Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Има во Указ 126 преписки од 2017, ама имињата ми звучат повеќе ко украински и бугарски од Бугарија.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Ova ti e br.na molba shto odi so pin,brojot na prepiska da ne go znaesh slucajno,zosto tie od mart 2014 imaat otprilika 33xx/2014 broevi na prepiski?
@zlatko17 e со интревју Декември 2014 што значи кога ќе добие тој указ,2014 е завршена со потписи за указ и на ред сме ние од 2016.
 
Член од
30 ноември 2018
Мислења
127
Поени од реакции
244
Дали времето на чекање после интервјуто е пократко за тие што имаат аплицирано по втор пат за документи?
Мислам дека не,иако и јас имам по втор пат минато интервју.Ме прашаа на интервјуто по кој пат поднесувам,ако има некое влијание тоа.
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Денес на мене и брат ми сменет статус во „По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.“ Интервју крајот на мај мислам дека беше 31.5.2018. Документи изводи и умреници на предци пред 1918 год и потврда од Струмица.
Сега треба за 2-3 месеци да не стават на положително така е ? Поздрав до сите.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Денес на мене и брат ми сменет статус во „По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.“ Интервју крајот на мај мислам дека беше 31.5.2018. Документи изводи и умреници на предци пред 1918 год и потврда од Струмица.
Сега треба за 2-3 месеци да не стават на положително така е ? Поздрав до сите.
Да, доколку ги имате и во правосудие однесено истите документи како во ДАБЧ.
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Да, доколку ги имате и во правосудие однесено истите документи како во ДАБЧ.
Во правосудие во Бугарија се носат??? Преку амбасада сме во Скопје ама знам два пати копиравме документи и носевме на посредникот. Ако ги немаме однесено дали може сега да се однесат или касно е ?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Во правосудие во Бугарија се носат??? Преку амбасада сме во Скопје ама знам два пати копиравме документи и носевме на посредникот. Ако ги немаме однесено дали може сега да се однесат или касно е ?
Прашајте го посредникот, ама највероватно сте ги дале, зошто прво се поднесува за происход во амбасада, а после при интервју се носат уште еднаш истите документи плус происходот, и во амбасада ги бараа оригиналите,доколку по два пати сте ваделе изводи и потвра од БККС, тогаш ок е.
Јас лично носев дополнителни во Правосудие во Бугарија додека бев 3 та недела на финална, па ми ги уважија. Сепак прашајте го посредникот.
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Прашајте го посредникот, ама највероватно сте ги дале, зошто прво се поднесува за происход во амбасада, а после при интервју се носат уште еднаш истите документи плус происходот, и во амбасада ги бараа оригиналите,доколку по два пати сте ваделе изводи и потвра од БККС, тогаш ок е.
Јас лично носев дополнителни во Правосудие во Бугарија додека бев 3 та недела на финална, па ми ги уважија. Сепак прашајте го посредникот.
Брат ми само еднаш беше во струмица така да има извадено само еден оригинал. Ќе треба изгледа пак да се оди. Ќе види прво со посредникот што како. Фала многу во секој случај
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Брат ми само еднаш беше во струмица така да има извадено само еден оригинал. Ќе треба изгледа пак да се оди. Ќе види прво со посредникот што како. Фала многу во секој случај
Поубаво дајте уше еднаш отколку да изгубите време на дополнителна.
 
Член од
23 август 2019
Мислења
9
Поени од реакции
1
Може ли некој да објасни откако ќе се земе ЕГН, која е следна постапка, каде се упатуваме, во која институција и што точно им бараме/пополнуваме? Нормално пасош и ЛК, али конкретно, за да не лутаме ко изгубени, па да не понижуваат.
 
Член од
17 август 2018
Мислења
79
Поени од реакции
38
Денес на мене и брат ми сменет статус во „По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.“ Интервју крајот на мај мислам дека беше 31.5.2018. Документи изводи и умреници на предци пред 1918 год и потврда од Струмица.
Сега треба за 2-3 месеци да не стават на положително така е ? Поздрав до сите.
Koga vi e formirana prepiskata? Jas bev na 7 noemvri 2018, prepiskata mi e formirana 16 januari 2019.
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Може ли некој да објасни откако ќе се земе ЕГН, која е следна постапка, каде се упатуваме, во која институција и што точно им бараме/пополнуваме? Нормално пасош и ЛК, али конкретно, за да не лутаме ко изгубени, па да не понижуваат.
Ako adresnata registracija vi e na lege 6 togas spagate pod 1 RPU (rajonno policejsko upravlenie) vo naselba Geo Milev na bulevar Sipchenski prohod 67-GPS ke ve odnesi dotamu, a ako ste na druga adresa ke vidite na internet adresata pod koja opstina spaga pa vo taa policija ke si se slikate i popolnite formular za dokumntite
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Ako adresnata registracija vi e na lege 6 togas spagate pod 1 RPU (rajonno policejsko upravlenie) vo naselba Geo Milev na bulevar Sipchenski prohod 67-GPS ke ve odnesi dotamu, a ako ste na druga adresa ke vidite na internet adresata pod koja opstina spaga pa vo taa policija ke si se slikate i popolnite formular za dokumntite
Moze i vo drugite policiski stanici da odi,gi ima nekolku vo blizina kade mu odgovara tamu
 
Член од
23 август 2019
Мислења
9
Поени од реакции
1
Moze i vo drugite policiski stanici da odi,gi ima nekolku vo blizina kade mu odgovara tamu
Токму заради ова го поставив прашањето, претходно некој имаше напишано дека може и во 5 РПУ и дека немора Слатина. Планирав и јас да идам таму дека поблиску, али да не искочи да ми хистеришат па да ме препратат на друго место сепак на крај. Фала на одговорите на сите во секој случај.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom