Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 март 2019
Мислења
282
Поени од реакции
270
A znae Li nekoj koja e pricinata sto kandidatite koi imat dokumenti od roditeli tolku zaglavuvat?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
7 ama tie se preku konzulat toa se proveruva podolu na stranata a za lugeto sto se direktno od sofija kako sto razbrav nema podatoci i ne znae ama i toa e od golema pomosh bravo
Точно. Плус, како што кажа @palekrstic, тие 7 се само во опсегот што сум го одбрал: 7812/2017-9500/2017, надвор од него има и други што ги има во указ 56. А за тие преку Софија не можам да имам податоци, бидејќи за нив е потребен пин.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
8
Поени од реакции
3
Здраво дечки

Пред отприлика повеќе од 7 месеци (октомври 2018) имам подадено документи за произход во ДАБЧ во Софија. Ме интересира отприлика колку време се чека за издавање?

Статусот на страната вика дека сеуште се обработува.
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Здраво дечки

Пред отприлика повеќе од 7 месеци (октомври 2018) имам подадено документи за произход во ДАБЧ во Софија. Ме интересира отприлика колку време се чека за издавање?

Статусот на страната вика дека сеуште се обработува.
Најмалку 1 година и 2 месеци од датумот на поднесување моментално ги работат од март 2018 така предходно прочитав некој пост на форумов.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
8
Поени од реакции
3
Најмалку 1 година и 2 месеци од датумот на поднесување моментално ги работат од март 2018 така предходно прочитав некој пост на форумов.
Фала за информацијата :)
 
Член од
22 март 2019
Мислења
147
Поени од реакции
131
A znae Li nekoj koja e pricinata sto kandidatite koi imat dokumenti od roditeli tolku zaglavuvat?
I sin mi čeka preku mene vekje 18ti mesec e na zadolžitelna . Kolku što jas dobiv informacija od eden od posrednicite , a mu veruvam deka e tocno ..poradi problemot so adresite i prijavuvanja i po 100 i povekje lica na ista adresa , se proveruvaat prvo adresite na roditelite dali se e ok pa duri togas se odobruva .[DOUBLEPOST=1559206192][/DOUBLEPOST]Ajde da vidime kolku najdolgo vekje nekoj čeka preku roditel bez nikakvi promeni na status . T.e se uste e na zadolžitelna .
Sin mi e so intervju od ..
14 .12 2017ta
Ako ima uste nekoj sto ceka tolku ili povekje neka piše .
 
Последно уредено:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
I sin mi čeka preku mene vekje 18ti mesec e na zadolžitelna . Kolku što jas dobiv informacija od eden od posrednicite , a mu veruvam deka e tocno ..poradi problemot so adresite i prijavuvanja i po 100 i povekje lica na ista adresa , se proveruvaat prvo adresite na roditelite dali se e ok pa duri togas se odobruva .[DOUBLEPOST=1559206192][/DOUBLEPOST]Ajde da vidime kolku najdolgo vekje nekoj čeka preku roditel bez nikakvi promeni na status . T.e se uste e na zadolžitelna .
Sin mi e so intervju od ..
14 .12 2017ta
Ako ima uste nekoj sto ceka tolku ili povekje neka piše .
Имам една познаничка која има поднесено преку татко со интервју 24.10.2017 и за жал сеуште е на задолжителна.....Луда работа
Еве вака и гласи статусот
Образувана преписка N:11ххх/2017/24.10.2017 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
 
Член од
18 март 2019
Мислења
27
Поени од реакции
24
Имам една познаничка која има поднесено преку татко со интервју 24.10.2017 и за жал сеуште е на задолжителна.....Луда работа
Еве вака и гласи статусот
Образувана преписка N:11ххх/2017/24.10.2017 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
Jas sum na ista data intervju a broj na prepiska e 10716
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
103
Поени од реакции
98
Decki sto e forata so "ул. Леге бр. 6" sto site ja koristad koga go podigaat ukazot?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Jas sum na ista data intervju a broj na prepiska e 10716
Другар сигурен си ?Под тој број на преписка има статус
Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба . При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.
Преписка 10716/2017 ???
 
Член од
18 март 2019
Мислења
27
Поени од реакции
24
Другар сигурен си ?Под тој број на преписка има статус
Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба . При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.
Преписка 10716/2016???
Na intervju bev vo sofija ne sum preku konzulatot
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
175
Поени од реакции
151
I sin mi čeka preku mene vekje 18ti mesec e na zadolžitelna . Kolku što jas dobiv informacija od eden od posrednicite , a mu veruvam deka e tocno ..poradi problemot so adresite i prijavuvanja i po 100 i povekje lica na ista adresa , se proveruvaat prvo adresite na roditelite dali se e ok pa duri togas se odobruva .[DOUBLEPOST=1559206192][/DOUBLEPOST]Ajde da vidime kolku najdolgo vekje nekoj čeka preku roditel bez nikakvi promeni na status . T.e se uste e na zadolžitelna .
Sin mi e so intervju od ..
14 .12 2017ta
Ako ima uste nekoj sto ceka tolku ili povekje neka piše .
Lol na sekoja ima po 100 i poveke hahahaha mozno e da ne odbijat znaci..

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Na intervju bev vo sofija ne sum preku konzulatot
Без разлика,бројот на преписка не ти е тој.Ако си бил преку Софија со тој број на преписка ќе даде статус дека нема таков број на преписка подадена по консулатски пт.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom