Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Да, треба таму ти пишува, да доставиш документ удостоверјавашт наличието в'зходјашт б'лгарин.
Да доставиш документ со кој ќе докажеш дека си Бугарин, е сега ако немаш потврда од бугарски клуб/здружение, однеси и приложи ја, предок роден до 1920, некаков документ издаден од Царство Бугарија или Бугарска Екзархија на територијата на денешна Северна Македонија од првата и втората светска војна. Што можеш да најдеш тоа, ако си славјанин сигурно ќе најдеш. Со среќа!
Reci bre Makedonija, nema grcine da te karaat,zosto si se ponizuvas samiot:toe:
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
78
Поени од реакции
55
Во викенд кога не работат институциите во бугарија нема за што да пишувате и глупости само гледам на форумот
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Он нема криза со идентитетот, немам ни јас. Ама изгледа ти имаш.
Jas sum Makedonec,izgleda ti neznaes koj si,pari da vi davaa grcine nemase vaka sami da se ponizuvate,sigurno ako ne go napisite toa Severna ke ve iskaraat grcine,za greota kutrite
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
29
Поени од реакции
21
Дај кажете како средувате во исти ден да земете државјаство и да се сликате ? се доплаќа ? Кажете сигурно ќе е од полза на сите да скратат едно одење во бугарија?!
250 evra se vo eden den preku posrednik...
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Jas sum so dokumenti od dedo mi roden 1919 dobiv proishod za okolu 2 meseci ( so izvodi od nego i od majka mi go dokazuvam srodstvoto ) i ne odnesov nisto od Bugarskio klub vo Strumica iako bev 3 god skoro na dopolnitelna proverka. Od oktomvri cekam potpis
pisav 1918 zatoa so taka velea na vremeto do taa godina da bile, ama ne vervam deka nekoja golema razlika e i ako se od 1919. ce dobies.
a zs lugjevo rizikuvate zaradi edna potvrda plus da ne odnesite? i
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Jas sum Makedonec,izgleda ti neznaes koj si,pari da vi davaa grcine nemase vaka sami da se ponizuvate,sigurno ako ne go napisite toa Severna ke ve iskaraat grcine,za greota kutrite
Дај прекини, оваа земја се вика Северна Македонија, сакал ти или нејќел.

А и оваа тема е за Бугари и бугарско државјанство. Иди си во темите за патриотизам и таму шири љубов.
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Ne be,jas sum iden Germanec, kako i 99% od site sto baraat drzavjanstvo ovde,(normalno so isklucok na tebe) i nemoj slucajno da si se otkazal od bugarskoto drzavjanstvo za da zemis germansko,da si ostanis bugarin do grob
Bugarija da ti dava 2000 evra plata i nea ke ja sakas kako Germanija gnaso edna ,da ne bese Bugarija patriotite vo mk so tebe ke go cistat podot vo mk ponizuvaat omalozuvaat iskoristat duri mozis da izdrzis ,ve naucija i bugarite sto mentalitet ste takvite kako tebe sto ostanaja vo mk zatoa vi go kocat cel proces za da ne ja sramite bg po svetot,
Sto mislis ke zemis bg pasos i iskoristis za germansko drzavjanstvo ? Ne se lazi koga ke vidis deka ti ostanuvaat edvaj 500 evra na kraj od mesecot i ne mozis da izdrzis ke se vratis vo mk i nema da go docekas toa germansko drzavjanstvo zatoa sto si 0 so intelegencija i sprema mene nikogas nema da bides debelo platen za da imas uslovi da zivees vo germanija
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2019
Мислења
194
Поени од реакции
226
Последно уредено:
M

mucu

Гостин
Mrsh bre severen,siri omraza na drugo mesto,i da, sum patriot za razlika od tebe i takvite kako tebe,koga patriotizmot stana zlo bre?Temava ne e za Bugari tuku e za bugarsko drzavjanstvo
Не си свесен дека си патетичен? Ако си толкав патриот и горд "Македонец", за кој к*р вадиш бугарско државјанство? Ти си само еден лажен патриот и очајник кој останал во државичкава, претпоставувам дека си бил во ВМРО, но откако се распадна реши Бугарин да се пишеш.
Ај потсети се како им кажа на интервју... "Аз сам Б'лгарин."
Така да те молам не шири патриотизам на форумов, и не глуми лудило, зашо ти се смеат сите тука,мислам дека е очигледно.
 
Член од
29 март 2019
Мислења
17
Поени од реакции
8
Na prijatelka,ovie denovi potpisano,so potvrda,intervju juli 2017
Koj juli potocno druze, jas bev na 31juli 2017ta?[DOUBLEPOST=1558833359][/DOUBLEPOST]Lugje dali znaete do koj ukaz se potocno zosto jas bev na intervju 31vu juli 2017ta, pa ne sum siguren do koj juli potocno se stignati?
Pozdrav do site bez nikakvi tenzii site sme za podobar zhivot a toa R.Bugarija ni go nudi sepak.[DOUBLEPOST=1558833743][/DOUBLEPOST]
Поднеси си пак, преку линија со прадедо. Оди дирекно Софија, само диколку немаш посредник би ти препорачала да одиш со некој саглам,за да не чекаш за происход година и нешто. Туку за еден месец го имаш и одма на интервју.[DOUBLEPOST=1558682347][/DOUBLEPOST]
Грешка е при копирање изгледа, ти чекаш од Ноември положително така?
Да видиме прво овие да ги расчисти сега 9,10 па после си ти 11 и 12 [DOUBLEPOST=1558682395][/DOUBLEPOST]
Незнам од кога чекаш на положително, во зависност од тоа ќе знаеме кога да очекуваш потпис.[DOUBLEPOST=1558682735][/DOUBLEPOST]
Кај и да е за брзо и ти ќе земеш, ако чекаш од октомври, зошто до вчера ги потпишаа тие што чекаа од август, сега би требало 9 и 10 м оваа недела да добијат потпис, па ќе видиме.
Uste ima bez odgovor 31vi juli 2017ta intervju..
 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
na bratmi isto mu kazaa za 30 dena ke go zeme..ma krajta tocno 19 dena cekase i toj mi mu go odnese licno doma bez da odi bratmi vo bg
ми рече ке ми го донеси на 14/15ти пустото не ми се дочекува СЕУШТЕ МИ Е ТЕШКО ДА ПОВЕРУВАМ решив животно прашање за мене ова е еднакво на милијарда долари ЧУСТВОТО Е НЕОПИШЛИВО стравовите исчезнаа,,,,"овцата стана лав"поздрав до сите и среќно
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom