Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 јануари 2018
Мислења
49
Поени од реакции
55
Danas promena interviju 2.02.2018 Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 16.08.2019 potvrda iz strumice, sta da dostavim od papira, dao sam posredniku dedinu licnu kartu i vojnu knjizicu bugarsku[DOUBLEPOST=1558948134][/DOUBLEPOST]Danas promena interviju 2.02.2018 Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 16.08.2019 potvrda iz strumice, sta da dostavim od papira, dao sam posredniku dedinu licnu kartu i vojnu knjizicu bugarsku
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
48
Вака,
Указот ќе мора да си го подигнеш во Софија.Еве и некако да се договориш да ти излезат во пресрет во амбасада(што мислам дека неможе),ќе треба да чекаш 3 месеци минимум за да ти излезе ЕГН и адреса ,но повторно ќе мора да одиш во Бугарија да се сликаш за пасош и Лк,и после доколку неодиш по експресна постапка да ги земеш во ист ден,ќе треба да одиш да ги подигнеш.
А вака како што ти е сега,можеш во еден ден да завршиш подигнување на указ,адреса,ЕГН и сликање.
А ако мислиш на временски ,не би имал проблем што до сега не си го подигнал указот.
Fala ti mnogu za odgovorot,
Neznam dali bi imalo problem zatoa sto sum so dokumenti ko po pat na naturalizacija i potvrda od klub, mi e strav da ne gi smenat nekako zakonite I da imam problem zasto nemam rodnina... ponataka oni da ne odzemaat drzavjanstva, imashe neli mnogu frki, iskreno mi e strav da ne upadnam u nekoj problem.

Btw. Ukaz posle e zimanje drzavjanstvo? Pisi mi ako mozes na kratko vo poraka.

Pozdrav i FALA ti mnogu
 
Член од
10 септември 2018
Мислења
23
Поени од реакции
13
Да, треба таму ти пишува, да доставиш документ удостоверјавашт наличието в'зходјашт б'лгарин.
Да доставиш документ со кој ќе докажеш дека си Бугарин, е сега ако немаш потврда од бугарски клуб/здружение, однеси и приложи ја, предок роден до 1920, некаков документ издаден од Царство Бугарија или Бугарска Екзархија на територијата на денешна Северна Македонија од првата и втората светска војна. Што можеш да најдеш тоа, ако си славјанин сигурно ќе најдеш. Со среќа!
Fala, pozdrav
 
Член од
4 јануари 2019
Мислења
108
Поени од реакции
531
Здраво,

Дали некој може да ми каже која е процедурата за добивање бугарско државјанство за деца до 12 години со мајка/татко кој веќе поседува бугарско државјанство?

Благодарам однапред
 
Член од
22 март 2019
Мислења
147
Поени од реакции
131
Da dva roditeli prisutni i decata isprasuvat roditeli deca ne
Ako se decata pomali od 14 godini ne mora da odat . Jas bev vo januari za kjerka mi 13+ e ..bev bez nea i me isprasuvaa dosta i pokraj toa sto vekje sum Bg gragjanin. A ako gi povedete i decata sigurno kje gi prasuvaat i niv . Prijatelka moja taka gi povede od čista mira da videle Sofija i gi isprasuvaa . Kutri deca poim nemaa .Moj sovet e ako se pod 14 god podobro ne gi vodete .
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Danas promena interviju 2.02.2018 Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 16.08.2019 potvrda iz strumice, sta da dostavim od papira, dao sam posredniku dedinu licnu kartu i vojnu knjizicu bugarsku[DOUBLEPOST=1558948134][/DOUBLEPOST]Danas promena interviju 2.02.2018 Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 16.08.2019 potvrda iz strumice, sta da dostavim od papira, dao sam posredniku dedinu licnu kartu i vojnu knjizicu bugarsku
Po ovome za koje pishes,cini mi se da ni su ti predate originalne dokumente,nego samo kopije.I zato si staven na dodatnu proverku.Ako je zaista tako,onda treba sve originale i josh jednu potvrdu iz Strumice ,zajedno sa tvoji izvod,i izvode ili posmrtnice tvoje predoka da prevedes i zaveris u Bugarskoj i sa molbom ,sve to predas u ministarstvo pravosudje.
 
Член од
27 мај 2019
Мислења
1
Поени од реакции
2
Некој со документи од родител дали има промена на статус од задолжителна проверка, со интервју втората половина на 2017та ?
Ja sam preko roditelj,intervju novembar 2017 a status polozitelno,cekam potpis od 23.01.2019
 
Член од
7 јануари 2018
Мислења
49
Поени од реакции
55
Po ovome za koje pishes,cini mi se da ni su ti predate originalne dokumente,nego samo kopije.I zato si staven na dodatnu proverku.Ako je zaista tako,onda treba sve originale i josh jednu potvrdu iz Strumice ,zajedno sa tvoji izvod,i izvode ili posmrtnice tvoje predoka da prevedes i zaveris u Bugarskoj i sa molbom ,sve to predas u ministarstvo pravosudje.
Predao sam original iz strumice i spoji izvodima, zatim sam na interviju reko da imam vojnu knjizicu i lk bugarsku od deda i to sam posle interviju dao posredniku koji ocigledno nije preda, kako mogu da saznam dali je predao?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Predao sam original iz strumice i spoji izvodima, zatim sam na interviju reko da imam vojnu knjizicu i lk bugarsku od deda i to sam posle interviju dao posredniku koji ocigledno nije preda, kako mogu da saznam dali je predao?
Svi smo mi dali original potvrdu i izvode ali prvicno u DABC-u a zatim po novo sad iste te dokumente,vrz osnovu cime si dobio Proishod traze ih i ponovo u Ministarstvo.Zato neki clanovi shalje ih na dopunu.E sad dali su te stare dokumente predate ,to mozes da pitas putem poshtu sa zvanicno pismo putem koje trazis ИНФО ПО ПРЕПИСКА,a u kome navodis tvoje podatke i pitas dali je dostavljeno u tvoi predmet dodatne dokumente.Pitanje se josh postavlja dali sa tim dokumentima si poslao i izvode ili posmrtnice da se dokaziva tvoja veza sa predokom,poshto mozda ta dokumenata su poslati,ali nema original prevedenih izvoda i posmrtnice ,koi ti si jednom vec predao u DABC,ali nazalost nema komunikacije izmedzu Pravosudze i DABC ,pa ponovo mora sve da se poshalje u Pravosudze.

Neznam dali si me razumeo?
 
Член од
7 јануари 2018
Мислења
49
Поени од реакции
55
Svi smo mi dali original potvrdu i izvode ali prvicno u DABC-u a zatim po novo sad iste te dokumente,vrz osnovu cime si dobio Proishod traze ih i ponovo u Ministarstvo.Zato neki clanovi shalje ih na dopunu.E sad dali su te stare dokumente predate ,to mozes da pitas putem poshtu sa zvanicno pismo putem koje trazis ИНФО ПО ПРЕПИСКА,a u kome navodis tvoje podatke i pitas dali je dostavljeno u tvoi predmet dodatne dokumente.Pitanje se josh postavlja dali sa tim dokumentima si poslao i izvode ili posmrtnice da se dokaziva tvoja veza sa predokom,poshto mozda ta dokumenata su poslati,ali nema original prevedenih izvoda i posmrtnice ,koi ti si jednom vec predao u DABC,ali nazalost nema komunikacije izmedzu Pravosudze i DABC ,pa ponovo mora sve da se poshalje u Pravosudze.

Neznam dali si me razumeo?
Jesam, ja sam oba puta predao sve izvode rodjenih i umrlih, ocigledno nije dostavio papire posle intervija[DOUBLEPOST=1558954703][/DOUBLEPOST]A odkada je po da mora u pravosudje daa se nose oped svi papiri?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Jesam, ja sam oba puta predao sve izvode rodjenih i umrlih, ocigledno nije dostavio papire posle intervija[DOUBLEPOST=1558954703][/DOUBLEPOST]A odkada je po da mora u pravosudje daa se nose oped svi papiri?
Pa posle sskandala u vezi korupcija DABC-a.
Ali i dok sam ja aplicirala tad su poceli da traze originale,a ranije sve se odvijalo putem razmena dokumentacije i informacija izmedzu DABC i Pravosudze.
Ali ako kazes da izgleda ni su ti dostavljene dokumente,originale dedinu licnu kartu i vojnu knjizicu bugarsku ,onda gde su ?Kod posrednika?Odma potrazi ga i trazi svoje papire,ili trazi dokaz neka ti on da ,da su zaista na pravom mestu tvoje papire.Nek on poshalje u tvoe ime molbu do Pravosudze za informaciju dali su ta dokumenata dostavljeni.
 
Член од
28 август 2011
Мислења
23
Поени од реакции
10
Ako se decata pomali od 14 godini ne mora da odat . Jas bev vo januari za kjerka mi 13+ e ..bev bez nea i me isprasuvaa dosta i pokraj toa sto vekje sum Bg gragjanin. A ako gi povedete i decata sigurno kje gi prasuvaat i niv . Prijatelka moja taka gi povede od čista mira da videle Sofija i gi isprasuvaa . Kutri deca poim nemaa .Moj sovet e ako se pod 14 god podobro ne gi vodete .
mozes li da kazes sto prasanja te prasuvaa
 
Член од
7 јануари 2018
Мислења
49
Поени од реакции
55
Pa posle sskandala u vezi korupcija DABC-a.
Ali i dok sam ja aplicirala tad su poceli da traze originale,a ranije sve se odvijalo putem razmena dokumentacije i informacija izmedzu DABC i Pravosudze.
Ali ako kazes da izgleda ni su ti dostavljene dokumente,originale dedinu licnu kartu i vojnu knjizicu bugarsku ,onda gde su ?Kod posrednika?Odma potrazi ga i trazi svoje papire,ili trazi dokaz neka ti on da ,da su zaista na pravom mestu tvoje papire.Nek on poshalje u tvoe ime molbu do Pravosudze za informaciju dali su ta dokumenata dostavljeni.
Sada mi nista ne vredi, oped moram da cekam i ko zna sta ce novo da uvedu, da ih je predao nebi bio sada na dopunskoj
 
Член од
4 април 2015
Мислења
179
Поени од реакции
251
Poslednive nedeli ukazi vo ponedelnik nemase. Obicno vtornik, cetvrtok, petok. Da vidime ovaa nedela kako ke bide :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom