Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 август 2019
Мислења
4
Поени од реакции
1
Здраво Ве читам долго време, па сакам да ве прашам една работа.. 2017 бев и ме одбија сега сакам со происходот да одам во конзулатот во Битола, слушнав дека многу брзо било и интервјуто па ме интересира дали некој зел од таму преку прв братучед?
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Jas dobiv otkaz pred 1god. od vicepresident preku prv bratuced sega ima potpisano ne mi e jasno kako bez potvrda od zdruzenie?
Потврда од здружение однесе во ДАБЧ, но во произходот и' напишаа само податоци од прв братучед. Можеби МП има увид во сите документи. Но не може да знаеме со сигурност.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Здраво Ве читам долго време, па сакам да ве прашам една работа.. 2017 бев и ме одбија сега сакам со происходот да одам во конзулатот во Битола, слушнав дека многу брзо било и интервјуто па ме интересира дали некој зел од таму преку прв братучед?
So bratuced najcesto odbivaat,da si izvadis potvrda od zdruzenie toa e barem lesno
 
Член од
30 септември 2009
Мислења
199
Поени од реакции
155
Здраво на сите

Имам прашање знам дека се мењават законите секој месец и сега ме интересира каква е процедурата за БГ пасош и што документи требат.
Уште едно прашање преку кој да почнам да вадам , слушнав имало во Софија некој од Охрид .
Инфо може и на пм .
Благодарам
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Извинете ке можете ли да ми објасните каде се вади таа потврда?
Bugarski Kulturen Klub Skopje, javise na Lazar 071239202, ke ti objasni koj dokumenti treba i kade,ako si od Bitola prasaj vo konzulatot tamu ima drugo zdruzenie ke ti kazat vo konzulatot sto treba
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Друштво ги прочитав коментарите за процедура подигнување указ... Горе долу јасно ми е... Само времето од указ до лична карта и пасош се разликува од коментар до коментар... Кој е поупатен ако може да пише: 1. За колку најбрзо може да излезе ЕГН, 2. Најбрз рок од подигнување на указ до лична карта и пасош.
 
Член од
23 август 2019
Мислења
3
Поени од реакции
4
Zdravo na site. I mene mi e potpisan ukaz pred nekoj den. Procedura pocnata 2013g,intervju maj 2014 vo Sofija,pa na dopolnitelna,polozitelno od 25.09.2018 ,so dokument samo potvrda od bug.klub vo Strumica.Da si docekate site :) Da zamolam ako moze nekoj da mi odgovori vo vrska so podignuvanje na ukazot.Me interesira dali ima vremenski rok do koga treba da se zakaze za podignuvanje na ukazot , posle toa dali koga ke mi odgovara moze da se slikam i da go podignam pasosot ili ima odreno vreme.Kade treba da se prevede i zaveri izvodot na rodeni ?' Dali moze cela procedura da se zavrsi za eden den preku posrednik ili bilo kako ili za kolku vreme najbrzo moze da se zavrsi toa? Ve molam koj e poupaten da mi odgovori
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Zdravo na site. I mene mi e potpisan ukaz pred nekoj den. Procedura pocnata 2013g,intervju maj 2014 vo Sofija,pa na dopolnitelna,polozitelno od 25.09.2018 ,so dokument samo potvrda od bug.klub vo Strumica.Da si docekate site :) Da zamolam ako moze nekoj da mi odgovori vo vrska so podignuvanje na ukazot.Me interesira dali ima vremenski rok do koga treba da se zakaze za podignuvanje na ukazot , posle toa dali koga ke mi odgovara moze da se slikam i da go podignam pasosot ili ima odreno vreme.Kade treba da se prevede i zaveri izvodot na rodeni ?' Dali moze cela procedura da se zavrsi za eden den preku posrednik ili bilo kako ili za kolku vreme najbrzo moze da se zavrsi toa? Ve molam koj e poupaten da mi odgovori
Нема одреден рок кога треба да се закаже за подигнување на указ.Си бираш сама термин кога има слободен и кога ти одговара на страната за закажување.Две три стрни поназад ја имам објаснето процедурата за подигнување на указ .
Откако ќе го земеш указот ќе треба да одиш во ошптина да поднесеш за адреса и ЕГН,кои доколку немаш некој да ти среди за побрзо од посреднициве,ќе чекаш пет дена до една недела.Кога ќе поднесеш во општина во мечувреме ќе најдеш агенција за превод они ќе ти го преведат и заверат изводот.
После со адресата и ЕГН одиш во МВР и со преведениот извод пополнуваш барање и се сликаш.Зависно од тоа колку ќе платиш за толку време ќе го земеш.Можеш во истиот ден,во рок од 3 дена,за 8 дена и за 30 дена.
Има посредници кои средуваат за да се земе во еден ден,но распрашај се наоколу зошто си играат со цените,некои зимаат реалмо но некои зимаат многу.
 
Член од
23 август 2019
Мислења
3
Поени од реакции
4
Нема одреден рок кога треба да се закаже за подигнување на указ.Си бираш сама термин кога има слободен и кога ти одговара на страната за закажување.Две три стрни поназад ја имам објаснето процедурата за подигнување на указ .
Откако ќе го земеш указот ќе треба да одиш во ошптина да поднесеш за адреса и ЕГН,кои доколку немаш некој да ти среди за побрзо од посреднициве,ќе чекаш пет дена до една недела.Кога ќе поднесеш во општина во мечувреме ќе најдеш агенција за превод они ќе ти го преведат и заверат изводот.
После со адресата и ЕГН одиш во МВР и со преведениот извод пополнуваш барање и се сликаш.Зависно од тоа колку ќе платиш за толку време ќе го земеш.Можеш во истиот ден,во рок од 3 дена,за 8 дена и за 30 дена.
Има посредници кои средуваат за да се земе во еден ден,но распрашај се наоколу зошто си играат со цените,некои зимаат реалмо но некои зимаат многу.
Otkako ke ispadne EGN dali moram da go zemam pr.za edna nedela ili pak moze koga ke mi odgovara mene? Istoto me interesira i za podiganje na pasosot kako odi,oti sum vrzana so termini malku. palekrstic fala ti najmnogu :) retki se tie kako tebe na forumov :) BRAVO
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Otkako ke ispadne EGN dali moram da go zemam pr.za edna nedela ili pak moze koga ke mi odgovara mene? Istoto me interesira i za podiganje na pasosot kako odi,oti sum vrzana so termini malku. palekrstic fala ti najmnogu :) retki se tie kako tebe na forumov :) BRAVO
Nema na shto,tuka sme da si pomagame neli ;)
Adresata i egn to ke ti bidat gotovi za edna nedela,no smetam deka nemora strikno da se vrzes za toj period mozes i pokasno da gi podignes.A za pasoshot mozes da ostavish i polnomoshno na nekogo nemora posrednik,da gi podigne vo tvoe ime.Obicno posrednicite koga odis da podnesuvas za adresa i EGN vrshat rabota i da se slikas ,a posle oni ti go nosat pasoshot za tri dena doma.Nemora po dva pati da odis.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom