Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 декември 2014
Мислења
240
Поени од реакции
145
Zašto da nemože megunaroden izvod na rodeni? Jas baš takov izvadiv denes. Odam preku posrednička koja e advokat od Sofija, Bugarka, veke dolgi godini ja raboti procedurata po redoven pat, taa mi reče samo da e original izvodot ne e važno kolku e star, ne spomna ni prevod, ni zaverka[DOUBLEPOST=1559625410][/DOUBLEPOST]
Ja prašav mojata posresnička reče može megunaroden izvod. Duri i go slikav da go vidi i mi potvrdi deka može. Pozdrav[DOUBLEPOST=1559626040][/DOUBLEPOST]Jas samo prašav dali može da se koristi megunaroden izvod, a za tvoeto prašanje dali može namesto preveden i zaveren, neznam. Sepak prašaj si da ne te zafrknam @sas1975 Ti vikam mene ne mi rekoa ništo za prevod i zaverka. Večer odam vo Sofija po Ukaz i nosam Rezervacija, Pasoš, 1 slika i Izvod na rodeni original
Sreken pat i ako mozis prasaj dali mozi megunaroden izvod pozz[DOUBLEPOST=1559669919][/DOUBLEPOST]
Prasuvam za prijateli ukazot im e ispraten vo konzulat bitola dali ke mozat da go podignat ukazot i sofia da ja prodolzat postapkata dali ima nekoj takvo iskustvo odnapred blagodaram
Nemozi mora da cekas da stigne pismoto za adresa
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Здраво на сите. На интервју бев 12.12.2017, постапката ја почнав само со потврда но пред еден месец бев вратен на дополнителна проверка. Како дополнителен доказ, го доставив следниов документ -



Бидејќи оригиналот е даден во друга преписка која е сеуште во фаза на задолжително согласување, јас доставив заверена копија од нотар, а на молбата наведов во која преписка се наоѓа оригиналниот документ.

Меѓутоа, посредникот ми посочи дека конкретно овој документ не би бил прифатлив за МП затоа што никаде не пишувало дека човекот бил бугарин. Дали некој од вас овде на форумов има искуство со нешто вакво? Дали некој добил указ со ваков документ кај што не пишува дека е бугарин?
По default со ова е Бугарин...или?
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Здраво на сите. На интервју бев 12.12.2017, постапката ја почнав само со потврда но пред еден месец бев вратен на дополнителна проверка. Како дополнителен доказ, го доставив следниов документ -



Бидејќи оригиналот е даден во друга преписка која е сеуште во фаза на задолжително согласување, јас доставив заверена копија од нотар, а на молбата наведов во која преписка се наоѓа оригиналниот документ.

Меѓутоа, посредникот ми посочи дека конкретно овој документ не би бил прифатлив за МП затоа што никаде не пишувало дека човекот бил бугарин. Дали некој од вас овде на форумов има искуство со нешто вакво? Дали некој добил указ со ваков документ кај што не пишува дека е бугарин?
Уште немам видено крштеница на која пишува националност. Ако човекот не бил Бугарин, што мајка му барал да се крсти во бугарска црква?
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Уште немам видено крштеница на која пишува националност. Ако човекот не бил Бугарин, што мајка му барал да се крсти во бугарска црква?
И мене не ми е јасно, дури и кога би сакал да пише дека е бугарин, нема такво поле за да се внесе националност... Не ми е јасно и мене
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
И мене не ми е јасно, дури и кога би сакал да пише дека е бугарин, нема такво поле за да се внесе националност... Не ми е јасно и мене
ako si bugarin ke te krsti bugarska crkva ako si amerikanec ke te krsti amerikanska crkva ,,,,,, so kur ima da te krsti bugarska crkva ako si makedonec ???????? ZNACI SI BUGARIN ........... A NA POSREDNIKOT DA MU KAZIS DEKA AKO IMALO NA STO DA SE PISE NACIONALNOST KE NAPISELE ZNACI BUGARIN SI
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Значи почнаа во МП да ја тапат и за крштениците, лошо, многу лошо...
Иначе документот е издаден од бугарска православна црква т.е. бугарска екзархија па не би требало да има никаков проблем, тоа и во закон е наведено освен ако не е до таму отидена работава стриктно да бараат да пишува националност на документот што малку не ми е логично во ситуацијава.
 
Последно уредено:

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Значи почнаа во МП да ја тапат и за крштениците, лошо, многу лошо...
Иначе документот е издаден од бугарска православна црква т.е. бугарска екзархија па не би требало да има никаков проблем, тоа и во закон е наведено освен ако не е до таму отидена работава стриктно да бараат да пишува националност на документот што малку не ми е логично во ситуацијава.
Па во овој случај не го тапи МП, го тапи неговиот посредник. Му рекол дека ќе го одбијат со крштеница, како иначе ќе го натера да извади потврда? А јас до сега нема слушнато никој да одбиле со документ од БГ екзархија освен ако документот не е фалсификат.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Па во овој случај не го тапи МП, го тапи неговиот посредник. Му рекол дека ќе го одбијат со крштеница, како иначе ќе го натера да извади потврда? А јас до сега нема слушнато никој да одбиле со документ од БГ екзархија освен ако документот не е фалсификат.
Za da zeme pari posrednikot za toa go dupi na zdrav mozok
 
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
Па во овој случај не го тапи МП, го тапи неговиот посредник. Му рекол дека ќе го одбијат со крштеница, како иначе ќе го натера да извади потврда? А јас до сега нема слушнато никој да одбиле со документ од БГ екзархија освен ако документот не е фалсификат.
Imam ista vakva krstenica no od na dedo mi sestra dali moze da se iskoristi kako dokument za dobivanje na bg drzavjanstvo ili e problem sto e od sesta na dedo a ne e od nego
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
mozit zatoa se e zabaveno so starite..... Проверката обхвана 40 000 души. Председателјат на ДАНС Димит'р Георгиев објави резултатите преди почти четири месеца пред двете ресорни парламентарни комисии - в'трешната и специално с'здадената за проучване на случаите за раздаване на гражданство.

ubo vaka so pisuvaat za ovie 8 dadeni pasaparti pa otnemeni neotnemeni ... cela stranica....
a da mu teknese na nekoi od novinarive da piset i zanas da javat vo mediumite nivni ili pak nekako da im se javi pa da piset sto se slucuva so prepiski uste od 2012, 2013, 2014, 2015 i 2016 nereseni taka dremat po klaserite vo mp.
 
Член од
25 март 2019
Мислења
71
Поени од реакции
117
Nov den ista pesna nema nisto na septemvri se a nie sme mart 2019 nisto ne se raboti, se isti komentari na forumov visenje po 10 saati tuka objasnuvanja nadezi abe da si puknis
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom