Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 август 2019
Мислења
78
Поени од реакции
191
Decki, bev na intervju vo ambasada vo Sk na 14ti Noemvri 2017g. Podnesuvam za dokumenti preku tatko Bugarin. Uste mi stoi na zadolzitelna. Znae nekoj kolku vreme treba da se smeni statusot, i otkoga ke se promeni koi se slednite cekori. 320/2018 mi e broj na molba.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Decki, bev na intervju vo ambasada vo Sk na 14ti Noemvri 2017g. Podnesuvam za dokumenti preku tatko Bugarin. Uste mi stoi na zadolzitelna. Znae nekoj kolku vreme treba da se smeni statusot, i otkoga ke se promeni koi se slednite cekori. 320/2018 mi e broj na molba.
Tie sto se preku roditel najmnogu cekaat duri i po 20 meseci imase ovde luge so cekaa promena na finalna od zadolzitelna.
 
Член од
6 август 2019
Мислења
78
Поени од реакции
191
Tie sto se preku roditel najmnogu cekaat duri i po 20 meseci imase ovde luge so cekaa promena na finalna od zadolzitelna.
Iskreno ne mi e problem da cekam, me plasi da ne ima nekakov problem so dokumentite a nikoj da mi nema kazano. Iako odev preku posrednik, so preporaki i site saltanati, ama nekako mnogu mi se razvlece rabotata
 
Член од
29 ноември 2017
Мислења
70
Поени од реакции
21
E
Ne bi sakal da go lustriram,
Ne se parite problem kolku sho e vo prashanje princip.
Ko se dogovaravme posreduvanjeto koshtashe “400€ plus 3-4 odenja vo Sofija”, na kraj ke ispdni 1000€ na ramno

Автоматски споено мислење:


200€ na raka, plus za administrativni troshkovi, sevkupno dosega imam vlozheno okolu 500-550€
mnogu si vlozil da ti kazamabe dadovme po 750 evra plus ali kako vlav kako ti dadoa pasos neznam
 
Член од
7 февруари 2018
Мислења
44
Поени од реакции
35
Здраво,
Ова се трошоците -
-50 лева -За подигнување на указ
-30 лева-За адреса и ЕГН во општина
-30 лева -За превод и заверка на извод кој што ќе ти треба за во МВР за сликање
-36 лева -Лична карта за 3 дена(за 30 дена е 18 лева а за 8 часа 90лева)
-80 лева -Пасош за 3 дена(за 30дена е 40 лева,а за 8 часа е 200лева)
Значи вкупно ако сакаш за 3 дена да ги земеш ќе платиш 226 лева -односно 113 евра.
Е сега тука треба плус да си го пресметаш патот.
Kako ide kad je konzulski put. Ukaz dođe u ambasadu a šta sa ostalim? Adresa, EGN...itd
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
176
Поени од реакции
126
Луѓе дојде и тој ден 5+ години... Последно проверив во среда. Значи четврток или петок се сменил статусот. На сите ви посакувам да добиете. Бројч 5.../2014, интервју април 2014, бев на дополнителна па однесов документи од прв братучед + БККС потврда, на положително од септември 2018, без проверка од ВП, инаку како студент имав постојан престој во БГ 2007-2011, не знам дали тоа играло некаква улога при конечната одлука.
Znaci za nekoj den i jas da cekam final decision, i jas sum Maj 2014, so broj 5xxx/2014, i sopruvata, i sme so doks od prv brat i so potvrda od Veliko trnovo, i sum od September 2018 na polozitelno, ke ve izvestam. Koj me pamti znae deka ne sum posrednik. Pozdrav se nadevam za kratko ke se pofalam ili ke zavrsam ao sledenje na temava. Za dobro da e. Pozdrav
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
157
Поени од реакции
209
Do 20 septevri edna godina od untervju toj status stoi uste prepiskata se namira vo procedura na zadolzitelno soglasuvajne a dali treba nesto da se zakzuva vo sofija za da prilozam plus tie dokumenti ili ne
I jas sum od sept.2018 nz intervjudo sega nemam promena
I go prasav posrednikot dali da odnesam stari dok.zs najdov
Mi rece ne treba ako treba ke odnesish
Inace sum preku predok roden pred 1910
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Znaci za nekoj den i jas da cekam final decision, i jas sum Maj 2014, so broj 5xxx/2014, i sopruvata, i sme so doks od prv brat i so potvrda od Veliko trnovo, i sum od September 2018 na polozitelno, ke ve izvestam. Koj me pamti znae deka ne sum posrednik. Pozdrav se nadevam za kratko ke se pofalam ili ke zavrsam ao sledenje na temava. Za dobro da e. Pozdrav
Точно се ближи крајот и кај тебе... Со среќа!
 
Член од
6 август 2019
Мислења
78
Поени од реакции
191
Bev na intervju vo Noemvri 2017. Se javiv vo February za da mi dadat pin za da sledam sostojba, no seuste se nema smeneto status. Dokumentive mi se podneseni preku tatko Bugarin. Me interesira dali mozebi ima nekakov problem ili za site volku dolgo trae? I koi se proceduritr posle promena na statusov. Screenshot_20190807_091847.jpg
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom