер
  • ПИН
  • 1.Полетата за Молба
Автоматски споено мислење:

Eve Kaj mene kako e koga proveruvam
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom