Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 јануари 2019
Мислења
81
Поени од реакции
80
Здраво дечки

Пред отприлика повеќе од 7 месеци (октомври 2018) имам подадено документи за произход во ДАБЧ во Софија. Ме интересира отприлика колку време се чека за издавање?

Статусот на страната вика дека сеуште се обработува.
Jas go cekav godina i dva meseci, momentalno se stignati 15-20 mart2018
 
Член од
18 март 2019
Мислења
27
Поени од реакции
24
Без разлика,бројот на преписка не ти е тој.Ако си бил преку Софија со тој број на преписка ќе даде статус дека нема таков број на преписка подадена по консулатски пт.
Od 2016 godina e a intervju vo 2017
 
Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
Od 1 januari do sega kolku ukazi ima potpisano .i po kolku drzavjanstva ima vo eden ukaz i kolku se od S Makedonija NEKA ODGOVORE NEKOJ OD SEZNAJKOVCITE
 
Член од
25 март 2019
Мислења
71
Поени од реакции
117
Od 1 januari do sega kolku ukazi ima potpisano .i po kolku drzavjanstva ima vo eden ukaz i kolku se od S Makedonija NEKA ODGOVORE NEKOJ OD SEZNAJKOVCITE
Ima 56 ukazi do sea od 50 do 100 luge ima vo eden ukaz no toa nemora da znaci moze i da ima 1 covek eden ukaz a za toa posebno za nas kolku ima samo vo ministerstvoto moze da znaat
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Ајде сега соберете се 10тина души и изманипулирајте по не знам кој пат (веќе пракса ви стана) дека почнаа пак масовно да потпишуваат Укази, и не заборавајте да ме тагните мене како најголем негативец на темава, да плукате по мене и да потенцирате дека потпишаните укази се преку потврди, стриковци тетки итн.
7 мај 2019 (пред да ја "откочат работата")

...

И по не знам кој пат една недела после тримесечниот катастрофален извештај од президенството https://www.president.bg/docs/1556804620.pdf и после една недела штама на форумов, магично и масовно почнаа да се потпишуваат укази, да се потенцира дека се само со потврда и 50 пати тагиран @Brunhilda со пцовки, навреди и закани во ПП (y)
Се до следниот тримесечен извештај итн. итн.
 
Последно уредено:
Член од
5 февруари 2018
Мислења
108
Поени од реакции
286
7 мај 2019 (пред да ја "откочат работата")

...

И по не знам кој пат една недела после тримесечниот катастрофален извештај од президенството https://www.president.bg/docs/1556804620.pdf и после една недела штама на форумов, магично и масовно почнаа да се потпишуваат укази, да се потенцира дека се само со потврда и 50 пати тагиран @Brunhilda со пцовки, навреди и закани во ПП (y)
Се до следниот тримесечен извештај итн. итн.
ne znam zosto se zamaras ti koga veke “imas” pasos,za mene si eden kutar covek koj misli loso na lugeto,zaradi takvi kako tebe se prazni mk,jas zaminav od mk samo poradi takvi kako tebe sto gledaat vo tugi dvorovi a svoite im se polni so smet.mizeren si i beden,so pasos ili bez pasos nikogas ne mozit da si covek.
 
Член од
26 октомври 2018
Мислења
14
Поени од реакции
15
I sin mi čeka preku mene vekje 18ti mesec e na zadolžitelna . Kolku što jas dobiv informacija od eden od posrednicite , a mu veruvam deka e tocno ..poradi problemot so adresite i prijavuvanja i po 100 i povekje lica na ista adresa , se proveruvaat prvo adresite na roditelite dali se e ok pa duri togas se odobruva .[DOUBLEPOST=1559206192][/DOUBLEPOST]Ajde da vidime kolku najdolgo vekje nekoj čeka preku roditel bez nikakvi promeni na status . T.e se uste e na zadolžitelna .
Sin mi e so intervju od ..
14 .12 2017ta
Ako ima uste nekoj sto ceka tolku ili povekje neka piše .
Intervju 21.11.2017 so dokumenti od tatko, majka ,sestra, brat, kuce ,mace i eve 19ti mesec posle intervju uste sum na zadolzitelna ...u pm
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
Чим не пишува дека треба да се носат едни исти документи повторно што апсулутно нема никаква логика, нема потреба да се носат!! И престани по 100 пати да ги верглаш истите муабети и да манипулираш со луѓето.
Значи кога некој ќе го вратат на дополнителна или ќе го одбијат со потврда според тебе и уште неколку папагали тука е по вина на посредникот или апликантот, бидејќи нели нема никаква логика да те вратат ако си со потврда?!
Тогаш според вас луѓето мора да се малоумни што носат стари документи така? Нели вештачења има, дополнителна со запирка... и се тоа го одолгувлекува процесот.
Па еве сугерирај им на сите што имаат стар документ да не го носат, бидејќи нели потврдата е најјакиот документ, особено после скандалот во ДАБЧ. (y)
И чуди се после зошто секој ден има одбиени и вратени на допонителна, не ги однеле пак истите документи во правосудие :facepalm:
Ок, Brunhilda, гледам се вреѓате по малку со другиве членови. Ајде јас да ја смирам малку топкава. Ценам секое мислење па и твоето. Но, да те прашам за мислењето твое кое никако да го одговориш. Што ќе кажеш за тие луѓе (илјадници) кој добија,добиваат (познавам лично луѓе кој добиа пасоши овие месеци изминати) со само потврда од здружението од Струмица и изводи поврзани до дедо/прадедо пред 1918год. Познавам такви кој ги одбиле што оваа година 2018 не однесоа потврда и изводи во правосудие туку само во ДАБЧ како што беше порано, ги одбија некој да, некој не. Но, тие што однеле И во правосудие по втор пат си добија пасоши, овакви случки имаше и минатата недела, и минатиот месец и низ цела 2019 год и крајот на 2018год. Што ќе кажеш за овие случаи? Имаш мислење?, те молам, кога би одговарал/а биди концизен и детален во одговорот, не политички, и пошто не сум од тие што се кара со тебе и вреѓа, нормално... не се карај со мене и не навредувај :). позз
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
78
Поени од реакции
55
Значи преку пријател мој се поврзав и живеев многу добро со Бугарин од Софија вработен во Битолскиот конзулат.
Со истиот разговарав за постапка за добивање бугарски пасош со потврда од здружение и со прадедо роден пред 1918.
Тој ми објасни дека се добива државјанство така и ми кажа кои точно документи треба и тој ми ги испрати во дабч оригинали преведени на бугарски и легализирани и воедно штом го добив происходот тој преку пријател негов во ДАБЧ ми потврди дека сум го добил и ми кажа да закажам интервју со што заштедив 2-3 месеца до кога происходот би пристигнал по дипломатска пошта во битола. Истиот тој ми кажа на интервју со происходот да ги однесам повторно истите документи во оригинал преведени и повторна легализација.
Истиот тој ми кажа дека многу е важно на интервју што ќе одговориш бидејќи многу паѓаат и на интервју. Исто така ми кажа дека и за буква една грешна враќаат а јас имав таков случај во еден од изводите и тоа си го средив уште пред да ги поднесам.
Е сега боже здравје јас сум на положително 2,5 месеци.
Воедно мој братучед кој поднесе пред мене 7 месеци со исти документи и потврда веќе го зеде пасошот.
Така да доста филозофии ако знае некој нешто конкретно нека напиши, а не само глупости пишат

Ок, Brunhilda, гледам се вреѓате по малку со другиве членови. Ајде јас да ја смирам малку топкава. Ценам секое мислење па и твоето. Но, да те прашам за мислењето твое кое никако да го одговориш. Што ќе кажеш за тие луѓе (илјадници) кој добија,добиваат (познавам лично луѓе кој добиа пасоши овие месеци изминати) со само потврда од здружението од Струмица и изводи поврзани до дедо/прадедо пред 1918год. Познавам такви кој ги одбиле што оваа година 2018 не однесоа потврда и изводи во правосудие туку само во ДАБЧ како што беше порано, ги одбија некој да, некој не. Но, тие што однеле И во правосудие по втор пат си добија пасоши, овакви случки имаше и минатата недела, и минатиот месец и низ цела 2019 год и крајот на 2018год. Што ќе кажеш за овие случаи? Имаш мислење?, те молам, кога би одговарал/а биди концизен и детален во одговорот, не политички, и пошто не сум од тие што се кара со тебе и вреѓа, нормално... не се карај со мене и не навредувај :). позз
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom