Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 мај 2019
Мислења
29
Поени од реакции
21
E sega uste godina i 9 meseca za da se pojavi finalen pregled pa posle 18 meseca na finalen pregled pa posle 21 mesec polozitelno pa posle godina i 6 meseca ce cekas za potpis od Jotova.Nazalost toa e toa.
MOLIM TE NE PISUVAJ I NE SIRI DEZINFORMACII KLASICNO POLUPISMEN SI ODNOSNO PRIPROST...[DOUBLEPOST=1562871192][/DOUBLEPOST]100 PATI VI PISAV NE SIRETE DEZINFORMACII CISTA SREKJA E CELATA RABOTA NEMA NI MESECI NI DENOVI NI MINUTI PO KOJ BI SE ORENTIRAL NEKOJ. POZDRAV
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Како што сите знаете веќе година ако не и повеќе господата од вмро-бнд си легнаа на брашното и никаде ги нема да скокаат за дополнителните проверки и отказите како што правеа порано. А и бројката на откази не беше екстремно голема, но затоа многу преписки беа заглавени или на дополнитела или на потпис кај вицепрезидентката. Последните 6 месеци отказите имаат достигнато критична точка како што беше во два три периоди пред неколку години но ова е врв - 1681 одбиен предмет за шест месеци, плус многу преписки се враќаат на дополнителна и се чека за потпис повеќе од година, и на пат е целосно блокирање на процесот. Масовно се потпишуват укази само на Молдавци и Украинци...
Сега под притисок они се осеќаат повикани да реагираат затоа што нели тие го држат бизнисот и "се борат" за б'лгарштината во македонија од каде им се финансира партијата. Реакцијата им е индиректна преку свикување заседание во Комисијата за бугарите во странство и конечно изнесуваат јавно (на нивна штета) после долго време дека Советот за државјанство не ги признава потврдите и одбива кандидати кои аплицирале само со потврда од здружение. Ама мора да реагираат затоа што толку откази за 6 месечен период немало никогаш и им удира јако по бизнисот. Плус отказите се главно на кандидати од маќедонија.
Дека ова ќе смени нешто чисто се сомневам ама мислам дека ќе изнесат интересни податоци кога ќе го објават стенограмот од расправата.
za so potvrdi po to sto imaat pisano ovde site dobija. odbivaa prepiski samo so dokumenti vuko, cicko, tetki i bracedi... ili nemale od babi i dedovci plus vo dokumentite dostaveni pa odele samo so dok od niv i znam im se velese da gi doodnesat kako dopolnitelni ili da si izvaet potvrdi i da gi dostavat.

ovde isto pisuva i po temata za по повод непризнаване на издадени удостоверенија за б'лгарски произход to sto prvo se dobivet vo dabc na pocetokot od procedurata.

znaci imet 2 tipa temi .... podadeni signali za odbieni, edni se za odbieni po udostovarenie za bg proizhod od dabc i drugite preku mp za podadeni dokumenti za bg grazdanstvo.

ce ima doklad nedela dena po komisijata.... ce doznaeme.

a komisija za prekratvenite od katja sto sudot rece e nezakonsko napraveno i trebit da se vratat vo procedura dosega ne sum procitala takva tema da imale.
 
Последно уредено:
Член од
10 јули 2018
Мислења
69
Поени од реакции
78
Do septemvri da ne cakame niso oti sea si gi vlazhnat ....petite....tapa aram da i se parite sto gi imat zemeno...Gospod da gi zeme
 
Член од
12 јули 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
bev vo procedura za da dobijam drzavjnstvo mi se smeni pred edna godina (podnesov 2016)vo
С'вет'т по гражданство не е уважил молбата На основание чл. 33, ал. 3 от ЗБГ дирекција "Миграција"-МВР счита, че молбата на лицето не следва да б'де уважена.Vekje podolgo vreme ziveam vo EU nemam nikakvi problemi imam i licna karta kade shto ziveam,prashuvav,podnesovme baranje do migracija,i do segde kako shto treba ama site ne vrtat vo krug,jas sum siguren deka imaat napraveno greshka i deka ne sakaat da si ja priznaat.
Slucajno da ne znae nekoj shto kako mozam da pravam ili nekoj sovet.Fala
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
bev vo procedura za da dobijam drzavjnstvo mi se smeni pred edna godina (podnesov 2016)vo
С'вет'т по гражданство не е уважил молбата На основание чл. 33, ал. 3 от ЗБГ дирекција "Миграција"-МВР счита, че молбата на лицето не следва да б'де уважена.Vekje podolgo vreme ziveam vo EU nemam nikakvi problemi imam i licna karta kade shto ziveam,prashuvav,podnesovme baranje do migracija,i do segde kako shto treba ama site ne vrtat vo krug,jas sum siguren deka imaat napraveno greshka i deka ne sakaat da si ja priznaat.
Slucajno da ne znae nekoj shto kako mozam da pravam ili nekoj sovet.Fala
) (Доп. - ДВ, бр. 109 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., изм. - ДВ, бр. 33 от 2010 г.) С'вет'т по гражданството дава мнение по молбите и предложенијата, св'рзани с б'лгарското гражданство след писмени становишта на Министерството на в'трешните работи и на Д'ржавна агенција "Национална сигурност".
Mgr I dans dale preslog da te odvijat da ne si napravil nekoj prekrsok nekade bilo kade ili nekade da ne si bil problem za nacionalnata sigurnost na nekoja drzava ili da ne si ostanal pi evropa ili svetot poveke od potrebnoto, da ne si napravil prekrsok vo soobrakajot potezok od predvideniot
 
Член од
12 јули 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
) (Доп. - ДВ, бр. 109 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., изм. - ДВ, бр. 33 от 2010 г.) С'вет'т по гражданството дава мнение по молбите и предложенијата, св'рзани с б'лгарското гражданство след писмени становишта на Министерството на в'трешните работи и на Д'ржавна агенција "Национална сигурност".
Mgr I dans dale preslog da te odvijat da ne si napravil nekoj prekrsok nekade bilo kade ili nekade da ne si bil problem za nacionalnata sigurnost na nekoja drzava ili da ne si ostanal pi evropa ili svetot poveke od potrebnoto, da ne si napravil prekrsok vo soobrakajot potezok od predvideniot
Nemam nikogash nishto napraveno vekje 4 godini imam resident card vo eu,polagav po 2 paat za eu vozacka,2 paati sum bil vo Usa so worki and travel nikogash povekje ne sum ostanal od dozvoleno sve e kako shto treba....
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Nemam nikogash nishto napraveno vekje 4 godini imam resident card vo eu,polagav po 2 paat za eu vozacka,2 paati sum bil vo Usa so worki and travel nikogash povekje ne sum ostanal od dozvoleno sve e kako shto treba....
Imase pravo 14 dena na zalba vo administrativen sud[DOUBLEPOST=1562937362][/DOUBLEPOST]
Imase pravo 14 dena na zalba vo administrativen sud
Ili prilozi zalba vo ministerstvoto na pravosydieto pa vidi vo koja nasoka ke ti se odbivaat rabotite mora da postoi nekade nesto za so te odbile nemozi da ima greska
 
Последно уредено:
Член од
12 јули 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Imase pravo 14 dena na zalba vo administrativen sud[DOUBLEPOST=1562937362][/DOUBLEPOST]
Ili prilozi zalba vo ministerstvoto na pravosydieto pa vidi vo koja nasoka ke ti se odbivaat rabotite mora da postoi nekade nesto za so te odbile nemozi da ima greska
isprativme do migracija,od migracija ni kaza da se obratime do Ministerstvo za vnatreshni raboti,od tamu ne izvesitija da se obratime do pravosudije,od pravosudije ne ispratija do sud i od sud ni kazaa deka treba da ideme vo ministrstvo za vnatershni rab .....[DOUBLEPOST=1562937870][/DOUBLEPOST]
isprativme do migracija,od migracija ni kaza da se obratime do Ministerstvo za vnatreshni raboti,od tamu ne izvesitija da se obratime do pravosudije,od pravosudije ne ispratija do sud i od sud ni kazaa deka treba da ideme vo ministrstvo za vnatershni rab .....
so site predhodni potvrdi od shto ne ispratija za da stigneme do tamu....
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Imase pravo 14 dena na zalba vo administrativen sud[DOUBLEPOST=1562937362][/DOUBLEPOST]
Ili prilozi zalba vo ministerstvoto na pravosydieto pa vidi vo koja nasoka ke ti se odbivaat rabotite mora da postoi nekade nesto za so te odbile nemozi da ima greska
Не треси глупости, каде ќе поднесе жалба во Мин. за Правда?? Никаде, плус Решенијата на С'вета по гражданство изобшто не могат да се обжалват!! И да оди преку суд само ќе му ги земат парите и ќе го влечкаат години и пак ништо.
@jane89 најдобро што може да направиш е да одиш да си ги повлечеш документите и таму ако може да ти одговорат која е причината поради која те одбиле и да започнеш процедура од ново без да ја правиш истата грешка (ако има таква од твоја страна). Ако е од нивна никому ништо, ќе чекаш повторно 2-3 год за државјанство, тоа е.
Еве еден случај
https://tml-consult.bg/index.php/bg/?option=com_content&view=article&id=148:2014-11-03-06-52-27&catid=9&Itemid=102&lang=bg
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Не треси глупости, каде ќе поднесе жалба во Мин. за Правда?? Никаде, плус Решенијата на С'вета по гражданство изобшто не могат да се обжалват!! И да оди преку суд само ќе му ги земат парите и ќе го влечкаат години и пак ништо.
@jane89 најдобро што може да направиш е да одиш да си ги повлечеш документите и таму ако може да ти одговорат која е причината поради која те одбиле и да започнеш процедура од ново без да ја правиш истата грешка (ако има таква од твоја страна). Ако е од нивна никому ништо, ќе чекаш повторно 2-3 год за државјанство, тоа е.
Еве еден случај
https://tml-consult.bg/index.php/bg/?option=com_content&view=article&id=148:2014-11-03-06-52-27&catid=9&Itemid=102&lang=bg
Подготвја отговори и дава мненија по пост'пили молби, жалби и предложенија, св'рзани с б'лгарското гражданство;
Ова стои и на stranata na МП sekoj podnesuvamoze da podnesuva zalba I sekoj odgovor I resenie na drzavna institucija podlezi na zalba sekade vo svetot Dali bilo prvostepeno ili vtorostepeno[DOUBLEPOST=1562942676][/DOUBLEPOST]
Подготвја отговори и дава мненија по пост'пили молби, жалби и предложенија, св'рзани с б'лгарското гражданство;
Ова стои и на stranata na МП sekoj podnesuvamoze da podnesuva zalba I sekoj odgovor I resenie na drzavna institucija podlezi na zalba sekade vo svetot Dali bilo prvostepeno ili vtorostepeno
Otvori vo dejnosti na direkcia bylgarsko grazdanstvo ke vidis so pisi , ti demek se znajs pa odma gluposti drugite tropaat od tebe bidi siguren/sigurna deka 300000 pati pojke znam
 
Член од
27 декември 2018
Мислења
35
Поени од реакции
34
Имам процедура поминав интервју во март , потекло-происход имам од брат ми(има веќе бугарски пасош), но во 2008 бев фатен со фалц бугарски во Германија , и имав забрана за ЕУ до 2014, после тоа немам никаков проблем за ЕУ еве патувам слободно и уса бев, дали сега има шанси за тоа од пред 10-11год да бидам одбиен за бугарско државјанство , ако некој има слично искуство да сподели
 
Последно уредено:

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Знае некој одприлика колку време чекаат овие од 2016 со "положително становишце.." до потпис или одказ?
Значи прашувам одприлика..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom