Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

hurley

observer
Член од
17 мај 2015
Мислења
166
Поени од реакции
150
другарче да прашам нес,јас ја завршив и таа работа сликање и се другото е сега за пасошот ми рекоја дека ке го добијам за триесетина дена пошто неодев експресна постапка посредникот ме советуваше за таа опција триесет дневна е сега прашањето ми е дали ке го добијам за баш 30 дена или можное и пократко?!?патем честито,и поздрав
Пепи, 30 дена е максималнија срок,но ако нема преголема гужва за вадене нормално за 15-20 си готов.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Ве замолувам сите вклучени во оваа непотребна дискусија да се воздржат од навреди и провокативни коментари, бидејќи во спротивно ризикуваме да биде исклучен форумов, кој во моментов и те како ни е од корист!
:neetaka::neetaka::neetaka::oftopik::semolam:;)
 
Член од
27 јануари 2016
Мислења
15
Поени од реакции
30
Дај прекини, оваа земја се вика Северна Македонија, сакал ти или нејќел.

А и оваа тема е за Бугари и бугарско државјанство. Иди си во темите за патриотизам и таму шири љубов.
Ne se raspravajte tuka be abdali edinstvenoto mesto za informacii e ovoj forum i nego ke go unistite
Да не е жално би било смешно. Патриотизам се продава на форум каде луѓето од немајкаде се пишуват граѓани на друга држава оти нивната МаЌедоЊа вечна толку многу е осиромашена да не употребам и потежок термин, што друг избор и немаат. Ај стварно ве замолуваме да патриотските препирки ги водите на друго место, ве замолуваме сите ние кои на овој форум наоѓаме корисни информации.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
25 мај 2019
Мислења
8
Поени од реакции
22
Вчера пишав но не добив одговор. Дали имате некаква информација. Заборавив да напоменам дека интервјуто беше во 2015.
 
Член од
19 јануари 2019
Мислења
123
Поени од реакции
202
Lugje dali znaete do koj ukaz se potocno zosto jas bev na intervju 31vu juli 2017ta, pa ne sum siguren do koj juli potocno se stignati?
Pozdrav do site bez nikakvi tenzii site sme za podobar zhivot a toa R.Bugarija ni go nudi sepak.
Оваа недела беше последниот указ 55, редоследот е според датумот на положително ! па така некаде се стигнати до тие шо се на положително од август 2018 ! така да раководи се од кога си на положително, а не на интервју !
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
Другари, сите ние сакаме да станеме бугари и крај.Лично мене не ми се допаѓа но ситуацијава е таква. И секој што поднел ако добие државјанство станува бугарин. Е сега колку сме во душа бугари тоа не е ни битно но е факт и мора да се помириме.Еве јас не сум деклариран ниту како Македонец но зарем тиа некому е битно.
 
Член од
30 октомври 2015
Мислења
24
Поени од реакции
23
Вчера пишав но не добив одговор. Дали имате некаква информација. Заборавив да напоменам дека интервјуто беше во 2015.
Malku e napadnata temava od ,,patrioti" momentalno... inaku za potpis se ceka okolu 7-8 meseci ako ti se dokumentite ok nema da te odbijat......vo rabotni denovi prati na forumot ke ima potpisuvanja ...momentalno gi potpisuvaat tie sto bile pred okolu 8 meseci staveni na polozitelno
 
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Lugje daj kazete so proishodite do kaj se so tolku se zavlekoa ae dosta se karate so patriotizam ?
 
Член од
27 февруари 2017
Мислења
40
Поени од реакции
71
Zdravo na site, da ve prasam... Rezervirav datum i čas za podiganje na Ukazot, a seušte mi stoi Записване deka možam da zakažam termin, dali e kaj site taka ili nesto kaj mene ne e ok?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Lugje daj kazete so proishodite do kaj se so tolku se zavlekoa ae dosta se karate so patriotizam ?
Потпишувале моментално од 10.03.2018 што сд поднесени последна информација[DOUBLEPOST=1558883478][/DOUBLEPOST]
Zdravo na site, da ve prasam... Rezervirav datum i čas za podiganje na Ukazot, a seušte mi stoi Записване deka možam da zakažam termin, dali e kaj site taka ili nesto kaj mene ne e ok?
Да да ок е, ако се обидеш да резервираш повторно ќе ти пишува дека веќе е направена резервација. Дури откако ќе го подигнеш државјанството после неколку дена ќе ти се смени дека нема информација за таа преписка.
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
641
Поени од реакции
510
Вака да прашам нешто, со надеж декс за скоро ќе излези указот, како после оди процедурата. Интервјуто ми беше во Битола, е сега треба да чекам (и колку долго) истиот да биди пуштен во битола или можам да закажам термин за од софија и ако да, колкѕу време се чека за термин отприлика (недела, медец...)
 
Член од
25 мај 2019
Мислења
8
Поени од реакции
22
Документите беа подадени во 2015, но дури 2018 јануари побараа дополнителни документи. Од лани јануари до пред два месеци статусот не беше сменат. Е сега се смени дека е на потпис кај вицепрезидентот. Од искуство велат дека кога веќе дошло до ова фималново, не одбивале е сега...
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Вака да прашам нешто, со надеж декс за скоро ќе излези указот, како после оди процедурата. Интервјуто ми беше во Битола, е сега треба да чекам (и колку долго) истиот да биди пуштен во битола или можам да закажам термин за од софија и ако да, колкѕу време се чека за термин отприлика (недела, медец...)
Прво во зависност од тоа што ти пкшале во молбата, дали ќе го подигнеш државјанството од Битола или Софија, така и ќе се одвиваат работите. Ако ти е пишано дека ќе го земеш од амбасада, тогаш доколку сакаш побрзо да завршиш работа ќе мора веднаш штом ти се смени статусот да закажеш за во Софија, во спротивно за неколку саати ќе ти се смени дека е испратено во конзулат. Термини има, мислам за најкасно две недели можеби и порано, еве нека каже некој што веќе закажувал.
А ако го подигнеш од конзулат, можеш одма нареден ден да го земеш, но ќе мора да чекаш да пријавиш адреса преку амбасада, тука е чекањето. Зошто и сам да одиш да пријавиш нема да ти ја дадат се додека нестигне допис од амбасадата до општината дека е подигнато државјанството. Околу 3 месеци се чека. И после ќе се јавиш да прашаш дали е излезена адресата и ЕГН, и првец за Софија на сликање за пасош.
Сепак ти си знаеш.
 
Член од
17 декември 2018
Мислења
20
Поени од реакции
21
Дечки ајде малку помош. Земав Бугарски пасош после 5 години и за утре имам закажано интервју за моите малолетни деца. Испрашуваат ли на тоа интервју и дали децата треба да бидат присутни
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom