Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

hurley

observer
Член од
17 мај 2015
Мислења
166
Поени од реакции
150
Здраво дечки, пробав да најдам тема посебно за замена и добивање бугарска возачка дозвола ама не можев, па затоа овде пишам. Прво, да ви посакам среќа на сите што чекате пасош :)

Прашањето: Таман се решив да ја променам македонската со бугарска возачка, посредникот ми вели дека имало застој сега од 1ви Јули донеле нов закон дека требало да докажеш дека имаш минимум 6 месечен престој во Бугарија. Да не има некој да сподели некое искуство во врска со ова?
Или ако знае некој каде има посебно тема за возачки, нека испрати линк.

Поздрав до сите :)
https://www.mvr.bg/opp/административни-услуги/услуги-за-водачи/подмјана-на-свидетелство-за-управление-на-мпс-издадено-от-друга-д'ржава-с-б'лгарско
 
Член од
14 јуни 2015
Мислења
4
Поени од реакции
9
Zdravo, mi treba prevoz do sofija da si go podignam pasohot, dali ima nekoj sto ke odi sofija od ponedenik? Ili nekoj da mi preporacate sto cesto patuva na taa relacija. Pishete vo poraka da ne gi zamaram drugite clenovi. Vi blagodaram


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
30
Поени од реакции
31
Zdravo. Koe brojce si? I koga bese na intervju? i jas sum kako tebe, podnesov dopolnitelni dokumenti, i sega sum pak na finalna pa da znam do kaj se so razgleduvanje. Pozdrav
drugar koga popdnese dopolnitelni ... jas na 2ri mesecov ... utre veke 3 nedeli ... statusot uste stoi deka treba da se odnesat dopolnitelni ... ne se smeni vo nisto ... si ostana kako da nemam odneseno :/ kaj tebe za kolku vreme se smeni ?
 
Член од
26 ноември 2017
Мислења
100
Поени од реакции
38
Nekoj od 2016 da se pofali so potpisan ukaz??

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
Здраво дечки, пробав да најдам тема посебно за замена и добивање бугарска возачка дозвола ама не можев, па затоа овде пишам. Прво, да ви посакам среќа на сите што чекате пасош :)

Прашањето: Таман се решив да ја променам македонската со бугарска возачка, посредникот ми вели дека имало застој сега од 1ви Јули донеле нов закон дека требало да докажеш дека имаш минимум 6 месечен престој во Бугарија. Да не има некој да сподели некое искуство во врска со ова?
Или ако знае некој каде има посебно тема за возачки, нека испрати линк.

Поздрав до сите :)
Tocno taka treba da zivees i rabotis vo BG 6 MESECI da ti ima rabotodavecot pustano plata na tvoja smetka Takov e zakonot sega
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
59
Поени од реакции
23
Ај да ве замолам за услуга
Потребни ми се за пријател кој сака да започне процедура
1. Статистиката за селата на Васил Кнчев, линк
2. И-меил од бугарскиот архив
3. Краток опис на моменталната процедура, доколку саката
Фала
Автоматски споено мислење:

Прашај го Лазар Младенов,точно ќе ти одговори да не се мачиш да бараш
 

Attachments

Член од
23 јули 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo. Jas podadov za pasos 2017/2018 I bev na razgovor vo noemvri 2018. Dali znae nekoj odprilika kolku se ceka do podpis?
Fala.
 
Член од
8 април 2017
Мислења
47
Поени од реакции
72
Здраво дечки, пробав да најдам тема посебно за замена и добивање бугарска возачка дозвола ама не можев, па затоа овде пишам. Прво, да ви посакам среќа на сите што чекате пасош :)

Прашањето: Таман се решив да ја променам македонската со бугарска возачка, посредникот ми вели дека имало застој сега од 1ви Јули донеле нов закон дека требало да докажеш дека имаш минимум 6 месечен престој во Бугарија. Да не има некој да сподели некое искуство во врска со ова?
Или ако знае некој каде има посебно тема за возачки, нека испрати линк.

Поздрав до сите :)
Tocno e deka se bara prestoj od 180 denovi vo Bugarija, e sega momentalno ako si so adresa na ziveenje vo Sofija ne bi trebalo da imas problem megutoa ako si vo Kjustendil ili Blagoevgrad so adresa e togas e problem. Zakonot e donesen dekemvri 2018, jas podnesov dokumenti, gi primija na salter, mi dadoa brojce za posle 30 dena da ja podignam vozackata, idam na 30 den i mi vikaat mora da cekas 6 meseci od dobivanje na adresa pa da podneses za promena na vozacka i taka bese, cekav 6 meseci i si zemav vozacka so adresa vo Sofija sum, a moj prijatel vo Kjustendil mu dale da potpolni dokument dali ima prestoj od 180 dena vo Bg, toj potpolnil deka ima, posle proverkata od policija go odbile za vozacka i plus kazna od 500 eur dobi za izjavata sto ne bila tocna za prestojot, kaj nego bese za prodolzuvanje a kaj mene prv pat zimam Bg vozacka
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
drugar koga popdnese dopolnitelni ... jas na 2ri mesecov ... utre veke 3 nedeli ... statusot uste stoi deka treba da se odnesat dopolnitelni ... ne se smeni vo nisto ... si ostana kako da nemam odneseno :/ kaj tebe za kolku vreme se smeni ?
neznam tocno datum, sredina na juni bev da nosam. kaj mene ushte ne bese istecen datumot za podnesuvanje koga mi go smenija statusot. imav rok do 12ti ovoj mesec da odnesam, a na 3ti me stavija pak na finalna
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Tocno e deka se bara prestoj od 180 denovi vo Bugarija, e sega momentalno ako si so adresa na ziveenje vo Sofija ne bi trebalo da imas problem megutoa ako si vo Kjustendil ili Blagoevgrad so adresa e togas e problem. Zakonot e donesen dekemvri 2018, jas podnesov dokumenti, gi primija na salter, mi dadoa brojce za posle 30 dena da ja podignam vozackata, idam na 30 den i mi vikaat mora da cekas 6 meseci od dobivanje na adresa pa da podneses za promena na vozacka i taka bese, cekav 6 meseci i si zemav vozacka so adresa vo Sofija sum, a moj prijatel vo Kjustendil mu dale da potpolni dokument dali ima prestoj od 180 dena vo Bg, toj potpolnil deka ima, posle proverkata od policija go odbile za vozacka i plus kazna od 500 eur dobi za izjavata sto ne bila tocna za prestojot, kaj nego bese za prodolzuvanje a kaj mene prv pat zimam Bg vozacka
Честитки, нека ти служи возачката :)
Значи сепак точно е. И да, јас сум со адреса во Благоевград, посредникот ми ги преведел сите потребни документи (лекарско, свидетелство за образование итн) и на шалтер му рекле дека моментално има застој и дека бараат Разрешение за временно или постојанно пребиваване на територијата на Република Б'лгарија од мин 6 месеци... Сега платив за превод и легализација - а возачка немам.. Не знам тоа Разрешение дали и од каде може да се извади, а ми треба Бг возачка во најбрз можен рок..
Автоматски споено мислење:

Da ne se raboti da si 6 meseci drzavjanin? Uslovi kako 6 meseci prestoj nemaat smisla, ako si veke drzavjanin na Bugarija.

Sent from my SM-J415FN using Tapatalk
Бараат Разрешение за временно или постојанно пребиваване на територијата на Република Б'лгарија, е сега од каде и како се добива ова - појма немам...
Автоматски споено мислење:

Ти благодарам за линкот, веќе го видов... ама ги знаеш Бугарите - може имаат донесено нов закон а не им е апдејтирана страницата :(
Еве и друг член потврди дека и нему му барале потврда од 180 дена престој..
Автоматски споено мислење:

Tocno taka treba da zivees i rabotis vo BG 6 MESECI da ti ima rabotodavecot pustano plata na tvoja smetka Takov e zakonot sega
Од кога е овој закон, знаеш?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom