Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 мај 2019
Мислења
29
Поени од реакции
21
Zdravo na site, bev na intervju vo Sofija na 20ti Februari 2019, momentalno statusot mi e :Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
Bi sakala prasam, kako odat redosledno statusite?
Finalen
inervju 17 1 2018 pa mart 2019 na doplonitelna i uste kolku ke cekam do zemanje ? mozi uste 5 godini ?ako ne i poke kako so citam
ne citaj sto pisuvaat tuka za site e razlicno ne si malerisuvaj...
 
Член од
30 октомври 2011
Мислења
60
Поени од реакции
32
Zdravo na site. Mi pobaraa dopolnitelni sokumenti, po dostavuvanjeto statusot we smeni. Dali znae nekoj sto e sledno I kolku se ceka od prilika.
Fala[DOUBLEPOST=1560718090][/DOUBLEPOST]
Zdravo na site. Mi pobaraa dopolnitelni sokumenti, po dostavuvanjeto statusot we smeni. Dali znae nekoj sto e sledno I kolku se ceka od prilika.
Fala
Statusot e smenet vo finalen eksperten pregled....
 

Attachments

Член од
6 август 2018
Мислења
14
Поени од реакции
33
Zdravo na site. Mi pobaraa dopolnitelni sokumenti, po dostavuvanjeto statusot we smeni. Dali znae nekoj sto e sledno I kolku se ceka od prilika.
Fala[DOUBLEPOST=1560718090][/DOUBLEPOST]
Statusot e smenet vo finalen eksperten pregled....
Јас однесов дополнителни док.крштелно бг егз.копија со заверка бг нотар (морав така, две молби за двајца од семејство), плус мк изводи за поврзување потекло во бг преведени и легализирани во бг министерство за надворешни.
Лично ги днесов во Софија на ул Аксаков во мај 2016 и дури на почеток на август 2018 ми се смени од дополнителна на финален експертски преглед, за три недели ми решија на положително од совет,значи крај на август 2018, ... и од тогаш чекам указ сеуште,

при носење доп. ми го сменија бројот од 8ххх/2014 конз.ск. во 5ххх/2014 број на молба и добив пин
 
Член од
30 октомври 2011
Мислења
60
Поени од реакции
32
Јас однесов дополнителни док.крштелно бг егз.копија со заверка бг нотар (морав така, две молби за двајца од семејство), плус мк изводи за поврзување потекло во бг преведени и легализирани во бг министерство за надворешни.
Лично ги днесов во Софија на ул Аксаков во мај 2016 и дури на почеток на август 2018 ми се смени од дополнителна на финален експертски преглед, за три недели ми решија на положително од совет,значи крај на август 2018, ... и од тогаш чекам указ сеуште,

при носење доп. ми го сменија бројот од 8ххх/2014 конз.ск. во 5ххх/2014 број на молба и добив пин
Mene mi smenija status za 3 nedeli otkako gi podnesov dokumentite. Znaci treba za kratko vreme da ima odgovor. Toa Ukaz e poslednoto nesto sto treba da go dobies za da zemes drzavjanstvo?
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Исто како политичарине кај нас ти е исказов. По мене кажување на просечна плата ми е најневеродостојно претставување. Кажи минимална плата, и трошоци за основи работи за живот. А не научени се сите просечна плата од 2000 евра, тоа значи дека сите земаат 2000 евра плата или дека некој зема 5000 евра, некој 1500 некој 200 и просекот доаѓа на 2000 евра.

Ако оваа вест ти значи за некаков висок стандард, мене не ми значи. Ако трошоци за живот се 400 евра а минимална плата 200-250 евра, не е нешто како што треба.
И во Германија земаат 1500 а не над 2000, ама станот 700 и така...
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
44
Поени од реакции
23
Avgust 2018 na intervju od Bitola
brojce dobiv 27 Noemvri 2018
Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

Ima nekoj vo blizina so mene so pravel intervju? i do kaj se dali ima novosti nesto...
procitav nekoj 2018 pocetok na intervju mu se smenal statusot.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
175
Поени од реакции
151
Avgust 2018 na intervju od Bitola
brojce dobiv 27 Noemvri 2018
Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

Ima nekoj vo blizina so mene so pravel intervju? i do kaj se dali ima novosti nesto...
procitav nekoj 2018 pocetok na intervju mu se smenal statusot.
Jas sum 07.08.2018 Sofia,nema nisto novo,zadolzitelno sum

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Член од
27 март 2019
Мислења
282
Поени од реакции
270
Dali nekoj ima info od posrednik ili slicno sto se desava vo bg so ukazite... T. E potpisuvat... Ke potpisuvat?
 
Член од
12 декември 2018
Мислења
115
Поени од реакции
179
Dali nekoj ima info od posrednik ili slicno sto se desava vo bg so ukazite... T. E potpisuvat... Ke potpisuvat?
Eve sto se deshava, kako shto beshe formirana komisijata da gi proveri prepiskite koi bea vo procedura pred da izlezi skandalot, isto taka se formira komisija da gi proveri prepiskite koi se vo procedura posle izleguvanje na skandalot.E sega isto taka prodolzen e rokot na ovaa komisija taka da povtorno e shtama povtorno se razgleduva e proveruva i nema mesto za panika.Ova e oficijalna odluka vo sluzben vesnik na R.Bugarija a ne informacija od posrednik so 8mo odd edvaj zavrsheno.
 

Attachments

A

andrea85

Гостин
Eve sto se deshava, kako shto beshe formirana komisijata da gi proveri prepiskite koi bea vo procedura pred da izlezi skandalot, isto taka se formira komisija da gi proveri prepiskite koi se vo procedura posle izleguvanje na skandalot.E sega isto taka prodolzen e rokot na ovaa komisija taka da povtorno e shtama povtorno se razgleduva e proveruva i nema mesto za panika.Ova e oficijalna odluka vo sluzben vesnik na R.Bugarija a ne informacija od posrednik so 8mo odd edvaj zavrsheno.
Да, беше првично до 15,03, после продолжија уште за 3 месеци, што значи и дека вториот рок веќе е завршен и кај и да е овој месец треба да с еиспадне со конкретна одлука.
Но Јотова почна да потпишува откако ДАНС испадна дека проверени се 50,000 кандидати и немаат престап.,,,,

A во среда ќе се соопште одлуката и за ДАБЧ

https://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2597/sittings/ID/9870
 
Последно уредено од модератор:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Да, беше првично до 15,03, после продолжија уште за 3 месеци, што значи и дека вториот рок веќе е завршен и кај и да е овој месец треба да с еиспадне со конкретна одлука.
Но Јотова почна да потпишува откако ДАНС испадна дека проверени се 50,000 кандидати и немаат престап.,,,,

A во среда ќе се соопште одлуката и за ДАБЧ

https://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2597/sittings/ID/9870
И јас имам инфо дека секој момент треба да излезат нови укази,и тоа секој ден ќе имало укази.Е сега колку е тоа веродостојно останува да видиме,но не е на одмет малку надеж нели;)
 
Член од
6 јуни 2019
Мислења
38
Поени од реакции
13
И јас имам инфо дека секој момент треба да излезат нови укази,и тоа секој ден ќе имало укази.Е сега колку е тоа веродостојно останува да видиме,но не е на одмет малку надеж нели;)

Bullsh#ts
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
121
Поени од реакции
16
Здраво. Сакам да поднесам барање за бугарски пасош но немам никаков документ за потекло.( дедо ми служел во бугарска војска но џабе кога немам никаков документ ).Дали има некакви шанси да се добија пасош преку овие посреднициве кој средуваат и за документ за потекло и за колку години од прилика се чека додека го добиеш? поздрав
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom